Silvestr v Kolíně nad Rýnem proběhl bez větších incidentů, policie preventivně vyslechla stovky mužů

ČTK ČTK
1. 1. 2017 19:27
Oslavy nového roku se v Kolíně nad Rýnem tentokrát obešly bez závažnějších incidentů na rozdíl od minulého a předminulého roku. Policisté zaznamenali deset trestních oznámení kvůli sexuální napadení, k žádnému znásilnění ale nejspíš nedošlo. V ulicích hlídkovalo celkem 1700 strážců zákona.
Policejní hlídky v Kolíně nad Rýnem.
Policejní hlídky v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem – Při silvestrovských oslavách se v Kolíně nad Rýnem v závěru loňského roku neopakovaly četné sexuální útoky a krádeže z přelomu let 2015 a 2016.

Policie sice dosud přijala deset trestních oznámení kvůli sexuálnímu napadení, ke znásilnění ale zřejmě nedošlo. Informovala o tom agentura DPA.

Zhruba 650 mužů převážně severoafrického původu policie během noci vyslechla a prověřila, více než stovku z nich preventivně zadržela, uvedl kolínský policejní prezident Jürgen Mathies. Sto devadesát jich policie vykázala z centra porýnské metropole a více než sto jich na místě zadržela.

Šlo o součást opatření, která měla zabránit opakování útoků z oslav příchodu roku 2016, které měli podle obětí na svědomí hlavně imigranti ze severní Afriky. Někteří lidé si ale podle AP stěžovali, že policie o tomto víkendu zadržuje lidi pouze na základě jejich vzezření.

Policejní prezident Mathies to ale odmítl. Podle něj hrálo při výběru kontrolovaných a zadržených osob roli hlavně jejich agresivní chování. Policie stejně jako muže severoafrického původu kontrolovala a zadržela i Němce, dodal Mathies.

Ve středu kolínská radnice a policie představily bezpečnostní opatření pro oslavy příchodu roku 2017. V historickém centru západoněmeckého města mělo hlídkovat kolem 1500 policistů, tedy asi desetkrát více než o rok dříve.

Vzhledem k nutnosti zasahovat vůči většímu množství agresivních osob, povolala policie ale během noci ještě dalších 200 strážníků. Nakonec tak v ulicích Kolína nad Rýnem zasahovalo 1700 zemských policistů, uvedl Mathies. K dispozici byly strážcům zákona vrtulníky.

Kolínská starostka Henriette Rekerová prohlásila, že se jí ulevilo a že je šťastná, že se silvestrovské oslavy tentokrát obešly bez větších problémů. Podle úřadů přišlo příchod nového roku ke kolínskému dómu oslavit navzdory či právě díky přísným bezpečnostním opatřením 50 000 lidí.

Předloňské silvestrovské oslavy v Kolíně nad Rýnem, ale i v řadě dalších německých měst poznamenaly sexuální útoky, které páchali převážně imigranti. Policie v Kolíně nad Rýnem v souvislosti se Silvestrem 2015 přijala přes 1200 trestních oznámení, z toho více než 500 kvůli sexuálním deliktům včetně znásilnění.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy