Začíná poslední kuřácký Oktoberfest.Či první nekuřácký?

Monika Horáková
18. 9. 2010 12:00
Od příštího roku si ve stanech nikdo cigaretu nezapálí.
Foto: Reuters

Mnichov - Pivní festival Oktoberfest, který začíná tuto sobotu, si do své kroniky připíše již 200. pokračování. Zároveň to bude také naposledy, kdy pro kuřáky a kuřačky nebudou platit žádná omezení.

A to i přesto, že v celém Bavorsku platí již od 1. srpna totální zákaz kouření ve všech pohostinských zařízeních, ale také ve festivalových stanech a na diskotékách.

Oktoberfest, který každoročně navštíví miliony lidí, získal pro letošek ještě výjimku.

Umožnit totiž lidem vycházet ze stanu ven na cigaretu a pak se zase vracet dovnitř bude znamenat velké stavební úpravy, které by nebylo možné z časových důvodů provést. Přípravy začínají každoročně již v červenci.  

Stany bývají tak zaplněné, že je nutné přijímat speciální organizační opatření už za okolností, kdy kuřáci nevycházejí ven. Hlídá se například počet přítomných ve stanech a při dosažení určitého limitu již není nikdo vpuštěn dovnitř.

Bavorské úřady tak raději oznámily, že zákaz kouření ve stanech sice oficiálně platí, jeho porušování ale letos ještě nebude trestáno. 

Rodiny s malými dětmi jsou varovány, že ve dnech, kdy je na Oktoberfestu největší provoz, nemusí být s dětským kočárkem z kapacitních důvodů do stanu vpuštěny.

Stan, v němž se k pivu podávají rybí speciality, čítá například 2 695 míst k sezení uvnitř stanu a 700 míst před stanem. Stan s názvem Hacker-Festzelt se rozkládá na ploše 90x43 metrů a pojme až 6 900 osob.

"Povede to jen k mrzutostem. Pokud si někdo odejde ze stanu ven zakouřit, po návratu bude jeho místo již obsazené," uvedl pro Merkur Online Toni Roiderer, mluvčí Oktoberfestu.

"Způsobí to velké komplikace jak organizátorům, tak návštěvníkům," uvedl pro Aktuálně.cz Andreas Berger, který Oktoberfest již několikrát navštívil.

"Na Oktoberfest přijíždí každý rok několik milionů návštěvníků. V okolí není možné již několik měsíců před slavnostmi najít jakékoli ubytování. Přimět takové masy lidí, aby spořádaně vycházely ven ze stanů, pokud si chtějí zakouřit, jistě nebude snadné." 

První Oktoberfest se konal 17. října 1810 u příležitosti sňatku bavorského korunního prince Ludvíka a princezny Terezie. Tehdy měla slavnost ještě výrazně sportovnější charakter než dnes. Konal se velký koňský závod a celá slavnost se odehrávala v duchu antických olympijských her.     

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy