Záchranáři po protržení přehrady v Brazílii vytáhli 150 mrtvých, po dalších pátrají

ČTK ČTK
7. 2. 2019 6:54
Již 150 těl obětí důlního neštěstí na jihu Brazílie vytáhly záchranné týmy z bahna a sutin v okolí města Brumadinho. Počet mrtvých nejspíš ještě dále poroste, neboť pokračuje pátrání po více než 180 pohřešovaných lidech, uvedla agentura AP. Vedení místních hasičů odmítlo spekulace o tom, že by měly vyprošťovací práce skončit, neboť poslední živé se podařilo objevit 26. ledna, tedy den po katastrofě.
Video: AP

Červenohnědé bahno se do údolí ve státě Minas Gerais vyvalilo poté, co se protrhla odpadní nádrž. Nánosy bahna zaplavily pracoviště a zázemí místních horníků i přilehlé oblasti. Úřady tento týden varovaly, že kvůli očekávaným toxickým koncentracím oxidů železa a dalších kovů v bahně by mohla být silně kontaminována řeka Paraopeba, přinášející vodu okolním obcím. Šířit by se kvůli tomu mohly průjmové nemoci či žlutá zimnice.

Z protržené nádrže vyteklo kolem 12 milionů kubíků důlního odpadu. V ohrožení kontaminací se ocitlo 48 obcí s celkem 1,3 milionu obyvatel.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy