Zadržení "Ledviny" rozpoutalo v Medellínu válku gangů

Roman Gazdík
9. 4. 2009 12:55
Během jednoho týdne zde v boji o moc mezi zločinci zemřelo 29 lidí
Medellínské děti s atrapami zbraní demonstrují za bezpečí na předměstích Medellínu
Medellínské děti s atrapami zbraní demonstrují za bezpečí na předměstích Medellínu | Foto: Reuters

Medellín - Podle kolumbijských deníků nynější situace v jednom z největších měst v zemi, dvouapůlmilionovém Medellínu, připomíná doby, kdy zde vládl známý drogový baron Pablo Escobar.

Za jediný týden zde v bojích mezi drogovými gangy zahynulo nejméně 29 lidí a prezident Kolumbie a medellínský rodák Álvaro Uribe teď vyslal do nebezpečných předměstí stovky vojáků.

Mají zde pomoci policii udržovat pořádek. Kromě toho místní policejní oddíly posílí dalších 300 mužů odjinud. Do města přijel i sám Uribe, aby se se situací seznámil přímo na místě.

Stojí za tím Ledvina

V centru nepokojů se nachází organizace známá jako „La Oficina de Envigado" (Envigádská kancelář; Envigado je město v blízkosti Medellínu, kde Escobar začal svou kariéru), která byla založena právě Escobarem pro provádění zabijáckých operací.

Kolumbijští vojáci
Kolumbijští vojáci | Foto: Reuters

Po jeho smrti v roce 1993 a konci medellínského kartelu se začala zajímat i o obchod s narkotiky a vydírání. Stala se součástí mocných pravicových eskader smrti zvaných Sjednocené obranné síly Kolumbie (AUC), které bojovaly proti levicovým partyzánům, a po jejich oficiální demobilizaci před několika lety se dle serveru BBC Mundo stala jednou z nejobávanějších kriminálních organizací v Kolumbii.

„Jde o střety mezi frakcemi Envigádské kanceláře poté, co byl zadržen minulý týden Fabio Gómez zvaný ´Ledvina´," citoval kolumbijský deník El Tiempo Juana Pabla Rodrígueze, velitele čtvrté armádní brigády, která má velitelství právě v Medellínu.

„V pozadí tohoto násilí stojí obchod s narkotiky, jsou zde bossové, kteří se snaží převzít kontrolu nad „komby" (skupiny mladíků, kteří pracují jako nájemní zabijáci či chrání přepravu kokainu - pozn. red.), které tu po sobě Ledvina zanechal," doplňuje Carlos García z místní policie.

Medellín je sám o sobě považován za velmi nebezpečné město, zejména jde o oblasti mimo centrum. Od začátku roku zde registrují úřady 325 vražd.

Za vším stojí kokain. Zásilka zabavená v přístavu Buenaventura
Za vším stojí kokain. Zásilka zabavená v přístavu Buenaventura | Foto: Reuters

Spolupracovat s Američany

Vedle boje o moc uvnitř Envigádské kanceláře je zde ještě jeden důvod války gangů. Další dva vůdci organizace zvaní „Yiyo" a „Valenciano" vyjádřili ochotu spolupracovat s americkým Úřadem pro potlačování drog (DEA).

To by však znamenalo, že se na světlo dostanou tajemství, která by ostatní bossové raději nechali spát.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy