Zadržený Uzbek se přiznal, že střílel v istanbulském klubu. Na útok trénoval v Afghánistánu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2017 11:36
Uzbek, kterého v pondělí zadrželi turečtí policisté kvůli novoročnímu masakru v Istanbulu, se přiznal k útoku. Istanbulský guvernér Vasip Şahin potvrdil, že zatčený muž se jmenuje Abdulgadir Mašaripov. Narodil se v Uzbekistánu a prošel výcvikem v Afghánistánu. Do Turecka, kde v nočním klubu zastřelil 39 lidí, posléze vstoupil nelegálně. Şahin také potvrdil, že muž spolupracoval s teroristickou organizací Islámský stát.
Údajný útočník ze silvestrovského masakru v klubu Reina. Fotografii zveřejnila turecká policie.
Údajný útočník ze silvestrovského masakru v klubu Reina. Fotografii zveřejnila turecká policie. | Foto: ČTK

Istanbul – Turecká policie v pondělí skutečně zadržela muže podezřelého ze spáchání novoročního atentátu v istanbulském klubu Reina. Dřívější informace tureckých médií v úterý potvrdil premiér Binali Yildirim.

Podle istanbulského guvernéra Vasipa Şahina je zadrženým Abdulgadir Mašaripov, který se narodil v Uzbekistánu a výcvik absolvoval v Afghánistánu. Kromě něj v souvislosti s útokem skončilo ve vazbě dalších 50 lidí.

Mašaripov se k atentátu, který si vyžádal 39 obětí, přiznal, uvedl Şahin. Otisky prstů, které se v klubu Reina našly, se podle něj navíc shodují s těmi Mašaripovými.

Muž, který se narodil v roce 1983, do Turecka vstoupil ilegálně v lednu loňského roku, dodal guvernér. Podle něj jde o "dobře vycvičeného teroristu", který mluví čtyřmi jazyky.

Při zadržení, na jehož provedení se podílelo 2000 policistů, se u Mašaripova našlo 197 tisíc dolarů (téměř pět milionů Kč). Turecká média už v pondělí uvedla, že Uzbek čin nespáchal z ideologických důvodů, ale za peníze. Dokládá to podle nich i způsob útoku: nešlo o sebevražedný atentát, útočník se naopak snažil z místa činu rychle uprchnout.

Kromě velkého finančního obnosu se u zadrženého našly také dvě pistole.

Na pokyn Islámského státu

Premiér Yildirim vyjádřil naději, že se během výslechu podezřelého podaří odhalit "síly, které stály za plánováním útoku". Podle guvernéra Şahina je ale již jasné, že Mašaripov atentát spáchal na pokyn teroristické organizace Islámský stát (IS). IS se k zodpovědnosti za atentát, který měl být podle něj odplatou za turecké vojenské operace v Sýrii, už dříve přihlásil.

Spolu s Mašaripovem zadržela turecká policie podle guvernéra v istanbulské čtvrti Esenyurt také jednoho Iráčana a tři ženy. Turecká média už dříve uvedla, že ženy pocházejí ze Somálska, Senegalu a Egypta. Kromě nich v ochranné vazbě skončil údajně také čtyřletý Mašaripovův syn.

V průběhu více než dvou týdnů, během kterých turecké úřady po pachateli istanbulského útoku pátraly, skončila ve vazbě podle Şahina padesátka lidí.

Většina obětí útoku v istanbulském klubu, kde lidé slavili příchod nového roku, byli turisté, hlavně ze zemí Blízkého východu a severní Afriky, ale i z Indie, Ruska či Izraele.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy