Žádám o azyl, má země se potápí, tvrdí muž z Kiribati

Zahraničí Zahraničí
18. 10. 2013 12:00
Před soudem na Novém Zélandu tvrdí, že jeho rodnou zemi ohrožují klimatické změny.
Chagoské ostrovy
Chagoské ostrovy | Foto: Aktuálně.cz

Auckland - Žádat o azyl je možné z mnoha rozmanitých důvodů. Obyvatel ostrovního státu Kiribati z oblasti Polynésie se pokouší získat azyl na Novém Zélandu kvůli změnám klimatu.

Ioane Teitiota tvrdí, že jeho rodnou zemi změny přímo ohrožují a některé části jeho vlasti už dokonce zaplavilo moře.

"Když se vrátíme zpátky na Kiribati, nečeká nás žádná budoucnost," uvedl muž, jemuž nedávno vypršelo pracovní vízum.

Na Novém Zélandu žije od roku 2007, narodily se mu tam i tři děti. Jeho rodina by prý návratem na Kiribati trpěla, a tak se snaží odvolat proti rozhodnutí imigračního oddělení, které mu zamítlo žádost.

Podle imigračního oddělení totiž jeho rodina na Kiribati nečelí žádnému ohrožení na životech ani perzekuci. Nevidí proto důvod, proč by se nemohli vrátit, napsal zpravodajský server BBC.

Teitiotův obhájce se ohrazuje, že jeho klienta "pasivně pronásledují poměry, v nichž žije a které vláda na Kiribati nedokáže zlepšit".

Ostrovní stát Kiribati se skládá z více než třiceti atolů, korálových ostrovů a útesů. Mnohé z nich jsou podlouhlé a nízko položené.

Imigrační soud uvedl, že vláda v ostrovním státě se s neblahými okolnostmi snaží bojovat. "Je smutnou realitou, že poškozenému životnímu prostředí, způsobenému pomalými i náhlými přírodními katastrofami, čelí obecně všichni obyvatelé Kiribati," uvedl soud.

Například loni vláda na Kiribati rozhodla, že od Fidži odkoupí část země, kdyby bylo nutné vlastní občany přesídlit, připomněl server. O Teitiotově odvolání rozhodne vyšší soudní instance v Aucklandu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy