"Tělo leží pod sochou anděla." Tajemný vzkaz otevřel případ zmizelé dívky ve Vatikánu

Martin Novák Martin Novák
22. 7. 2019 19:48
Patnáctiletá Emanuela Orlandiová odešla z bytu ve Vatikánu 22. června do hudební školy, kde se učila na flétnu. Na místo ale nedošla. Její rodiče ani sourozenci se s ní už nikdy nesetkali.
Patnáctiletá Emanuela Orlandiová zmizela cestou do školy ve Vatikánu před 36 lety.
Patnáctiletá Emanuela Orlandiová zmizela cestou do školy ve Vatikánu před 36 lety. | Foto: Profimedia.cz

Orlandiová zmizela beze stopy před 36 lety. Práce vyšetřovatelů a policistů byla marná. Nenašli ji ani nikoho, kdo by měl něco společného s jejím zmizením. Naposledy ji svědci vyslechnutí policií spatřili na autobusové zastávce u hudební školy.

Na kdysi známý případ zapomněla i média, ale letos v březnu dostala rodina anonymní dopis. Pisatel v něm uvedl, že po ostatcích Orlandiové je třeba pátrat na starém německém hřbitově ve Vatikánu. Udal i přesné místo - pod sochou anděla s knihou, na které je napsáno Requiescat in Pace. Odpočívej v pokoji.

Hrobka se sochou anděla s knihou
Hrobka se sochou anděla s knihou | Foto: Reuters

Měl na mysli hrobku, kde byly podle záznamů uloženy rakve s ostatky dvou německých šlechtičen z devatenáctého století, princezny Sofie von Hohenlohe a princezny Šarloty Frederiky Meklenburské. 

Prohlídka hrobky skončila velkým překvapením. Objasnit osud zmizelé dívky nepomohla. Forenzní tým její ostatky nenašel. A nenalezl ani kosti obou šlechtičen. Hrobky byly prázdné. Vyšetřovatelé navíc v hrobce nalezli další prostory, o kterých neměl předtím nikdo tušení.

"Sestoupili dolů a nalezli místnost o rozměrech čtyři krát tři metry. Úplně prázdnou. To bylo překvapení," řekl Pietro Orlandi, bratr zmizelé Emmanuely.

O tomto víkendu ale pátrání pokračovalo a experti vyzvedli schránky s kostmi z vedlejší hrobky. Zjistí, zda některé patří buď Emmanuele Orlandiové, nebo šlechtičnám.

Prohledávání hrobky z 19. století na hřbitově ve Vatikánu.
Prohledávání hrobky z 19. století na hřbitově ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Dvě záhady

Namísto jedné záhady jsou tak nyní ve Vatikánu dvě. Nyní budou specialisté prověřovat, co přesně se dělo na hřbitově na konci devatenáctého století a pak znovu v padesátých letech následujícího století. V obou těchto obdobích jej dělníci opravovali.

Bratr Emmanuely Orlandiové řekl novinářům, že už dříve jej několik lidí v souvislosti se zmizením jeho sestry upozornilo na tento hřbitov.

Pietro Orlandi, bratr zmizelé Emanuely
Pietro Orlandi, bratr zmizelé Emanuely | Foto: Reuters

"Věděl jsem, že to může být další plýtvání časem. Částečně jsem ale rád, že se nic nenašlo," řekl italským novinářům. Pietro Orlandi Vatikán oficiálně požádal o prozkoumání hrobky a souhlas dostal.

"Byl jsem příjemně překvapený. Poprvé za 36 let ve Vatikánu udělali něco důležitého," uvedl Orlandi.

Jeho a Emmanuelin otec zemřel v roce 2007. V době zmizení dívky pracoval ve vatikánské bance, jeho rodina v městském státě i bydlela.

Práce otce a Šedí vlci

Podle jedné z vyšetřovacích verzí mohlo zmizení dívky nějak souviset právě s prací jejího otce. Například že se tímto způsobem snažil organizovaný zločin vydírat Vatikán a že šlo o půjčky pro vatikánskou banku. Podezřelý byl Enrico de Pedis, jeden z vůdců organizovaného zločinu v Římě, ale policie mu nic nedokázala. V roce 1990 zemřel při přestřelce s bývalými členy svého gangu.

Starý hřbitov ve Vatikánu, kde se měly nalézat ostatky Emanuely Orlandiové
Starý hřbitov ve Vatikánu, kde se měly nalézat ostatky Emanuely Orlandiové | Foto: ČTK

Objevila se také teorie o spojitosti s atentátem na papeže Jana Pavla II. na Svatopetrském náměstí 13. května 1981. On sám naznačoval, že za zmizením Orlandiové je turecká nacionalistická organizace Šedí vlci, ke které patřil atentátník Mehmet Ali Agca. Ta by se únosem mohla snažit dosáhnout jeho propuštění.

Vyšetřovatelé ale především pracovali s vysvětlením, že dívku někdo unesl, aby ji sexuálně zneužil a pak zavraždil. A že tento čin nemusel nijak souviset s Vatikánem. K tomu je vedla domněnka, že několik týdnů předtím zmizela v Římě také beze stopy šestnáctiletá Mirella Gregoriová.

Ta řekla matce, že jde na schůzku s bývalým spolužákem. Stejně jako v případě Orlandiové policie pachatele nevypátrala. Deník Corriere Della Serra nazývá obě zmizelé dívky "nejděsivějšími, nejvíce znepokojujícími nevyřešenými případy italské historie".

 

Právě se děje

před 39 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy