Výslech a velké "divadlo". Začíná grilování soudce, kterým chce Trump změnit Ameriku

Daniel Anýž Daniel Anýž
4. 9. 2018 11:01
Pokud Brett Kavanaugh uspěje a stane se novým členem amerického Nejvyššího soudu, může převážit poměr sil na stranu konzervativců. Trumpovi se tak nabízí šance, aby na desetiletí ovlivnil americkou společnost.
Soudce Brett Kavanaugh.
Soudce Brett Kavanaugh. | Foto: ČTK

Washington - Na Kapitolu ve Washingtonu začíná v úterý jeden z tradičních rituálů americké politiky. Legislativní výbor Senátu bude "grilovat" kandidáta na nového člena Nejvyššího soudu USA, kterého do této funkce nominoval prezident Donald Trump.

Tato slyšení, kdy zákonodárci pitvají postoje k zákonům a obecnou právní filozofii kandidátů, jsou vždy velkým politickým divadlem.

Nicméně až před senátory předstoupí dosavadní soudce federálního odvolacího soudu ve Washingtonu, třiapadesátiletý Brett Kavanaugh, bude napětí ještě o něco vyšší.

Trumpovi a jeho republikánům se nabízí příležitost, aby na desetiletí dopředu ovlivnili podobu Nejvyššího soudu. A tím pádem i americkou politiku a společnost.

Soudci jsou jmenováni doživotně a Nejvyšší soud USA rozhoduje o zásadních věcech, jako byl například v roce 1973 verdikt, který uzákonil možnost interrupcí. Nebo výnos z roku 2015, který potvrdil legálnost svazků homosexuálů.

Obě tato rozhodnutí - a obecně pohled na roli federální vlády a úřadů v americkém životě - by tak mohly doznat zásadních změn. Například i názor na takzvanou pozitivní diskriminaci, zvýhodňující menšiny při přijímání na univerzity.

Trumpův kandidát Brett Kavanaugh je považován za konzervativně smýšlejícího soudce. Prezident a republikáni si od něj slibují, že v devítičlenném sboru by mohl trvale zvrátit většinu právě na konzervativní stranu.

Pro Donalda Trumpa, který do Nejvyššího soudu už loni úspěšně prosadil konzervativního soudce Neila Gorsucha, by to mohl být nejtrvalejší úspěch celého jeho prezidentství.

Demokraté bijí na poplach

"Tato nominance takřka jistě významným způsobem změní ideologické složení soudu," uvedla o Kavanaughovi pro deník Washington Post Lori A. Ringhandová, profesorka práva a expertka na schvalovací slyšení v Senátu.

Význam Trumpovy nominace potvrzují i demokraté, kteří varují před tím, co vše by mohl konzervativně složený soud změnit.

"Republikáni teď dostali možnost, aby vymazali generační pokrok v otázkách práv žen, komunit LGBT, občanských práv, práv zaměstnanců a zdravotní péče," prohlásila Nancy Pelosiová, předsedkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů, když dosavadní člen Nejvyššího soudu Anthony Kennedy letos v červnu oznámil, že odchází do důchodu.

Jednaosmdesátiletý Kennedy, kterého do Nejvyššího soudu v roce 1988 nominoval tehdejší prezident Ronald Reagan, byl v řadě případů klíčovým hlasem, který názor soudu převážil na jednu či druhou stranu.

Například v otázkách, jako je pohled na práva gayů, byl Kennedy liberálním hlasem. Ve zmíněném verdiktu, který v roce 2015 legalizoval svazky homosexuálů, byl Kennedy dokonce autorem odůvodnění tohoto rozhodnutí.

Trumpova ochranka u soudu?

"Předpokládám, že konzervativní křídlo bude velmi agresivně rušit zákony, které upravovaly společenskou a ekonomickou sféru," uvedl pro deník Wall Street Journal Robert Post, profesor práva z Yaleovy univerzity. Potvrdil tak předpoklad, že Kavanaugh je taky odpůrcem regulací v ekonomice.

Navíc pokud Senát Bretta Kavanaugha potvrdí, doplnil by Nejvyšší soud ve chvíli důležité pro samotného Trumpa. Američtí právníci se zrovna dohadují, zda zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který šetří ruské zasahování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, má mít možnost předvolat k výslechu pod soudní pohrůžkou prezidenta. A zda americká ústava vůbec dovoluje, aby mohl být prezident ve funkci případně obžalován a souzen pro porušení zákona.

Pokud by z Muellerova vyšetřování vyplynulo, že Trump porušil zákon, je pravděpodobné, že otázka jeho možného postihu by se řešila právě až před Nejvyšším soudem.

Brett Kavanaugh přitom zastává názor, že prezident ve funkci má být v tomto smyslu nedotknutelný. "Věřím, že prezident by měl být v době, kdy vykonává úřad, ušetřen některých omezení, která se vztahují na obyčejné Američany," napsal v roce 2009.

Prosadí si republikáni svou?

Podle demokratů se už prokázalo, že Trump se spolupodílel na trestném činu. A to když jeho bývalý osobní právník Michael Cohen pro FBI uvedl, že na přímý Trumpův pokyn v roce 2016 vyplatil dvěma ženám dohromady 280 tisíc dolarů (přes šest milionů korun) za mlčení o jejich údajných předchozích aférkách s Trumpem.

"Prezident, který je spolupachatelem federálního zločinu, nominoval do Nejvyššího soudu někoho, kdo věří, že prezident ve funkci nesmí být obviněn," uvedla demokratická senátorka a členka legislativního výboru Kamala Harrisová. Avizovala tak, že bude hlasovat proti Kavanaughovu jmenování.

Demokraté jsou ale v Senátu v menšině a v tuto chvíli nemají dost hlasů, aby Kavanaughovu nominaci zastavili. Museli by se k nim přidat někteří republikáni.

Konkrétně dvě republikánské senátorky už prohlásily, že kdyby hrozilo nebezpečí, že Nejvyšší soud v budoucnu zvrátí výše zmíněný verdikt o zákonnosti interrupcí z roku 1973, tak by pro Trumpova kandidáta nemusely zvednout ruku.

Jenže na druhé straně, u demokratů, je několik senátorů, kteří budou v nadcházejících listopadových volbách do Kongresu obhajovat křesla ve státech, kde jsou voliči ve společenských otázkách konzervativnější. Hlasem proti Kavanaughovi by politici mohli ohrozit své volební šance, a tak je možné, že například demokratický senátor Joe Manchin ze Západní Virginie Trumpova kandidáta podpoří.

Předpovědi analytiků se přiklánějí k tomu, že Brett Kavanaugh nakonec bude do Nejvyššího soudu potvrzen.

Byl u Clintonova "impeachmentu"

Kavanaugh pochází z hlavního města Washingtonu, vystudoval práva na Yaleově univerzitě a pracoval u Nejvyššího soudu jako asistent Anthonyho Kennedyho, jehož teď může nahradit.

Ve druhé polovině 90. let minulého století byl Kavanaugh součástí týmu zvláštního vyšetřovatele Kennetha Stara, jehož vyšetřování vedlo až k pokusu o odvolání tehdejšího prezidenta Billa Clintona z funkce.

Impeachment je procedura, kterou iniciuje Kongres. Kavanaugh byl ovšem už tenkrát proti tomu, aby byla proti Clintonovi vznesena žaloba v době, kdy bude v Bílém domě.

Násladně Kavanaugh pracoval v Bílém domě prezidenta George Bushe a v roce 2006 byl jmenován soudcem federálního odvolacího soudu ve Washingtonu D.C.

Video: Trump je ve velké defenzivě. Může být nervózní z vyšetřování spolupráce s Ruskem, říká novinářka Kabrhelová

Donald Trump je ve velké defenzívě. Může být nervózní z vyšetřování spolupráce jeho kampaně s Ruskem, říká novinářka Lenka Kabrhelová | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy