Zajatý izraelský voják žije. Poslal dopis rodině

gaz
10. 6. 2008 10:53
Hamás ho drží už téměř dva roky
Hamás žádá za Šalita propuštění 450 Palestinců.
Hamás žádá za Šalita propuštění 450 Palestinců. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Rodina izraelského vojáka Gilada Šalita, jehož únosem začaly v červnu 2006 mohutné izraelské útoky na Gazu, obdržela dopis psaný jeho rukou.

Informoval o tom izraelský list Haaretz.

Šalita z izraelského území uneslo hnutí Hamás. Drží ho na neznámém místě a za jeho vydání požaduje propuštění 450 palestinských vězňů.

Během rozhovorů mezi vedením Hamásu a americkým exprezidentem Jimmym Carterem v březnu v Damašku šéf hnutí Chalíd Mišál prohlásil, že Šalitovi bude dovoleno rodině napsat.

Čtěte také: Carter se sejde s šéfem Hamasu. Bush je proti

"Dopis byl poslán jako gesto dobré vůle nejprve bývalému prezidentu Jimmymu Carterovi. Aby vyjádřil vážnost, s jakou se Hamás touží dohodnout na výměně zajatců, která uzavře případ Šalit a splní požadavky palestinských skupin, které Šalita unesly," citovala agentura Reuters vysokého člena Hamásu Usámu Muzajního.

Izrael a Hamás nyní prostřednictvím Egypta jednají o příměří a o tom, jak by bylo možné případnou výměnu uskutečnit.

Jednadvacetiletý voják vyzývá v dopise izraelskou vládu k co nejrychlejší akci. Podobně smýšlí i jeho rodina.

"Dopis je lepší než nic, ale neuklidňuje nás to a nic to nemění na tom, že Gilad je v zajetí už téměř dva roky a nevypadá to, že by tu byl ohledně Giladova propuštění nějaký pokrok," řekl Haaretzu vojákův otec Noam.

Carterovo centrum se teď bude snažit, aby mohli svému synovi napsat i jeho rodiče.

Nynější dopis je podle BBC už třetí, který Šalit ze svého zajetí poslal. Vojákova rodina obdržela také jednu audionahrávku.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy