Za pádem ruského letadla může být závada vztlakových klapek

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2016 22:01
Za nedělním zřícením ruského vojenského letadla do Černého moře je možná závada vztlakových klapek. Dnes o tom informoval ruský portál Life.ru, který se odvolává na analýzu záznamníku hovorů z kokpitu. Mluvčí ruských vyšetřovatelů Světlana Petrenková dnes také uvedla, že nehodu ruského letounu u Soči natočil neznámý svědek. Na videu je vidět start i následný pád letadla do moře.
Letoun Tupolev Tu-154 (ilustrační foto).
Letoun Tupolev Tu-154 (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Moskva/Soči – Za nedělním zřícením ruského vojenského letadla do Černého moře je možná závada vztlakových klapek. Dnes o tom informoval ruský portál Life.ru, který se odvolává na analýzu záznamníku hovorů z kokpitu. Agentura AP uvedla, že tuto informaci nebylo možné prozatím ověřit, ale že zmíněný portál je znám svými dobrými vztahy s ruskými bezpečnostními úřady.

"Veliteli, padáme," citoval Life.ru výkřik jednoho z pilotů. Krátce předtím ohlásil problém se vztlakovými klapkami.

O potížích s klapkami informovala také agentura Interfax, podle které zařízení nepracovalo synchronně, což vedlo ke ztrátě rychlosti a poklesu vztlaku pod křídlem. Interfax rovněž uvedl, že předběžná analýza letového záznamníku ukazuje na chybu pilota.

Vztlakové klapky jsou pohyblivým mechanizmem na křídlech letounů, který zajišťuje zvýšení vztlaku tak, aby při startu či přistání mohl stroj letět při nižší rychlosti.

Havárii natočil náhodný svědek

Nedělní havárii, při níž zemřelo všech 92 lidí na palubě, natočil náhodný svědek. Podle agentury TASS to sdělila mluvčí ruských vyšetřovatelů Světlana Petrenková. Podle médií byla v úterý nalezena těla dalších dvou obětí tragédie i další dva palubní záznamníky. Třetí záznamník potápěči vyzvedli z Černého moře v noci na úterý a zařízení již zkoumají odborníci jedné z moskevských laboratoří.

"Byli zjištěni a vyslechnuti noví očití svědci leteckého neštěstí, včetně člověka, který natočil start, následující let a pád letounu do moře," citoval TASS Petrenkovou. Kromě tohoto záznamu už vyšetřovatelé zhlédli další obrazové nahrávky pořízené před odletem havarovaného stroje z letiště v Soči.

Ruští záchranáři zatím našli 15 těl obětí nedělního leteckého neštěstí v Černém moři a také 239 částí těl. Agentura TASS to dnes oznámila s odvoláním na ruské ministerstvo obrany, které tak opravilo svou dřívější informaci o nálezu 17 těl a 223 fragmentů. Podle agentury Interfax odborníci odebrali vzorky DNA 105 příbuzným obětí, podle nichž budou mrtví identifikováni.

Úřady podle ruských médií na základě dosavadního vyšetřování vylučují jako příčinu nehody atentát. Na nalezených kusech letounu ani na oblečení či tělech obětí nenašli žádné stopy exploze.

Ruské ministerstvo obrany chce obětem neštěstí uspořádat pohřeb s vojenskými poctami. Rodiny dostaly nabídku pohřbít své blízké na vojenském hřbitově, který se nachází na moskevském severovýchodním předměstí Mytišči.

Ministr obrany Sergej Šojgu nařídil vyčlenit pro soubor Alexandrovci 70 bytů kvůli náboru nových členů souboru. Rodinám mrtvých je poskytována psychologická pomoc. Na molo v Soči i dnes přicházeli lidé a na památku mrtvých na místo kladli květiny.

 

Právě se děje

Další zprávy