Začíná poslední kuřácký Oktoberfest.Či první nekuřácký?

Monika Horáková
18. 9. 2010 12:00
Od příštího roku si ve stanech nikdo cigaretu nezapálí.
Foto: Reuters

Mnichov - Pivní festival Oktoberfest, který začíná tuto sobotu, si do své kroniky připíše již 200. pokračování. Zároveň to bude také naposledy, kdy pro kuřáky a kuřačky nebudou platit žádná omezení.

A to i přesto, že v celém Bavorsku platí již od 1. srpna totální zákaz kouření ve všech pohostinských zařízeních, ale také ve festivalových stanech a na diskotékách.

Oktoberfest, který každoročně navštíví miliony lidí, získal pro letošek ještě výjimku.

Umožnit totiž lidem vycházet ze stanu ven na cigaretu a pak se zase vracet dovnitř bude znamenat velké stavební úpravy, které by nebylo možné z časových důvodů provést. Přípravy začínají každoročně již v červenci.  

Stany bývají tak zaplněné, že je nutné přijímat speciální organizační opatření už za okolností, kdy kuřáci nevycházejí ven. Hlídá se například počet přítomných ve stanech a při dosažení určitého limitu již není nikdo vpuštěn dovnitř.

Bavorské úřady tak raději oznámily, že zákaz kouření ve stanech sice oficiálně platí, jeho porušování ale letos ještě nebude trestáno. 

Rodiny s malými dětmi jsou varovány, že ve dnech, kdy je na Oktoberfestu největší provoz, nemusí být s dětským kočárkem z kapacitních důvodů do stanu vpuštěny.

Stan, v němž se k pivu podávají rybí speciality, čítá například 2 695 míst k sezení uvnitř stanu a 700 míst před stanem. Stan s názvem Hacker-Festzelt se rozkládá na ploše 90x43 metrů a pojme až 6 900 osob.

"Povede to jen k mrzutostem. Pokud si někdo odejde ze stanu ven zakouřit, po návratu bude jeho místo již obsazené," uvedl pro Merkur Online Toni Roiderer, mluvčí Oktoberfestu.

"Způsobí to velké komplikace jak organizátorům, tak návštěvníkům," uvedl pro Aktuálně.cz Andreas Berger, který Oktoberfest již několikrát navštívil.

"Na Oktoberfest přijíždí každý rok několik milionů návštěvníků. V okolí není možné již několik měsíců před slavnostmi najít jakékoli ubytování. Přimět takové masy lidí, aby spořádaně vycházely ven ze stanů, pokud si chtějí zakouřit, jistě nebude snadné." 

První Oktoberfest se konal 17. října 1810 u příležitosti sňatku bavorského korunního prince Ludvíka a princezny Terezie. Tehdy měla slavnost ještě výrazně sportovnější charakter než dnes. Konal se velký koňský závod a celá slavnost se odehrávala v duchu antických olympijských her.     

 

Právě se děje

před 36 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy