Záchranáři po protržení přehrady v Brazílii vytáhli 150 mrtvých, po dalších pátrají

ČTK ČTK
7. 2. 2019 6:54
Již 150 těl obětí důlního neštěstí na jihu Brazílie vytáhly záchranné týmy z bahna a sutin v okolí města Brumadinho. Počet mrtvých nejspíš ještě dále poroste, neboť pokračuje pátrání po více než 180 pohřešovaných lidech, uvedla agentura AP. Vedení místních hasičů odmítlo spekulace o tom, že by měly vyprošťovací práce skončit, neboť poslední živé se podařilo objevit 26. ledna, tedy den po katastrofě.
Video: AP

Červenohnědé bahno se do údolí ve státě Minas Gerais vyvalilo poté, co se protrhla odpadní nádrž. Nánosy bahna zaplavily pracoviště a zázemí místních horníků i přilehlé oblasti. Úřady tento týden varovaly, že kvůli očekávaným toxickým koncentracím oxidů železa a dalších kovů v bahně by mohla být silně kontaminována řeka Paraopeba, přinášející vodu okolním obcím. Šířit by se kvůli tomu mohly průjmové nemoci či žlutá zimnice.

Z protržené nádrže vyteklo kolem 12 milionů kubíků důlního odpadu. V ohrožení kontaminací se ocitlo 48 obcí s celkem 1,3 milionu obyvatel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy