Silvestr v Kolíně nad Rýnem proběhl bez větších incidentů, policie preventivně vyslechla stovky mužů

ČTK ČTK
1. 1. 2017 19:27
Oslavy nového roku se v Kolíně nad Rýnem tentokrát obešly bez závažnějších incidentů na rozdíl od minulého a předminulého roku. Policisté zaznamenali deset trestních oznámení kvůli sexuální napadení, k žádnému znásilnění ale nejspíš nedošlo. V ulicích hlídkovalo celkem 1700 strážců zákona.
Policejní hlídky v Kolíně nad Rýnem.
Policejní hlídky v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem – Při silvestrovských oslavách se v Kolíně nad Rýnem v závěru loňského roku neopakovaly četné sexuální útoky a krádeže z přelomu let 2015 a 2016.

Policie sice dosud přijala deset trestních oznámení kvůli sexuálnímu napadení, ke znásilnění ale zřejmě nedošlo. Informovala o tom agentura DPA.

Zhruba 650 mužů převážně severoafrického původu policie během noci vyslechla a prověřila, více než stovku z nich preventivně zadržela, uvedl kolínský policejní prezident Jürgen Mathies. Sto devadesát jich policie vykázala z centra porýnské metropole a více než sto jich na místě zadržela.

Šlo o součást opatření, která měla zabránit opakování útoků z oslav příchodu roku 2016, které měli podle obětí na svědomí hlavně imigranti ze severní Afriky. Někteří lidé si ale podle AP stěžovali, že policie o tomto víkendu zadržuje lidi pouze na základě jejich vzezření.

Policejní prezident Mathies to ale odmítl. Podle něj hrálo při výběru kontrolovaných a zadržených osob roli hlavně jejich agresivní chování. Policie stejně jako muže severoafrického původu kontrolovala a zadržela i Němce, dodal Mathies.

Ve středu kolínská radnice a policie představily bezpečnostní opatření pro oslavy příchodu roku 2017. V historickém centru západoněmeckého města mělo hlídkovat kolem 1500 policistů, tedy asi desetkrát více než o rok dříve.

Vzhledem k nutnosti zasahovat vůči většímu množství agresivních osob, povolala policie ale během noci ještě dalších 200 strážníků. Nakonec tak v ulicích Kolína nad Rýnem zasahovalo 1700 zemských policistů, uvedl Mathies. K dispozici byly strážcům zákona vrtulníky.

Kolínská starostka Henriette Rekerová prohlásila, že se jí ulevilo a že je šťastná, že se silvestrovské oslavy tentokrát obešly bez větších problémů. Podle úřadů přišlo příchod nového roku ke kolínskému dómu oslavit navzdory či právě díky přísným bezpečnostním opatřením 50 000 lidí.

Předloňské silvestrovské oslavy v Kolíně nad Rýnem, ale i v řadě dalších německých měst poznamenaly sexuální útoky, které páchali převážně imigranti. Policie v Kolíně nad Rýnem v souvislosti se Silvestrem 2015 přijala přes 1200 trestních oznámení, z toho více než 500 kvůli sexuálním deliktům včetně znásilnění.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy