Zahalte nahé sochy a nepodávejte víno. Italové vyhověli íránskému prezidentovi

ČTK ČTK
26. 1. 2016 20:15
Íránský prezident Hasan Rúhání je na návštěvě Itálie a Vatikánu. Íránská delegace, která čítá zhruba 100 lidí, v Itálii podepsala kontrakty za miliardy eur. Italové přistoupili na požadavky delegace - nepodávali při večeřích víno a na prohlídce muzeí na římském Kapitolu zahalili nahé sochy. Protievropská strana Liga severu uvedla, že se podle ní Itálie "podřizuje kultuře, která k ní nepatří".
Hasan Rúhání
Hasan Rúhání | Foto: Reuters

Řím - Íránský prezident Hasan Rúhání v rámci své návštěvy Itálie a Vatikánu zavítal také do muzeí na římském Kapitolu. Před ním ale sály prošla předsunutá íránská delegace a Italové vyhověli jejímu přání, aby nahé sochy byly při prezidentově prohlídce zakryty. Prezident země, které vládnou islámští duchovní, tak nespatřil sochy Venuše ani jiné obnažené postavy, napsal deník Corriere della Sera.

Íránská delegace, která čítá zhruba 100 lidí, v Itálii podepsala kontrakty za miliardy eur. Premiér Matteo Renzi, s nímž se prezident sešel v pondělí, kladl důraz na historické bohatství Itálie a řekl, že Itálie a Írán jsou "dvě supervelmoci krásy a kultury".

Kromě toho, že se zahalovaly sochy, přistoupili Italové také na požadavky Íránu stran protokolu. Při večeřích, které pořádal premiér Renzi a prezident Sergio Mattarella, se tedy nepodávalo víno.

Protievropská strana Liga severu uvedla, že se podle ní Itálie "podřizuje kultuře, která k ní nepatří". "Vypadá to, že se vláda stydí za naše kořeny a za naši historii," reagovala strana.

Hnutí italských radikálů však připomenulo, že se dělá mnoho povyku kvůli zahaleným sochám, ale bez povšimnutí zůstalo, když se před sedmi měsíci v Turíně zahalovaly kvůli papežově návštěvě plakáty zvoucí na výstavu malířky Tamary de Lempické. Tato Polka tvořila ve Francii ve stylu art deco a v jejím díle nechybějí lesbické motivy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy