Začne cenzura internetu? Západ jde proti Rusku a Číně

Martin Novák Martin Novák
3. 12. 2012 10:20
V Dubaji začíná konference 193 zemí, kde dojde ke sporu o to, kdo má ovládat internet
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dubaj - V Dubaji začíná zápas o to, kdo a do jaké míry má kontrolovat provoz internetu. Sešli se tam zástupci 193 členských zemí Mezinárodní telekomunikační unie.

Rusko, Čína a řada dalších zemí, především z Blízkého východu a Asie, chtějí změnu. Dohled Spojených států má podle nich skončit a internet by měla spravovat Mezinárodní telekomunikační unie, která spadá pod OSN.

Proti tomuto proudu se spojily USA a Evropská unie. Chtějí, aby vše zůstalo při starém, protože jinak hrozí konec svobodného internetu. Rezoluci v tomto duchu přijal i Evropský parlament.

Velkým přímluvcem této skupiny jsou internetoví giganti, především Google. Podle prohlášení vedení této firmy jde několika vládám a státům o to, aby posílily kontrolu a cenzuru internetu.

"Svobodný a otevřený internet je v ohrožení," varuje Vinton Cerf. Muž, považovaný za jakéhosi otce internetu, neboť vymyslel komunikační protokol TCP/IP. Tedy základ, na kterém je internet postaven.

V současné době má IP adresy, domény a DNS servery ve správě organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Sídlí v Kalifornii, a ačkoliv přímo nespadá pod americkou vládu, koordinuje s ní svá rozhodnutí.

Centrum Dubaje.
Centrum Dubaje. | Foto: Reuters

Mezinárodní telekomunikační unie má 193 členů a většina z nich by patrně pro přesun kontroly z rukou USA hlasovala. Ale pokud se Spojené státy, Evropa a několik důležitých zemí postaví proti, nic se nezmění.

Na veřejnost už pronikly úryvky z ruského návrhu, který předpokládá, že jednotlivé státy by měly větší pravomoci nad internetovými daty protékajícími jejich územím.

Skupina islámských zemí žádá, aby každý uživatel internetu musel mít svoji identifikaci. Některé další státy by rády, aby se za používání internetu více platilo.

Zaznívají také hlasy, že mezinárodní regulace je nutná kvůli rostoucí "internetové kriminalitě."

Samotní Rusové nečekají, že by došlo v Dubaji k zásadním změnám. "K nějakému otřesu tam rozhodně nedojde. Mezinárodní telekomunikační unie je orgán, který se dost podobá OSN. Na reálný život nemá velký vliv," uvedl ředitel ruského Koordinačního centra pro domény Andrej Kolesnikov v rozhovoru s ruskými novináři.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Chlapík se přesunul z Ottawy na farmu do Belleville do AHL

Český hokejový útočník Filip Chlapík se po deseti dnech vrátil z hlavního týmu Ottawy na farmu do Belleville do nižší AHL. Dvaadvacetiletý rodák z Prahy nastoupil za tu dobu za Senators v pěti zápase a nebodoval. Chlapík nechyběl na ledě u sobotní domácí výhry nad Calgary 5:2, další zápas čeká Senators až po pauze pro Utkání hvězd NHL v pondělí 27. ledna proti New Jersey.

Celkově v této sezoně NHL sehrál Chlapík za Ottawu 23 zápasů a připsal si pět bodů za dvě branky a tři asistence. V AHL má na kontě z 20 utkání 11 bodů za čtyři trefy a sedm přihrávek.

Senators draftovali Chlapíka v roce 2015 ve druhém kole na 48. místě. Do zámoří odešel z juniorky Sparty už o rok dříve a tři sezony působil v juniorské lize QMJHL v Charlottetown Islanders. V NHL debutoval v sezoně 2017/18 a má v ní na kontě celkem 48 duelů a 10 bodů za čtyři góly a šest asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy