Záhada yettiho objasněna, hlásí Britové. Pomohla DNA

ČTK ČTK
17. 10. 2013 15:44
DNA himálajského tvora odpovídá vzorkům odebraným z čelisti ledního medvěda ze Svalbardu.
Medvěd hnědý
Medvěd hnědý | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Britští vědci se domnívají, že vyřešili záhadu bájného sněžného muže alias yettiho z podhůří Himálaje.

Na základě analýzy nalezených chlupů dospěli k závěru, že ve skutečnosti jde o poddruh medvěda hnědého, píše zpravodajský server BBC News.

Profesor genetiky z Oxfordské univerzity Bryan Sykes podrobil v uplynulých letech testům DNA chlupy dvou neidentifikovaných tvorů, jednoho ze severoindického Ladákhu a druhého z Bhútánu o 1285 kilometrů dál na východ.

Výsledky Sykes srovnal s databází všech známých sekvencí DNA ostatních živočichů a dospěl k závěru, že za mýtem yettiho je patrně skutečné zvíře, které by mohlo být křížencem ledního a hnědého medvěda.

Stoprocentní shoda

Profesor Sykes zjistil, že DNA himálajského tvora stoprocentně odpovídá vzorkům odebraným z čelisti ledního medvěda nalezené na norském souostroví Svalbard, jejíž stáří se odhaduje mezi 40 000 a 120 000 lety. V té době se lední medvěd a jeho blízký příbuzný medvěd hnědý od sebe začali oddělovat jako dva různé druhy, napsal server BBC News.

Zkoumaný vzorek z Ladákhu pochází z mumifikovaných ostatků tvora, kterého zastřelil místní lovec před 40 lety, zatímco ve druhém případě se jedná o jediný chlup objevený v bambusovém lese expedicí filmařů před zhruba deseti lety.

Polární medvěd
Polární medvěd | Foto: Reuters

"Myslím si, že tento medvěd, kterého nikdo nespatřil živého... možná stále na těchto místech žije a může mít docela hodně společného s ledním medvědem," uvedl Sykes. "Může to být nějaký kříženec, a pokud se jeho chování liší od chování normálních medvědů, o čemž mluví svědci, potom se mohl stát zdrojem záhad a legend," dodal.

Nečekané výsledky

Sykes prohlásil, že výsledky výzkumu jsou "zcela nečekané" a že bude zapotřebí další práce na jejich interpretaci. Podle Sykese každopádně nelze tvrdit, "že by se po Himálaji procházeli dávní lední medvědi".

Spíš se prý může jednat o poddruh medvěda hnědého, který se vyvinul z předka dnešního ledního medvěda. "Nebo to může být výsledek poměrně nedávného křížení medvěda hnědého a potomka dávného ledního medvěda," konstatoval Sykes.

Lhotse
Lhotse | Foto: Thinkstock

Na údajného sněžného muže yettiho upozornila expedice britského horolezce Erika Shiptona na Mount Everest z roku 1951. Fotografie obřích stop ve sněhu přiživily spekulace o himálajských tvorech, o nichž věda neví. Od té doby mnoho údajných očitých svědků na celém světě tvrdilo, že podobné tvory zahlédli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy