Zahadný případ Aruba míří v USA k soudu

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2006 0:01
New York - Nizozemský ostrov Aruba v Karibiku je rájem surfařů. V USA ale nyní získal politováníhodnou proslulost kvůli tragédii mladé Američanky.
Plakáty vyvěšené na Arubě v době, kdy rodiče Natalee doufali, že jejich dcera byla pouze unesena.
Plakáty vyvěšené na Arubě v době, kdy rodiče Natalee doufali, že jejich dcera byla pouze unesena. | Foto: Aktuálně.cz

Více než půl roku po záhadném zmizení maturantky Natalee Hollowayové na Arubě nepřestává její případ poutat pozornost amerických médií ani veřejnosti.

O víkendu se postarali o připomenutí kauzy rodiče zmizelé dívky. Podali žalobu na mladíka, kterého považují za vraha jejich dcery. Přestože policie ho už dříve zprostila obvinění a žádné důkazy svědčící o jeho vině se nenalezly.

Hněv rodičů míří na osmnáctiletého Nizozemce Jorana van der Sloota, který měl údajně být jedním z posledních lidí, kteří viděli zmizelou Američanku. Hallowayovi jsou přesvědčení, že Nizozemec spolu s dalšími dvěma kamarády jejich dceru znásilnil a zavraždil.

Po dívce se nenašlo vůbec nic

Případem se tak bude zabývat nejvyšší soud státu New York. Záhadné zmizení fascinuje především americká média. Dokonce i ta, která jinak kriminalitě věnují minimální prostor, jako například televize CNN. O kauze vznikly speciální přílohy novin i televizní dokumenty. Ovlivňuje i kampaň před volbami ve státě Alabama, odkud osmnáctiletá dívka pocházela.

Tehdy osmnáctiletá Natalee Hollowayová na Arubu přijela loni v květnu se svojí školní třídou oslavit úspěšné završení zkoušek. 29. května brzy ráno byla ještě spatřena v jednom z barů na pobřeží. Později záhadně zmizela.

Foto: Tomáš Daněk

Nenašly se žádné stopy, žádné tělo, žádní věrohodní svědci. Vůbec nic. Arubská policie prohledala jezero, letouny F-16 nizozemské armády se speciálními senzory dokonce létaly nad částmi ostrova, kde by její ostatky mohly být pod zemí.

Všichni podezřelí byli propuštěni

Policie nejprve zatkla nizozemského mladíka van der Sloota a jeho dva kamarády. Ti tvrdili, že dívku odvezli do hotelu. Byli podezřelí ze znásilnění a vraždy Natalee, ale žádné důkazy proti nim se nenašly.

Zatčeni byli i dva členové bezpečnostní služby z nedalekého hotelu, ale rovněž museli být propuštěni. Nikam nevedlo ani vyšetřování některých spolužáků.

Rodiče mezitím rozjeli v USA velkou kampaň. Dokonce vyzvali Američany, aby bojkotovali ostrov a nejezdili na Arubu. Chtěli tak přimět policii k lepší práci, protože podle nich nedělá dost pro objasnění případu.

V tom je podpořil dokonce i guvernér Alabamy Bob Riley. Byl ale vzápětí místním tiskem obviněn, že tragédie zneužívá v předvolební kampani, protože letos budou Alabamané rozhodovat znovu o guvernérovi.

Americký tisk o případu obsáhle informuje.
Americký tisk o případu obsáhle informuje. | Foto: Aktuálně.cz

Začne další pátrání za pomoci FBI

Ještě tento měsíc se rozjede nové kolo pátrání na Arubě. Z USA přijedou potápěči, aby prověřili jednu z posledních možných hypotéz: že Natalee Hollowayová skončila v moři a její tělo zůstalo zachyceno ve staré rybářské síti. FBI se má podílet na hledání pod povrchem země v místech, kde se mohla dívka před zmizením nacházet a kde může být ukryto její tělo.

Rodiče jsou ale přesvědčení, že pravým viníkem je nizozemský mladík, ačkoliv tomu žádné indicie nenasvědčují. "V posledních hodinách života byla naše dcera vystavena týrání a sexuálnímu násilí," uvádí se v podnětu, který rodiče dali k soudu.

V zahraničí bez vysvětlení zmizeli i dva čeští občané. Petr Polášek je od roku 2001 pohřešován v Pákistánu, zatímco jeho přítelkyni nalezla policie zavražděnou. Ve stejném roce se ztratila beze stopy v Ekvádoru česká turistka Jana Kubištová.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy