Záchranný fond EU má zelenou, euro letí vzhůru

Radim Klekner Radim Klekner
12. 9. 2012 11:50
Soudci z Karlsruhe si ale dali podmínku: Němci nesmějí platit víc, než je dohodnuto
Soudci v Karlsruhe rozhodli tak, jak v to doufala spolková vláda
Soudci v Karlsruhe rozhodli tak, jak v to doufala spolková vláda | Foto: Profimédia

Karlsruhe - Evropský stabilizační mechanismus (ESM) - fond na záchranu krizí stižených ekonomik EU - dostal konečně zelenou. Spolkový ústavní soud v Karlsruhe rozhodl o tom, že neodporuje německým zákonům.

Německý prezident Joachim Gauck tak může podepsat příslušnou legislativu, která má pomoci financovat nejhůře zadlužené země Unie.

Euro po verdiktu soudců okamžitě posílilo.

Stejně zareagovaly i evropské akciové trhy. Zejména to platí pro akcie bank, pro které byl další důležitou zprávou projev šéfa Evropské komise Barrosa, jenž pár minut před verdiktem německého ústavního soudu navrhl na půdě europarlamentu vznik bankovní unie.

Evropské akcie vystoupaly na nejvyšší hodnoty za 14 měsíců, euro se prodávalo za 1,29 dolaru.

Index Euro Stoxx 50, který sleduje obchodování pouze na burzách v eurozóně, vzrostl o 0,7 procenta.

Ano s výhradou

"Rozhodnutí v žádném případě neznamená přesun kompetencí na orgány Evropské unie," zdůraznil soudce Peter Huber citovaný deníkem Die Welt.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"Dobrý den pro Německo, dobrý den pro Evropu," komentovala rozhodnutí soudců v Karlsruhe kancléřka Angela Merkelová. "Krizi jsem dosud nepřekonali, prvního pokroku jsme už ale dosáhli."

Němci byli poslední, kdo ESM a fiskální pakt ještě neschválil. Bundestag je přitom dvoutřetinovou většinou odsouhlasil už v červnu.

Soud v Karlsruhe stanovil ovšem podmínku: Německý příspěvek do záchranného fondu ESM se v budoucnu nebude za žádných okolností navyšovat a zůstane na - v minulosti dojednaných - 190 miliardách eur. A to i v případě, kdy některý z přispěvatelů (nějaká jiná země EU) "vypadne" a v ESM nebude tolik peněz, kolik má.

Dostatečný přístup k informacím o záchranném fondu, který oficiálně vstoupí v platnost 14. října, navíc musejí mít jak poslanci německého Spolkového sněmu, tak zástupci zemí ve Spolkové radě.

Body pro Angelu

Proti ESM stejně jako proti fiskálnímu paktu Unie, dohodnutému v březnu 25 zeměmi EU, zaslal soudu podání poslanec za Křesťanskou sociální unii (CSU) Peter Gauweiler a legislativci za stranu Die Linke (Levice).

Soud v Karlsruhe bude ale projednávat také Gauweilerovo další spěšné podání - návrh, aby bylo přezkoumáno, zda je s německou ústavou konformní nedávné oznámení Evropské centrální banky.

Záporný verdikt soudců v Karlsruhe by pro euro znamenal velké potíže
Záporný verdikt soudců v Karlsruhe by pro euro znamenal velké potíže | Foto: Reuters

Jak minulý čtvrtek sdělil šéf ECB Mario Draghi, bude banka napříště v neomezeném množství nakupovat dluhopisy nejhůře zadlužených zemí, aby tak srazila úroky, které se z nich platí.

Ty už klesly v případě španělských desetiletých dluhopisů z červencových 7,6 na 5,9 procenta. Jejich další snížení očekává podle svého po verdiktu z Karlsruhe hlavní ekonom pojišťovacího koncernu Allianz Michael Heise. Kolem poledne spadl úrok španělských desetiletých bondů na 5,589 procenta. Při miliardové emisi by tak španělská vláda ušetřila oproti červenci hned dvacet milionů eur.

Během dopoledne naopak o něco klesla poptávka po akciích německých podniků a bank a očekává se, že mirně vzrostou také úroky, které jsou z nich placeny.

Rozsudek je jednoznačným vítězstvím kancléřky Angely Merkelové a zastánců tvrdých úsporných opatření v EU a porážkou těch, kdo usilují o rozpad eurozóny a potažmo i celé Unie.

Základní kapitál ESM obnáší sedm set miliard eur, jako úvěr však může být zadluženým zemím EU poskytnuto nanejvýš pět set miliard. Německý příspěvek činí 27 procent.

Žádný superstát, jen federace

Svou představu, jak by měla vypadat bankovní unie, přednesl Barroso ve Štrasburku jen chvíli před tím, než německý ústavní soud oznámil své rozhodnutí.

Federace národních států nebo dvourychlostní Evropa, k níž směřuje fiskální pakt bez Česka a Británie?
Federace národních států nebo dvourychlostní Evropa, k níž směřuje fiskální pakt bez Česka a Británie? | Foto: Thinkstock

Šéf Evropské komise proslovu využil také k tomu, aby přednesl svou vizi příští Evropy. Odmítl v ní evropský "superstát", který straší odpůrci unie a vyslovil se pro volnou federaci suverénních států.

"Nebojme se těch slov: potřebujeme se pohnout směrem k federaci národních států," citovala Barrosa agentura Reuters. "Takový je náš politický horizont. Právě toto musí vést naši práci v příštích letech."

Takováto federace podle něj může pomoci lépe vzdorovat potížím, jimž Evropa nyní čelí. Jak Barroso zdůraznil, "sdílená suverenita" by měla mít takovou podobu, aby občané členských států EU mohli lépe rozhodovat o svém osudu.

"Říkám federace národních států, protože v těchto bouřilivých časech nesmíme ochranu svých národů přenechat nacionalistům a populistům," řekl dále šéf Evropské komise. "Věřím v Evropu, v níž jsou lidé hrdi na svůj národ a zároveň hrdi na to, že jsou Evropany."

I vyhlášení podporovatelé Evropské unie, jako je někdejší belgický premiér, liberál Guy Verhofstadt, ale s Barrosovou vizí federace evropských států vyjádřili nesouhlas s tím, že postačí, když EU prohloubí již existující struktury. 

 

Právě se děje

Další zprávy