Záhada "hobitů" odhalena, hlásí vědci

pev, Reuters
26. 8. 2006 0:00
Hong Kong - Kostry tvora přezdívaného kvůli malému vzrůstu "hobit" patří nejspíš předkovi dnešních pygmejců. Ti v místě nálezu žijí dodnes.
Pygmejci - trpasličí národ, který žije po tisíce let v souladu s přírodou. Je pravděpodobné, že se kdysi dostali i na ostrov Flores.
Pygmejci - trpasličí národ, který žije po tisíce let v souladu s přírodou. Je pravděpodobné, že se kdysi dostali i na ostrov Flores. | Foto: Reuters

K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým vědců vedených profesorem vývojové genetiky a evoluční morfologie Robertem Eckhardtem, který působí na Pensylvánské státní univerzitě.

Dosavadní výzkumy přitom počítaly s tím, že vykopávky na indonéském ostrově Flores odhalily nový druh člověka nazvaného podle místa nálezu homo floresiensis. Tomuto zhruba metr vysokému tvorovi s mozkem o velikosti grapefruitu dala veřejnost přezdívku "hobit" podle vybájené rasy britského spisovatele J.R.R. Tolkiena.

Tento týden však Eckhardt ve sborníku prací americké Národní akademie věd původní předpoklad zpochybnil. Jeho tým představil celkem čtyři hlavní důkazy znevěrohodňující dosavadní teorii o objevu nového druhu.

Za pozdvižení může člověk s vadou

"LB1 (označení vykopaného kosterního pozůstatku) není klasickým zástupcem nového druhu, spíš jde o abnormálního člena druhu našeho," míní Eckhardt.

Nalezená lebka nepatří novému druhu, ale člověku s vývojovou vadou, tvrdí Eckhardtův tým.
Nalezená lebka nepatří novému druhu, ale člověku s vývojovou vadou, tvrdí Eckhardtův tým. | Foto: Aktuálně.cz

Podle něj byla ze země vykopána jediná kompletní kostra, která pravděpodobně patřila člověku trpícímu mikroencefalií - nemocí, která se projevuje dramatickým zmenšením hlavy, a tím pádem i mozku.

Vědci podle závěrů Eckhardtova týmu pochybili i při rekonstrukci obličejové části nalezeného jedince. Jejich vodítkem byl tehdy obraz druhu homo sapiens, který žil ve stejné době v Evropě. Nalezená asymetrická lebka navíc jasně odkazovala na vývojovou vadu.

Části dalších podobných koster sice vědci nalezli v jeskyni, u těl však chyběly lebky. V jejich případě tak nebylo možno přítomnost mikroencefálie zjistit, ani vyloučit.

Ostrovní ráj byl čas od času dostupný

Dosavadní představa předpokládá, že se před 840 tisíci lety dostali na ostrov předchůdci člověka, kteří se postupem času vyvinuli ve zcela nový druh. Ostrov byl však značně izolovaný a druh homo floresiensis vymřel před zhruba 15 tisíci lety bez jakéhokoliv kontaktu s naší vývojovou linií.

Eckhardt tvrzení zpochybňuje. Podle něj se v dobách, kdy poklesla hladina moře, vzdálenost mezi ostrovem Flores a okolními ostrovy značně zmenšila.  Tato skutečnost učinila "opakovanou migraci lidského druhu na ostrov nejen možnou, ale také pravděpodobnou," píše Eckhardt. 

Kostry "hobitů" patří nejspíš praotcům pygmejců

Jeho výzkum však přítomnost "trpasličích" kmenů na ostrově nevylučuje, naopak tento názor plně podporuje. 

Tehdy mohli podle Eckhardta přijít na Flores ve dvou vlnách pygmejci, etnikum vyznačující se velmi nízkým vzrůstem, které ostrovy obývá dodnes. Právě pygmejcům mohou patřit zmíněné kosti nalezené v jeskyni.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy