Záhada krvavého moře. Vydalo stovky obřích rejnoků

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 3. 2013 14:35
Příčina záhadného úkazu je nejasná, manty obrovské běžně na mělčině neuváznou
Manta obrovská.
Manta obrovská. | Foto: Wikimedia Commons

Gaza - Oceánografové krčí rameny nad záhadným palestinským úkazem. Na pobřeží poblíž Gazy moře vyplavilo více než dvě stovky mant obrovských (největšího druhu rejnoka).

Všechny kusy připluly na mělčinu uhynulé a měly zakrvácená "křídla". Ta manty používají pro charakteristický pohyb ve vodě, jenž připomíná let ptáků.

Palestinští rybáři, kteří se na pláž okamžitě seběhli, si ale s příčinou podivného přírodního jevu hlavu příliš nelámali. Vyložili si ho jako nečekanou boží nadílku a mrtvé paryby kvapně rozřezali, naložili na trakaře a odvezli na trh.

Jedna manta totiž může vážit přes 80 kilogramů, přičemž podle palestinské agentury MNA má kilo jejího masa na místním trhu cenu okolo 10 šekelů (v přepočtu zhruba 50 korun).

Odborníky nicméně důvod nečekaného úhynu tolika kusů ohrožených rejnoků zajímá.

"Nerozumím tomu, v Kalifornském zálivu sleduji manty už roky a nikdy jsem nic takového neviděl. Tyto paryby na mělčině běžně neváznou. Mají krev na křídlech - prsních ploutvích - což naznačuje, že do něčeho narazily. Možná do lodě, útesu nebo do sebe navzájem," vysvětlil listu The Daily Mail Bob Rubin ze Santa Rosa Junior College v Kalifornii.

Rozpětí křídel těchto mořských živočichů může dosahovat až osmi metrů. Ty, jež moře vyplavilo na pobřeží Gazy, byly ale poněkud menší. Jejich ploutve měřily "pouze" okolo dvou metrů.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy