Záhadné světlo na Marsu není UFO, oznámili vědci

ČTK ČTK
10. 4. 2014 7:12
Snímek s tajemným světlým bodem, jenž pořídilo začátkem dubna robotické vozítko Curiosity, vyvolal spekulace.
Curiosity pořizuje snímky Marsu.
Curiosity pořizuje snímky Marsu. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zklamal nadšence sci-fi, kteří v posledních dnech rozšířili na internetu spekulace ohledně možného důkazu přítomnosti mimozemšťanů na Marsu.

Důvod k nim zavdal zveřejněný snímek s tajemným světlým bodem, jenž pořídilo začátkem dubna robotické vozítko Curiosity.

"Mezi tisíci obrázky, které od Curiosity dostáváme, vidíme takové se světlými body téměř každý týden," sdělil na webu Justin Maki, který vede v pasadenské Laboratoři proudového pohonu (JPL) NASA tým provozující stereo navigační kameru marsovského roveru.

"Mohou být způsobeny kosmickým zářením nebo odrazem slunečního světla od kamenitého povrchu," uvedl Maki. To je podle něj nejpravděpodobnější vysvětlení úkazu na fotografii.

Curiosity pořídila několik "tajemných snímků" 2. a 3. dubna při příjezdu na místo nazvané Kimberley. Zářivý bod se objevil na horizontu ve stejném severozápadním směru, v jakém bylo odpoledne vůči roveru Slunce.

Pokud jde skutečně o kámen blyštící se díky slunečním paprskům, pak lze soudit, že kámen byl vzdálen asi 160 metrů od místa, kde bylo robotické vozítko 3. dubna upřesnil Maki.

Světlé body se podle něj objevily na záběrech pořízených z pravého objektivu kamery, nikoli však na snímcích z levého. "Normálně můžeme rychle identifikovat pravděpodobný zdroj světlých bodů na snímcích na základě toho, jestli se objevují na obrázcích z obou objektivů," poznamenal vědec.

Tentokrát to ale nebylo tak jasné kvůli tomu, že jeden z objektivů měl v první den příjezdu na místo zablokovaný výhled, vysvětlil.

 

Právě se děje

před 30 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy