Záchranáři po protržení přehrady v Brazílii vytáhli 150 mrtvých, po dalších pátrají

ČTK ČTK
7. 2. 2019 6:54
Již 150 těl obětí důlního neštěstí na jihu Brazílie vytáhly záchranné týmy z bahna a sutin v okolí města Brumadinho. Počet mrtvých nejspíš ještě dále poroste, neboť pokračuje pátrání po více než 180 pohřešovaných lidech, uvedla agentura AP. Vedení místních hasičů odmítlo spekulace o tom, že by měly vyprošťovací práce skončit, neboť poslední živé se podařilo objevit 26. ledna, tedy den po katastrofě.
Video: AP

Červenohnědé bahno se do údolí ve státě Minas Gerais vyvalilo poté, co se protrhla odpadní nádrž. Nánosy bahna zaplavily pracoviště a zázemí místních horníků i přilehlé oblasti. Úřady tento týden varovaly, že kvůli očekávaným toxickým koncentracím oxidů železa a dalších kovů v bahně by mohla být silně kontaminována řeka Paraopeba, přinášející vodu okolním obcím. Šířit by se kvůli tomu mohly průjmové nemoci či žlutá zimnice.

Z protržené nádrže vyteklo kolem 12 milionů kubíků důlního odpadu. V ohrožení kontaminací se ocitlo 48 obcí s celkem 1,3 milionu obyvatel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy