Napětí na výbušném Balkáně: Vojáci NATO jsou po střelbě v Kosovu připraveni k zásahu

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2019 19:47
Úterní policejní operace málem skončila výbuchem násilí mezi Albánci a Srby, nebo dokonce zásahem srbské armády v Kosovu.
Kosovská policie ve městě Zubin Potok.
Kosovská policie ve městě Zubin Potok. | Foto: Reuters

Na zatýkání a přestřelky ve městech Mitrovica a Zubin Potok na severu Kosova reagoval Bělehrad uvedením armády do bojové pohotovosti. Kosovská vláda hovoří o záměrné srbské provokaci a vedení mírové mise OSN (UNMIK) vyzývá všechny ke klidu a rozvaze.

Co se vlastně stalo? Speciální jednotka kosovské policie v neprůstřelných vestách a se zbraněmi vstoupila do Mitrovice a Zubina Potoku, aby zatkla skupinu lidí, které označuje za pašeráky a součást organizovaného zločinu. Mezi nimi byli i policisté srbského původu.

Mapa Kosova.
Mapa Kosova. | Foto: Aktuálně.cz

Na severu Kosova žije srbská menšina a teoreticky tam správu vykonávají Kosovo a Srbsko společně. Přestřelka okamžitě vyvolala napětí v Mitrovici, která je rozdělená řekou Ibar na etnicky albánskou a srbskou část.

Muži, na které byl vydán zatykač, se bránili, zabarikádovali se v domech. Při střelbě v Zubině Potoku byl zraněn kosovský policista ze zásahové jednotky a také šest srbských civilistů. Mezi celkem devatenácti zatčenými byl také ruský příslušník mírové mise UNMIK. Moskva důrazně vyzvala k jeho propuštění, kosovské úřady po několika hodinách muže pustily.

Oznámily ale, že pomáhal zatčeným se zabarikádovat. Propustily jej kvůli tomu, že jako člen mise OSN má imunitu. Rusko v roce 1999 odmítalo bombardování Srbska letouny NATO a neuznalo samostatné Kosovo, stejně jako Čína.

Smíření s realitou

Vojáci Severoatlantické aliance, kteří v zemi působí v silách KFOR, jsou podle jejich velení připraveni k zásahu, pokud si to situace vyžádá. "Protože v tuto chvíli je politická situace velmi napjatá a citlivá, KFOR se obrací na všechny strany, aby se chovaly zodpovědně a vyhnuly se použití násilí," uvádí se v prohlášení sil.

Kosovská policie ve městě Zubin Potok.
Kosovská policie ve městě Zubin Potok. | Foto: Reuters

Násilí se přitom odehrálo jen den poté, co vystoupil se zásadním projevem v parlamentu na téma Kosovo srbský prezident Alexandr Vučič. Podle něj by mělo Srbsko skoncovat s iluzí, že má Kosovo pod kontrolou, a obrátit list. Smířit se s realitou.

"Potřebujeme si otevřeně přiznat, že jsme prohráli. Ztratili jsme území. Navrhuji nepokračovat ve lžích a klamech. V Kosovu není žádná viditelná srbská správa a kontrola s výjimkou nemocnic a škol," prohlásil prezident.

Bělehrad má podle něj dvě možnosti. "Můžeme buď normalizovat vztahy, nebo udržovat zmražený konflikt," řekl v parlamentu Vučič, který doma čelí od začátku roku velkým demonstracím. Opozice tvrdí, že má autoritářské tendence.

Napětí a stoprocentní clo

Srbsko a Kosovo se navzájem neuznávají. Kosovská vláda navíc před dvěma lety zavedla stoprocentní clo na dovoz veškerého zboží ze Srbska. V reakci na to, že Bělehrad blokuje začlenění Kosova do mezinárodních organizací.

Rozdělená je však i kosovskoalbánská strana. Zatímco prezident Hašim Thaci, bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády, je vůči Bělehradu umírněný a je pro dialog, premiér Ramuš Haradinaj je radikál.

Thaci a Vučič se loni pokoušeli dojednat kompromis, který by vedl k výměně území mezi Srbskem a Kosovem a oběma státům dal šanci na vstup do Evropské unie. Dohodu však neuzavřeli a namísto toho premiér Haradinaj zavedl clo na srbské zboží.

Video: Kosovská policie vtrhla se slzným plynem na zasedání a zatkla člena srbské vlády

Kosovská policie vtrhla se slzým plynem na zasedání a zatkla člena srbské vlády | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy