Zachráněný Kypr čeká podobně hluboký pád jako Řecko

Martin Novák Martin Novák
25. 3. 2013 13:11
Bankrotu se sice ostrovní stát vyhne, ale propadu ekonomiky se zabránit nedá
Tržiště v Nikósii.
Tržiště v Nikósii. | Foto: Reuters

Nikósie - Kypr se sice vyhne bankrotu a úplnému kolapsu svého bankovního systému, ale světlá ekonomická budoucnost většinu Kypřanů rozhodně nečeká.

Ti, kteří mají v bankách na účtech méně než 100 tisíc eur, o nic nepřijdou, ale kyperskou ekonomiku jako celek čekají hubené roky a pád do ještě hlubší recese. Někteří experti dokonce předpovídají, že Kypr čeká podobný pád jako Řecko, doprovázený bankroty podniků a růstem nezaměstnanosti, která je nyní na 14,7 procenta.

"Očesání vkladů bude mít kalamitní následky. Očekávám letos pád ekonomiky o deset procent a příští rok o osm procent," prorokuje v deníku Wall Street Journal Gabriel Sterne z analytické firmy Exotix.

Kypr bezpochyby přijde o pověst bezpečné a výhodné země pro bankovní vklady. Jeho bankovní sektor, nyní činící 68 miliard eur (výrazně převyšující roční hrubý domácí produkt země ve výši 17 miliard eur), se drasticky zmenší.

Ostrovu ještě zůstane vizitka daňového ráje (firemní daně se mají zvýšit z deseti procent jen na dvanáct a půl, zůstanou tedy v porovnání s většinou EU nadále velmi nízké) a také oblíbené turistické destinace, ale negativní zprávy, které se o Kypru v posledních dnech valí do celého světa, mohou i tady přinést propad.

Ruští hosté na terase restaurace v Limassolu.
Ruští hosté na terase restaurace v Limassolu. | Foto: Reuters

Kypr se už připravuje na úprk Rusů, a to jak z bank, tak i fyzicky. Podle deníku Financial Times je jasné, že velké množství ruských vkladatelů po současné zkušenosti přesune své peníze jinam a i ti, kteří na Kypru žijí, odejdou.

"Místní lidé by měli pochopit, že až budou pryč peníze, tak lidé, kterým patří, už tady nebudou chodit do restaurací, nebudou zde kupovat auta ani domy. Živobytí Kypřanů zmizí. Až odejdou Rusové, kdo tady zaplatí 500 eur za jednu noc v hotelu Four Seasons? Angela Merkelová?" uvedl ruský advokát žijící na Kypru Fjodora Michin pro Financial Times.

V kyperských bankách je nyní 68 miliard eur, z toho zhruba 25 miliard na kontech patřících Rusům. Dohoda o pomoci Kypru, dosažená na jednání se zástupci eurozóny v noci na pondělí, předpokládá až třicetiprocentní zdanění vkladů nad 100 tisíc eur.

Mnoho ruských klientů kyperských bank tak přijde o velké peníze. "Krádež pokračuje," reagoval na to v pondělí ruský premiér Dmitrij Medveděv. Kypr tak přijde nejen o ruské investory a klienty, ale zřejmě i o dobré vztahy s ruským státem.

Vedle Rusů možná odejde i část druhé velké komunity, Britů. Ministerstvo zahraničí v Londýně chce všem Britům dlouhodobě žijícím na Kypru zaplatit letenku na návrat do vlasti. Případně vyšle na ostrov i speciální letouny.

Centrum Nikósie.
Centrum Nikósie. | Foto: Reuters

Na Kypru žije přibližně šedesát tisíc Britů s povolením k trvalému pobytu. Z velké části se jedná o lidi v důchodovém věku.

Deník Cyprus Mail, který vychází v Nikósii v angličtině, otiskl anketu s lidmi v ulicích metropole. Většina z nich má obavy z bezprostřední budoucnosti a raději se snaží myslet na jiné věci.

Někteří dokonce přestali sledovat zprávy v televizi, na internetu i v novinách, aby se nestresovali.

"Mluvte se mnou, o čem chcete, ale ne o finanční krizi. Diskutujme o lidech, divadle, o čemkoliv jiném, než jsou peníze," řekl například na pěší zóně v centru města sedmapadesátiletý architekt Giorgos Fialis.

 

Právě se děje

Další zprávy