reklama
 
 

Záhada rozluštěna. Tajemný signál z vesmíru má pozemský původ

Aktualizováno 2. 9. 2016 8:24
Vědci od počátku mírnili očekávání, že by radioteleskop RATAN-600 zachytil důkaz o mimozemské civilizaci. Ruská Akademie věd nyní tvrdí, že se tak opravdu nestalo.

Praha – Původ neznámého signálu, který loni v květnu zachytil radioteleskop RATAN-600, je zřejmě odhalen.

Rusko oznámilo, že pocházel ze starého armádního satelitu z dob Sovětského svazu.

Potvrdila to ruská Akademie věd, pod kterou radioteleskop na Kavkaze nedaleko gruzínské hranice spadá.

"Skutečně jsme mimořádný signál zaznamenali. Zkoumání ale ukázalo, že vycházel ze sovětského satelitu," cituje agentura TASS astronoma Alexandra Ipatova z ruské akademie.

Potvrdila to pro TASS i Julija Sotniková, která pracuje přímo na teleskopu RATAN-600. "Mimořádný signál se objevil, ale analýza ukazuje, že měl pozemský původ," uvedla vědkyně.

Velmi silný signál by zachycen 15. května 2015. Astronomové tento úkaz zveřejnili až tento týden s tím, že pocházel od hvězdy HD 164595.

Od počátku ale mírnili očekávání, že by mohlo jít o kontakt s mimozemskou civilizací.

"Je dost velká pravděpodobnost, že může jít o nějakou vojenskou komunikaci mezi Zemí a satelity," tvrdil ještě před stanoviskem Ruské akademie věd americký vědec Nick Suntzeff z univerzity College Station v Texasu nedaleko Houstonu.

Opatrný byl v úterý v rozhovoru pro Aktuálně.cz také Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

"Hledání života ve vesmíru se oproti minulým desetiletím více přiblížilo k seriózní vědě. Je důležité, aby nám zůstal zachován rozum a kritický přístup k získaným informacím," uvedl.

Nevysvětlen zůstává podobný silný a ojedinělý signál zachycený 15. srpna 1977 americkým astronomem Jerrym Ehmanem. Pocházel údajně ze souhvězdí Střelce. Od dvojhvězdy Chi-1 Sagittarii, vzdálené přes 220 světelných let od Země.

autor: Martin Novák | 1. 9. 2016 17:53

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama