Začne ničivá ofenziva v Sýrii? Rebelové staví valy, svět se bojí další migrační vlny

Tomáš Procházka ČTK Tomáš Procházka, ČTK
6. 9. 2018 12:33
Poslední bašta syrských povstalců se chystá na rozhodující bitvu. Už několik týdnů se spekuluje o tom, že se syrská armáda s ruskou vzdušnou podporou chystá k ofenzivě v Idlibu. Hrozí humanitární katastrofa a krveprolití. "Dějí se tam kruté věci. Chraň bůh, jestli bude tato oblast pokropena raketami, bude to vážný masakr," upozornil začátkem týdne turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Přečtěte si otázky a odpovědi k očekávané ofenzivě.
Syrský Idlib.
Syrský Idlib. | Foto: Reuters

Jaká je situace na místě v posledních dnech?

Rebelové v obraně své poslední velké bašty zničili několik mostů, zřídili opevnění, valy a příkopy, aby vládním jednotkám ztížili postup. Ty zesílily letecké útoky a ostřelování granáty. Vláda protirežimní bojovníky i civilisty několikrát vyzvala, aby umožnili návrat státních institucí do této části země.

Idlib mají v rukou radikální skupiny a oponenti Damašku. Syrský prezident Bašár Asad nechal nad provincií Idlib vyhodit letáky, v nichž obyvatele vyzval k útěku.

Kdy by k ofenzivě mohlo dojít?

"Doslechli jsme se prostřednictvím médií, že syrská vláda stanovila pro zahájení útoků na Idlib termín kolem 10. září," uvedl zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. V pátek se Asadovi spojenci - ruský prezident Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání - sejdou v Teheránu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem jako ochráncem povstalců, aby jednali o budoucnosti Sýrie. Rada bezpečnosti OSN bude o situaci kolem Idlibu jednat z iniciativy USA také v pátek.

Kolika lidí by se útok dotkl?

Ve strachu v provincii Idlib žijí asi tři miliony lidí. Mezi nimi okolo 1,4 milionu takzvaných "vnitřních uprchlíků", kteří před válkou utekli z jiných částí země. V případě bojů OSN odhaduje, že by bylo nuceno opustit své domovy na 800 tisíc lidí.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) během středy a čtvrtka uprchlo z Idlíbu asi 180 rodin.

Zvláštní zmocněnec OSN Staffan de Mistura přišel minulý týden s myšlenkou humanitárních koridorů, kterými by mohli civilisté utéct do bezpečných oblastí. Jak ale uvedl německý magazín Spiegel, vyhlídky na úspěch takového plánu jsou nevalné.

Jak se k očekávanému kroku Asadova režimu staví Rusko a USA?

Rusko je spojencem Damašku a Idlib považuje za hnízdo teroristů, kteří blokují mír v Sýrii a ohrožují ruské vojenské základny. V úterý po dvaadvacetidenní nečinnosti začalo provincii opět bombardovat, jak informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva. Podle ní při tom přišlo o život nejméně 13 lidí, mezi nimiž bylo šest dětí.

Ruské ministerstvo obrany ve středu potvrdilo, že ruské bojové letouny v provincii Idlib útočily. Cílem byly podle ministerstva pouze pozice Fronty an-Nusra, a nikoli obydlené oblasti. An-Nusra je původní název skupiny napojené na al-Káidu a ovládající většinu území Idlibu. Ruské námořnictvo před několika dny přemístilo podle deníku Izvestija 25 válečných lodí do východního Středomoří.

Americký prezident Donald Trump v noci na úterý na Twitteru varoval syrského prezidenta Bašára Asada, aby na provincii Idlib neútočil, a dodal, že Asadovi spojenci - Rusko a Írán - by účastí na ofenzivě udělali "vážnou humanitární chybu".

Bílý dům později oznámil, že americká reakce v případě použití chemických zbraní bude "rychlá a náležitá". Ve středu Trump vyslal další varování: "Pokud to bude masakr, svět se velmi, velmi rozzlobí a Spojené státy se také velmi rozzlobí," řekl.

Co chystá Turecko?

Turecko začátkem týdne posílilo vojenskou techniku na hranici se Sýrií, informoval turecký deník Hürriyet. Tanky jsou vybaveny pozorovacím zařízením, aby vojáci mohli sledovat pohyb uprchlíků. Ankara rozšířila běženecký tábor Atima na syrské straně hranice a posílila dvanáct pozorovacích stanovišť v Idlibu. "Doufám, že budeme schopni předejít extremismu syrské vlády v tomto regionu," řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s vyhlídkou na páteční teheránský summit.

Erdogan si zároveň stěžuje, že není naplňována podle původních očekávání dohoda mezi Tureckem a Spojenými státy o společném dohledu nad odchodem kurdských milic YPS ze syrského města Manbidž. Turecko trvá na tom, že ze Sýrie musí odejít kurdští bojovníci. USA podporovaly kurdsko-arabskou koalici, která pomohla v Sýrii porazit islámské radikály.

Kde zřejmě akce syrských vládních jednotek začne?

Podle listu Hürriyet patrně na jihozápadě Idlibu a na planině Sahl al-Gháb, která přiléhá k pobřežním oblastem, kde má Rusko své vojenské a námořní základny. Jako další frontu deník odhaduje jihovýchod provincie, po jehož dobytí by syrská vláda získala kontrolu nad důležitou komunikací, která prochází hlavními syrskými městy.

Video: Evropa vyváží do Sýrie a Iráku více teroristů, než jich odtamtud přichází, říká odborník

Data ukazují, že z Německa odešlo bojovat hlavně do Sýrie nejméně 950 lidí. Útoků, které mají v Německu na svědomí uprchlíci, jsou desítky. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy