Záhada trvá. Po zmizelém boeingu pátrá už 25 zemí

ČTK ČTK
16. 3. 2014 12:18
Malajsijci prověřují cestující i posádku, zatím ale bezvýsledně.
Boeing zmizel před více než týdnem. O důvodech se stále jen spekuluje.
Boeing zmizel před více než týdnem. O důvodech se stále jen spekuluje. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Do pátrání po malajsijském letadle, které před týdnem zmizelo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, je zapojeno už 25 zemí, oznámil malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein.

Jak upřesnil, jeho země požádala o pomoc především země ležící podél obou vzdušných koridorů, které jsou považovány za možné trasy dalšího letu stroje po odpojení přístrojů.

Hussein řekl, že Malajsie požádala o další satelitní data země jako Spojené státy, Čína a Francie.

Ministr na tiskové konferenci kromě toho potvrdil, že vyšetřovatelé prohledávají domy obou pilotů zmizelého letadla a prověřují i technický personál, který v poslední době mohl s Boeingem 777 společnosti Malaysia Airlines přijít do styku.

Pilot a kopilot zmizelého stroje podle něj nežádali, aby byli společně zařazeni na příslušný let MH 370.

Čeká se na data o cestujících

Prověřování cestujících a posádky zmizelého letadla i pozemního personálu potvrdil i malajsijský policejní šéf Khalid Abu Bakar.

Foto: Reuters

V této souvislosti uvedl, že policie dosud neobdržela od všech zemí požadované údaje o pasažérech.

K nejnovější žádosti o pomoc a k intenzivnějšímu prověřování údajů o 239 lidech na palubě zmizelého letadla vedlo Malajsii zjištění, že stroj někdo přinutil změnit směr a záměrně odpojil jeho komunikační a identifikační zařízení. V sobotu o tom informoval malajsijský premiér Najib Abdul Razak. Systém ACARS byl v letadle odpojen před posledním radiovým kontaktem mezi strojem a střediskem pozemní kontroly, uvedl Hussein.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že od poslední známé radarové pozice nad Jihočínským mořem letěl Boeing 777 ještě dalších sedm hodin, podle všeho západním směrem. Podle šéfa malajsijského Úřadu pro civilní letectví je možné, že se letadlo nacházelo na zemi v době, kdy z něj byly vyslány poslední zachycené satelitní signály.

Mezi oslovenými zeměmi jsou podle agentury DPA Kazachstán, Turkmenistán, Pákistán, Indie a Barma, dále pak Austrálie a Francie. Agentura DPA v této souvislosti zmínila domněnku, že Francie byla možná oslovena kvůli svým zkušenostem z pátrání po letadle společnosti Air France, které se v roce 2009 zřítilo nad Atlantským oceánem a jehož vrak byl objeven až po dvou letech.

 

Právě se děje

Další zprávy