Záhada krvavého moře. Vydalo stovky obřích rejnoků

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 3. 2013 14:35
Příčina záhadného úkazu je nejasná, manty obrovské běžně na mělčině neuváznou
Manta obrovská.
Manta obrovská. | Foto: Wikimedia Commons

Gaza - Oceánografové krčí rameny nad záhadným palestinským úkazem. Na pobřeží poblíž Gazy moře vyplavilo více než dvě stovky mant obrovských (největšího druhu rejnoka).

Všechny kusy připluly na mělčinu uhynulé a měly zakrvácená "křídla". Ta manty používají pro charakteristický pohyb ve vodě, jenž připomíná let ptáků.

Palestinští rybáři, kteří se na pláž okamžitě seběhli, si ale s příčinou podivného přírodního jevu hlavu příliš nelámali. Vyložili si ho jako nečekanou boží nadílku a mrtvé paryby kvapně rozřezali, naložili na trakaře a odvezli na trh.

Jedna manta totiž může vážit přes 80 kilogramů, přičemž podle palestinské agentury MNA má kilo jejího masa na místním trhu cenu okolo 10 šekelů (v přepočtu zhruba 50 korun).

Odborníky nicméně důvod nečekaného úhynu tolika kusů ohrožených rejnoků zajímá.

"Nerozumím tomu, v Kalifornském zálivu sleduji manty už roky a nikdy jsem nic takového neviděl. Tyto paryby na mělčině běžně neváznou. Mají krev na křídlech - prsních ploutvích - což naznačuje, že do něčeho narazily. Možná do lodě, útesu nebo do sebe navzájem," vysvětlil listu The Daily Mail Bob Rubin ze Santa Rosa Junior College v Kalifornii.

Rozpětí křídel těchto mořských živočichů může dosahovat až osmi metrů. Ty, jež moře vyplavilo na pobřeží Gazy, byly ale poněkud menší. Jejich ploutve měřily "pouze" okolo dvou metrů.

 

Právě se děje

Další zprávy