Zadržení "Ledviny" rozpoutalo v Medellínu válku gangů

Roman Gazdík
9. 4. 2009 12:55
Během jednoho týdne zde v boji o moc mezi zločinci zemřelo 29 lidí
Medellínské děti s atrapami zbraní demonstrují za bezpečí na předměstích Medellínu
Medellínské děti s atrapami zbraní demonstrují za bezpečí na předměstích Medellínu | Foto: Reuters

Medellín - Podle kolumbijských deníků nynější situace v jednom z největších měst v zemi, dvouapůlmilionovém Medellínu, připomíná doby, kdy zde vládl známý drogový baron Pablo Escobar.

Za jediný týden zde v bojích mezi drogovými gangy zahynulo nejméně 29 lidí a prezident Kolumbie a medellínský rodák Álvaro Uribe teď vyslal do nebezpečných předměstí stovky vojáků.

Mají zde pomoci policii udržovat pořádek. Kromě toho místní policejní oddíly posílí dalších 300 mužů odjinud. Do města přijel i sám Uribe, aby se se situací seznámil přímo na místě.

Stojí za tím Ledvina

V centru nepokojů se nachází organizace známá jako „La Oficina de Envigado" (Envigádská kancelář; Envigado je město v blízkosti Medellínu, kde Escobar začal svou kariéru), která byla založena právě Escobarem pro provádění zabijáckých operací.

Kolumbijští vojáci
Kolumbijští vojáci | Foto: Reuters

Po jeho smrti v roce 1993 a konci medellínského kartelu se začala zajímat i o obchod s narkotiky a vydírání. Stala se součástí mocných pravicových eskader smrti zvaných Sjednocené obranné síly Kolumbie (AUC), které bojovaly proti levicovým partyzánům, a po jejich oficiální demobilizaci před několika lety se dle serveru BBC Mundo stala jednou z nejobávanějších kriminálních organizací v Kolumbii.

„Jde o střety mezi frakcemi Envigádské kanceláře poté, co byl zadržen minulý týden Fabio Gómez zvaný ´Ledvina´," citoval kolumbijský deník El Tiempo Juana Pabla Rodrígueze, velitele čtvrté armádní brigády, která má velitelství právě v Medellínu.

„V pozadí tohoto násilí stojí obchod s narkotiky, jsou zde bossové, kteří se snaží převzít kontrolu nad „komby" (skupiny mladíků, kteří pracují jako nájemní zabijáci či chrání přepravu kokainu - pozn. red.), které tu po sobě Ledvina zanechal," doplňuje Carlos García z místní policie.

Medellín je sám o sobě považován za velmi nebezpečné město, zejména jde o oblasti mimo centrum. Od začátku roku zde registrují úřady 325 vražd.

Za vším stojí kokain. Zásilka zabavená v přístavu Buenaventura
Za vším stojí kokain. Zásilka zabavená v přístavu Buenaventura | Foto: Reuters

Spolupracovat s Američany

Vedle boje o moc uvnitř Envigádské kanceláře je zde ještě jeden důvod války gangů. Další dva vůdci organizace zvaní „Yiyo" a „Valenciano" vyjádřili ochotu spolupracovat s americkým Úřadem pro potlačování drog (DEA).

To by však znamenalo, že se na světlo dostanou tajemství, která by ostatní bossové raději nechali spát.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy