Začíná pozemní a letecká blokáda iráckého Kurdistánu. Bez vývozu ropy budete hladovět, hrozí Erdogan

Martin Novák Martin Novák
29. 9. 2017 14:55
Letecké společnosti vyslyšely výzvu irácké vlády a ruší lety do iráckého Kurdistánu. Okolní země také zavírají hranice. Samostatný Kurdistán nikdo ze sousedů nechce. Referendum, ve kterém se Kurdové vyslovili pro nezávislý stát, tvrdě narazilo. "Kurdská vláda udělala pořádáním referenda velkou chybu a nyní je nutné jí zabránit v ještě větších chybách," nechal se například slyšet turecký prezident Recep Erdogan.
Turkish Airlines od pátku přestávají létat na letiště v Irbílu.
Turkish Airlines od pátku přestávají létat na letiště v Irbílu. | Foto: Reuters

Irbíl - Začala blokáda iráckého Kurdistánu. A to ze všech směrů. Referendum, ve kterém se iráčtí Kurdové vyslovili pro nezávislý stát, vadí jak samotnému Iráku, tak i Turecku nebo Rusku.

Většina zahraničních aerolinek proto vyslyšela výzvu irácké vlády a v pátek přerušila lety do kurdské metropole Irbílu.

Týká se to i velkých leteckých společností jako Turkish Airlines, Qatar Airways, FlyDubai nebo Egypt Air. A několika íránských aerolinek.

Lety ze zahraničí budou zatím provozovat jen společnosti Lufthansa z Frankfurtu a Austrian Airlines z Vídně.

Leteckou blokádu provázejí také hrozby o zavření hranic a přerušení exportu ropy. Tu irácký Kurdistán vyváží z polí pod svojí kontrolou přes Turecko.

Proti jsou Turci i Rusové

Jenže právě Ankara referendum o nezávislosti odmítla, protože se obává, že podobný požadavek by mohla v budoucnosti vznést také kurdská menšina na jihovýchodě Turecka.

Prezident Recep Tayyip Erdogan iráckým Kurdům pohrozil, že nebudou mít, co jíst, pokud vyhlásí samostatný stát.

"Kurdská vláda udělala pořádáním referenda velkou chybu a nyní je nutné jí zabránit v ještě větších chybách," uvedl Erdogan po telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Rusko má zájem na stabilitě v iráckém Kurdistánu. Ruská ropná společnost Rosněfť nedávno podepsala s tamní vládou kontrakt na průzkum a těžbu ropy v hodnotě dvou miliard dolarů (zhruba 44 miliard korun).

"Rusko je v současné době jedním z největších investorů do ekonomiky iráckého Kurdistánu," řekl agentuře Reuters Kiril Vertjajev z Institutu orientálních studií v Moskvě.

A tak ani Kreml nepodpořil kurdské referendum o odtržení od Iráku. Stejně tak sám Bagdád odmítá jednat s Kurdy, pokud výsledky referenda neanulují.

Proti jsou rovněž Írán a Sýrie, referendum nepodpořila ani Evropská unie a Spojené státy.

Nejsou soběstační

Irácký Kurdistán je závislý na příjmech z ropy, kterou vyváží přes Turecko. Není ani soběstačný v zásobování potravin - drtivou většinu dováží ze zahraničí.

Přes kurdské území přejíždějí kamiony a dopravní automobily mezi Tureckem a Irákem. Turci hrozí, že dopravu přesměrují přes Írán.

Napjatá situace je zejména ve městě Kirkúk, kde žije smíšená populace Arabů a Kurdů. Na město obklopené velkými ropnými nalezišti si činí nárok jak Bagdád, tak Irbíl. Nyní je oblast pod kurdskou kontrolou.

Iráčtí Kurdové mají na severu Iráku autonomii od roku 1991, kdy Američany vedená mezinárodní koalice vytlačila iráckou armádu z Kuvajtu a zakázala irácké armádě útočit na kurdské oblasti.

Formálně však region dosud zůstával součástí Iráku.

Reportér Aktuálně.cz Martin Novák se dostal do přední linie kurdských bojovníků těsně před klíčovou bitvou o irácké město Mosul. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy