Zajatý izraelský voják žije. Poslal dopis rodině

gaz
10. 6. 2008 10:53
Hamás ho drží už téměř dva roky
Hamás žádá za Šalita propuštění 450 Palestinců.
Hamás žádá za Šalita propuštění 450 Palestinců. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Rodina izraelského vojáka Gilada Šalita, jehož únosem začaly v červnu 2006 mohutné izraelské útoky na Gazu, obdržela dopis psaný jeho rukou.

Informoval o tom izraelský list Haaretz.

Šalita z izraelského území uneslo hnutí Hamás. Drží ho na neznámém místě a za jeho vydání požaduje propuštění 450 palestinských vězňů.

Během rozhovorů mezi vedením Hamásu a americkým exprezidentem Jimmym Carterem v březnu v Damašku šéf hnutí Chalíd Mišál prohlásil, že Šalitovi bude dovoleno rodině napsat.

Čtěte také: Carter se sejde s šéfem Hamasu. Bush je proti

"Dopis byl poslán jako gesto dobré vůle nejprve bývalému prezidentu Jimmymu Carterovi. Aby vyjádřil vážnost, s jakou se Hamás touží dohodnout na výměně zajatců, která uzavře případ Šalit a splní požadavky palestinských skupin, které Šalita unesly," citovala agentura Reuters vysokého člena Hamásu Usámu Muzajního.

Izrael a Hamás nyní prostřednictvím Egypta jednají o příměří a o tom, jak by bylo možné případnou výměnu uskutečnit.

Jednadvacetiletý voják vyzývá v dopise izraelskou vládu k co nejrychlejší akci. Podobně smýšlí i jeho rodina.

"Dopis je lepší než nic, ale neuklidňuje nás to a nic to nemění na tom, že Gilad je v zajetí už téměř dva roky a nevypadá to, že by tu byl ohledně Giladova propuštění nějaký pokrok," řekl Haaretzu vojákův otec Noam.

Carterovo centrum se teď bude snažit, aby mohli svému synovi napsat i jeho rodiče.

Nynější dopis je podle BBC už třetí, který Šalit ze svého zajetí poslal. Vojákova rodina obdržela také jednu audionahrávku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy