Napětí na výbušném Balkáně: Vojáci NATO jsou po střelbě v Kosovu připraveni k zásahu

Martin Novák Martin Novák
29. 5. 2019 19:47
Úterní policejní operace málem skončila výbuchem násilí mezi Albánci a Srby, nebo dokonce zásahem srbské armády v Kosovu.
Kosovská policie ve městě Zubin Potok.
Kosovská policie ve městě Zubin Potok. | Foto: Reuters

Na zatýkání a přestřelky ve městech Mitrovica a Zubin Potok na severu Kosova reagoval Bělehrad uvedením armády do bojové pohotovosti. Kosovská vláda hovoří o záměrné srbské provokaci a vedení mírové mise OSN (UNMIK) vyzývá všechny ke klidu a rozvaze.

Co se vlastně stalo? Speciální jednotka kosovské policie v neprůstřelných vestách a se zbraněmi vstoupila do Mitrovice a Zubina Potoku, aby zatkla skupinu lidí, které označuje za pašeráky a součást organizovaného zločinu. Mezi nimi byli i policisté srbského původu.

Mapa Kosova.
Mapa Kosova. | Foto: Aktuálně.cz

Na severu Kosova žije srbská menšina a teoreticky tam správu vykonávají Kosovo a Srbsko společně. Přestřelka okamžitě vyvolala napětí v Mitrovici, která je rozdělená řekou Ibar na etnicky albánskou a srbskou část.

Muži, na které byl vydán zatykač, se bránili, zabarikádovali se v domech. Při střelbě v Zubině Potoku byl zraněn kosovský policista ze zásahové jednotky a také šest srbských civilistů. Mezi celkem devatenácti zatčenými byl také ruský příslušník mírové mise UNMIK. Moskva důrazně vyzvala k jeho propuštění, kosovské úřady po několika hodinách muže pustily.

Oznámily ale, že pomáhal zatčeným se zabarikádovat. Propustily jej kvůli tomu, že jako člen mise OSN má imunitu. Rusko v roce 1999 odmítalo bombardování Srbska letouny NATO a neuznalo samostatné Kosovo, stejně jako Čína.

Smíření s realitou

Vojáci Severoatlantické aliance, kteří v zemi působí v silách KFOR, jsou podle jejich velení připraveni k zásahu, pokud si to situace vyžádá. "Protože v tuto chvíli je politická situace velmi napjatá a citlivá, KFOR se obrací na všechny strany, aby se chovaly zodpovědně a vyhnuly se použití násilí," uvádí se v prohlášení sil.

Kosovská policie ve městě Zubin Potok.
Kosovská policie ve městě Zubin Potok. | Foto: Reuters

Násilí se přitom odehrálo jen den poté, co vystoupil se zásadním projevem v parlamentu na téma Kosovo srbský prezident Alexandr Vučič. Podle něj by mělo Srbsko skoncovat s iluzí, že má Kosovo pod kontrolou, a obrátit list. Smířit se s realitou.

"Potřebujeme si otevřeně přiznat, že jsme prohráli. Ztratili jsme území. Navrhuji nepokračovat ve lžích a klamech. V Kosovu není žádná viditelná srbská správa a kontrola s výjimkou nemocnic a škol," prohlásil prezident.

Bělehrad má podle něj dvě možnosti. "Můžeme buď normalizovat vztahy, nebo udržovat zmražený konflikt," řekl v parlamentu Vučič, který doma čelí od začátku roku velkým demonstracím. Opozice tvrdí, že má autoritářské tendence.

Napětí a stoprocentní clo

Srbsko a Kosovo se navzájem neuznávají. Kosovská vláda navíc před dvěma lety zavedla stoprocentní clo na dovoz veškerého zboží ze Srbska. V reakci na to, že Bělehrad blokuje začlenění Kosova do mezinárodních organizací.

Rozdělená je však i kosovskoalbánská strana. Zatímco prezident Hašim Thaci, bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády, je vůči Bělehradu umírněný a je pro dialog, premiér Ramuš Haradinaj je radikál.

Thaci a Vučič se loni pokoušeli dojednat kompromis, který by vedl k výměně území mezi Srbskem a Kosovem a oběma státům dal šanci na vstup do Evropské unie. Dohodu však neuzavřeli a namísto toho premiér Haradinaj zavedl clo na srbské zboží.

Video: Kosovská policie vtrhla se slzným plynem na zasedání a zatkla člena srbské vlády

Kosovská policie vtrhla se slzým plynem na zasedání a zatkla člena srbské vlády | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy