Záhada rozluštěna. Tajemný signál z vesmíru má pozemský původ

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 2. 9. 2016 8:24
Vědci od počátku mírnili očekávání, že by radioteleskop RATAN-600 zachytil důkaz o mimozemské civilizaci. Ruská Akademie věd nyní tvrdí, že se tak opravdu nestalo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Původ neznámého signálu, který loni v květnu zachytil radioteleskop RATAN-600, je zřejmě odhalen.

Rusko oznámilo, že pocházel ze starého armádního satelitu z dob Sovětského svazu.

Potvrdila to ruská Akademie věd, pod kterou radioteleskop na Kavkaze nedaleko gruzínské hranice spadá.

"Skutečně jsme mimořádný signál zaznamenali. Zkoumání ale ukázalo, že vycházel ze sovětského satelitu," cituje agentura TASS astronoma Alexandra Ipatova z ruské akademie.

Potvrdila to pro TASS i Julija Sotniková, která pracuje přímo na teleskopu RATAN-600. "Mimořádný signál se objevil, ale analýza ukazuje, že měl pozemský původ," uvedla vědkyně.

Velmi silný signál by zachycen 15. května 2015. Astronomové tento úkaz zveřejnili až tento týden s tím, že pocházel od hvězdy HD 164595.

Od počátku ale mírnili očekávání, že by mohlo jít o kontakt s mimozemskou civilizací.

"Je dost velká pravděpodobnost, že může jít o nějakou vojenskou komunikaci mezi Zemí a satelity," tvrdil ještě před stanoviskem Ruské akademie věd americký vědec Nick Suntzeff z univerzity College Station v Texasu nedaleko Houstonu.

Opatrný byl v úterý v rozhovoru pro Aktuálně.cz také Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

"Hledání života ve vesmíru se oproti minulým desetiletím více přiblížilo k seriózní vědě. Je důležité, aby nám zůstal zachován rozum a kritický přístup k získaným informacím," uvedl.

Nevysvětlen zůstává podobný silný a ojedinělý signál zachycený 15. srpna 1977 americkým astronomem Jerrym Ehmanem. Pocházel údajně ze souhvězdí Střelce. Od dvojhvězdy Chi-1 Sagittarii, vzdálené přes 220 světelných let od Země.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy