"Tělo leží pod sochou anděla." Tajemný vzkaz otevřel případ zmizelé dívky ve Vatikánu

Martin Novák Martin Novák
22. 7. 2019 19:48
Patnáctiletá Emanuela Orlandiová odešla z bytu ve Vatikánu 22. června do hudební školy, kde se učila na flétnu. Na místo ale nedošla. Její rodiče ani sourozenci se s ní už nikdy nesetkali.
Patnáctiletá Emanuela Orlandiová zmizela cestou do školy ve Vatikánu před 36 lety.
Patnáctiletá Emanuela Orlandiová zmizela cestou do školy ve Vatikánu před 36 lety. | Foto: Profimedia.cz

Orlandiová zmizela beze stopy před 36 lety. Práce vyšetřovatelů a policistů byla marná. Nenašli ji ani nikoho, kdo by měl něco společného s jejím zmizením. Naposledy ji svědci vyslechnutí policií spatřili na autobusové zastávce u hudební školy.

Na kdysi známý případ zapomněla i média, ale letos v březnu dostala rodina anonymní dopis. Pisatel v něm uvedl, že po ostatcích Orlandiové je třeba pátrat na starém německém hřbitově ve Vatikánu. Udal i přesné místo - pod sochou anděla s knihou, na které je napsáno Requiescat in Pace. Odpočívej v pokoji.

Hrobka se sochou anděla s knihou
Hrobka se sochou anděla s knihou | Foto: Reuters

Měl na mysli hrobku, kde byly podle záznamů uloženy rakve s ostatky dvou německých šlechtičen z devatenáctého století, princezny Sofie von Hohenlohe a princezny Šarloty Frederiky Meklenburské. 

Prohlídka hrobky skončila velkým překvapením. Objasnit osud zmizelé dívky nepomohla. Forenzní tým její ostatky nenašel. A nenalezl ani kosti obou šlechtičen. Hrobky byly prázdné. Vyšetřovatelé navíc v hrobce nalezli další prostory, o kterých neměl předtím nikdo tušení.

"Sestoupili dolů a nalezli místnost o rozměrech čtyři krát tři metry. Úplně prázdnou. To bylo překvapení," řekl Pietro Orlandi, bratr zmizelé Emmanuely.

O tomto víkendu ale pátrání pokračovalo a experti vyzvedli schránky s kostmi z vedlejší hrobky. Zjistí, zda některé patří buď Emmanuele Orlandiové, nebo šlechtičnám.

Prohledávání hrobky z 19. století na hřbitově ve Vatikánu.
Prohledávání hrobky z 19. století na hřbitově ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Dvě záhady

Namísto jedné záhady jsou tak nyní ve Vatikánu dvě. Nyní budou specialisté prověřovat, co přesně se dělo na hřbitově na konci devatenáctého století a pak znovu v padesátých letech následujícího století. V obou těchto obdobích jej dělníci opravovali.

Bratr Emmanuely Orlandiové řekl novinářům, že už dříve jej několik lidí v souvislosti se zmizením jeho sestry upozornilo na tento hřbitov.

Pietro Orlandi, bratr zmizelé Emanuely
Pietro Orlandi, bratr zmizelé Emanuely | Foto: Reuters

"Věděl jsem, že to může být další plýtvání časem. Částečně jsem ale rád, že se nic nenašlo," řekl italským novinářům. Pietro Orlandi Vatikán oficiálně požádal o prozkoumání hrobky a souhlas dostal.

"Byl jsem příjemně překvapený. Poprvé za 36 let ve Vatikánu udělali něco důležitého," uvedl Orlandi.

Jeho a Emmanuelin otec zemřel v roce 2007. V době zmizení dívky pracoval ve vatikánské bance, jeho rodina v městském státě i bydlela.

Práce otce a Šedí vlci

Podle jedné z vyšetřovacích verzí mohlo zmizení dívky nějak souviset právě s prací jejího otce. Například že se tímto způsobem snažil organizovaný zločin vydírat Vatikán a že šlo o půjčky pro vatikánskou banku. Podezřelý byl Enrico de Pedis, jeden z vůdců organizovaného zločinu v Římě, ale policie mu nic nedokázala. V roce 1990 zemřel při přestřelce s bývalými členy svého gangu.

Starý hřbitov ve Vatikánu, kde se měly nalézat ostatky Emanuely Orlandiové
Starý hřbitov ve Vatikánu, kde se měly nalézat ostatky Emanuely Orlandiové | Foto: ČTK

Objevila se také teorie o spojitosti s atentátem na papeže Jana Pavla II. na Svatopetrském náměstí 13. května 1981. On sám naznačoval, že za zmizením Orlandiové je turecká nacionalistická organizace Šedí vlci, ke které patřil atentátník Mehmet Ali Agca. Ta by se únosem mohla snažit dosáhnout jeho propuštění.

Vyšetřovatelé ale především pracovali s vysvětlením, že dívku někdo unesl, aby ji sexuálně zneužil a pak zavraždil. A že tento čin nemusel nijak souviset s Vatikánem. K tomu je vedla domněnka, že několik týdnů předtím zmizela v Římě také beze stopy šestnáctiletá Mirella Gregoriová.

Ta řekla matce, že jde na schůzku s bývalým spolužákem. Stejně jako v případě Orlandiové policie pachatele nevypátrala. Deník Corriere Della Serra nazývá obě zmizelé dívky "nejděsivějšími, nejvíce znepokojujícími nevyřešenými případy italské historie".

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy