Žádný zločin jsem nespáchala, řekla Su Ťij soudu

Pavel Vondra
22. 5. 2009 18:45
Proces s barmskou opoziční vůdkyní probíhá rychleji, než se očekávalo
Svobodu pro Aun Schan Su Ťij a další politické vězně v Barmě, dožaduje se účastník protestu před úřadem OSN v Bangkoku
Svobodu pro Aun Schan Su Ťij a další politické vězně v Barmě, dožaduje se účastník protestu před úřadem OSN v Bangkoku | Foto: Reuters

Rangún - Barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij v pátek vystoupila před speciálním tribunálem, který ji soudí za údajné porušení podmínek domácího vězení a veškerá obvinění odmítla.

„Jsem nevinná, žádný zločin jsem nespáchala," prohlásila prý vůdkyně Národní ligy pro demokracii (NLD), jejíž slova tlumočil barmské redakci BBC její právník Nyan Win.

Su Ťij strávila v internaci už 13 a půl roku a příští týden měla být propuštěna na svobodu, neboť jí vyprší poslední možné prodloužení domácího vězení, které na ni před šesti lety bylo naposledy uvaleno.

Nezvaný host

Místo toho jí nyní hrozí pětiletý trest vězení za to, že počátkem měsíce vpustila do svého domu, kam kromě dvou jejích opatrovnic a osobního lékaře nemá nikdo dovolen přístup, amerického občana, který tam strávil dva dny, než byl při odchodu zadržen policií.

John William Yettaw (uprostřed) hovoří nedlouho po svém zadržení za přítomnosti barmských vyšetřovatelů s americkým konzulárním úředníkem
John William Yettaw (uprostřed) hovoří nedlouho po svém zadržení za přítomnosti barmských vyšetřovatelů s americkým konzulárním úředníkem | Foto: Reuters

Su Ťij namítá, že šlo o nezvaného hosta, jehož u sebe nechala přespat jen proto, že byl vyčerpán po namáhavém přeplavání jezera a neměl síly okamžitě odejít, o což jej prý prosila.

Dotyčný návštěvník, 53letý John William Yettaw z amerického státu Missouri, který se před stejným soudem zodpovídá z porušení podmínek pobytu v zemi na turistická víza, během své výpovědi prohlásil, že barmskou disidentku navštívil, protože měl „zlou předtuchu, že jí někdo usiluje o život".

Jeho manželka předtím novinářům v USA řekla, že Su Ťij hodlal navštívit kvůli psychologické studii o odpuštění, na níž pracoval.

Rychlý průběh soudu

Aun Schan Su Ťij před svým domem na břehu jezera Inya v Rangúnu
Aun Schan Su Ťij před svým domem na břehu jezera Inya v Rangúnu | Foto: Aktuálně.cz

V pondělí má soud pokračovat a ke slovu přijde obhajoba, neboť obžaloba už svá stanoviska vyložila a své svědky vyslechla. Podle právníka Nyan Wina proces postupuje mnohem rychleji, než se čekalo.

Západní diplomaté i obhájci lidských práv, kteří soud od začátku kritizují jako absurdní divadlo, se obávají, že junta učiní vše pro to, aby Su Ťij zůstala internována přinejmenším do té doby, než v zemi proběhnou parlamentní volby plánované na rok 2010.

NLD se ještě oficiálně nerozhodla, zda v nich bude kandidovat. Je však pravděpodobné, že svou účast bude i nadále podmiňovat propuštěním všech politických vězňů v zemi (jsou jich více než dva tisíce) včetně své vůdkyně.

V posledních svobodných volbách v roce 1990 NLD drtivě zvítězila, junta ale výsledky nikdy neuznala a od té doby členy opoziční strany systematicky perzekuuje.

 

Právě se děje

Další zprávy