Madsen odmítl vinu za vraždu a mučení ženy v ponorce. Obžaloba ho označuje za sadistu a misyogyna

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 9. 3. 2018 9:01
Peter Madsen byl technický inovátor a svým způsobem génius. Policejní vyšetřování ale naznačuje, že se mu líbilo fyzické týrání žen. Pokud soud rozhodne, že zavraždil novinářku Kim Wallovou, stráví za mřížemi nejméně 15 let.
Foto: Aktuálně.cz

Kodaň - Na Mezinárodní den žen začal v Kodani proces s mužem, jehož krutost vůči ženě šokovala nejen Dánsko a Skandinávii - proces s Peterem Madsenem.

Během 12 dní soud vyslechne sedmatřicet svědků, kteří by měli objasnit, co se stalo loni v noci z 10. na 11. srpna na palubě ponorky Nautilus u dánského pobřeží. Technický inovátor, bloger a do jisté míry dánská celebrita Madsen je obžalován z vraždy švédské novinářky Kim Wallové.

Je to proces, jaký Dánsko nepamatuje. Nejen proto, že obžalovaný je známá osobnost, dříve obdivovaná pro svoji technickou dovednost a vizionářství.

Madsenův čin jako by vystoupil přímo ze skandinávských temných detektivních thrillerů, například ze slavné knihy švédského spisovatele Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy.

Podle toho, co tvrdí státní zastupitelství, sedmačtyřicetiletý konstruktér miniponorky a malé vesmírné rakety Madsen ženy opravdu nenáviděl. A rád jim ubližoval.

Sadistický sexuální zločin

Novinářku Wallovou pozval loni v srpnu na palubu své miniponorky Nautilus-17, protože o něm a o jeho technických dovednostech chtěla napsat reportáž. Vyšetřování ale ukázalo, že Madsen měl jiné plány než se Švédkou rozmlouvat.

Vzal si s sebou pilu, šroubováky, nože, kusy železa a plastové pásky. Nic z toho přitom na palubě nepotřeboval.

Novinářku podle závěru policistů přivázal uvnitř ponorky za hlavu, nohy a ruce. Pak ji mučil zmíněnými předměty. Nožem ji čtrnáctkrát bodl do genitálií. Nakonec ji zavraždil podříznutím hrdla.

Tělo pak Madsen rozřezal a uložil do tašek s kusy železa, ty hodil do moře v zálivu Koge. Ponorku podle vyšetřovatelů potopil krátce předtím, než k němu přijeli záchranáři. Jeho verze, že Wallovou vysadil na břeh nebo že se nešťastně uhodila o poklop ponorky, moc dlouho nevydržely.

Potápěči postupně našli trup i končetiny patřící ženě. V Nautilu objevili další důkazy. Obžaloba kvalifikuje Madsenův čin jako sadistický sexuální zločin.

Opírá se také o fakt, že policisté našli v jeho počítači videa, na kterých jsou ženy trýzněné, vražděné setnutím hlavy nebo upalované zaživa. "Máme důvod se domnívat, že tato videa zobrazují skutečné vraždy," uvedli k tomu vyšetřovatelé.

Nic ojedinělého

Dánsko a Švédsko čeká, co sám Madsen u soudu k případu pronese. Ve čtvrtek pouze obvinění odmítl. Tvrdilk, že Wallová zemřela kvůli přetlaku v kabině. "Nemohl jsem otevřít poklop. Slyšel jsem Kim, nebylo to dobré," řekl Madsen u soudu, podle kterého v ponorce vzniknul náhlý podtlak.

Když se dostal dovnitř, snažil se prý dát Wallové první pomoc, pak ale přestal, protože podle něj nebylo bezpečné v ponorce zůstat. "Hrozilo nebezpečí, že by v ponorce byla dvě mrtvá těla," řekl soudu.

"Co přesně se uvnitř Nautilu stalo, to ví jen Madsen sám," píše německý deník Die Welt.

Předběžně se očekává, že kodaňský soud vynese rozsudek 25. dubna. Pokud rozhodne, že Madsen je vinen, hrozí mu doživotí. To znamená, že stráví za mřížemi minimálně 15 let bez možnosti požádat o propuštění.

V Dánsku podnítil otřesný čin debatu o násilí na ženách. V zemi, která je všeobecně považována za jednu z nejprogresivnějších na světě v rovnosti pohlaví.

"Sexuálně motivovaná vražda ženy není tak ojedinělým jevem, jak by mnoho lidí v Dánsku chtělo věřit. Ponorka a moře dělají tento případ unikátním, ale zločin sám unikátní není," napsala v kodaňském deníku Politiken Flora Ghoshová, ředitelka rehabilitačního centra LivaRehab, které pomáhá obětem prostituce a sexuálního násilí.

"Osmasedmdesát procent žen, se kterými se setkávám v tomto centru, čelilo incestu nebo sexuálnímu útoku před patnáctým rokem svého života. Hlavním problémem je, že někteří lidé si myslí, že mohou jinou lidskou bytost vlastnit a dělat si s ní, co chtějí," dodala.

Podívejte se na videozáznam pořízený krátce po zmizení novinářky Kim Wallové:

Opravu jsem nezvládl, ponorka se do půl minuty potopila, tvrdil nejprve Peter Madsen. Policie ho podezírá z vraždy novinářky. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy