Záchod z PET lahví nepotřebuje vodu. Ind vymyslel unikát, který zlepšuje hygienu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
7. 12. 2019 22:15
V Indii řeší problém močení na veřejnosti a nedostatku toalet. Osmadvacetiletý mladík vymyslel záchod z recyklovaných plastových lahví, která nepotřebuje vodu.
Indické toalety z recyklovaných plastových lahví
Indické toalety z recyklovaných plastových lahví | Foto: Aswani Aggarwal

Dillí (od našeho zvláštního zpravodaje) - Plastový odpad a močení na veřejnosti jsou v indickém hlavním městě Dillí všudypřítomné. Osmadvacetiletý absolvent umělecké školy Aswani Aggarwal se rozhodl oba problémy vyřešit najednou. Staví pisoáry, vyrobené z použitých PET lahví. A jeho záchodky dokonce nepotřebují vodu.

"Zkoušel jsem různé materiály, ale buď nebyly dostatečně trvanlivé, nebo byly příliš náročné na údržbu, anebo je lidé z veřejných míst kradli," popisuje. Pak ale dostal nápad.

Plastové lahve rozemlel v kuchyňském mixéru a vzniklé granule pak žehličkou vrstvu po vrstvě uhladil do podoby desek. Nyní dokáže stěny jednoho pisoáru vyrobit za zhruba šest hodin a další hodinu zabere jeho montáž. Moč prochází přes dva filtry, jeden je tvořen aktivním uhlím a druhý pískem a kamínky. Filtr je potřeba vyměnit jednou za šest měsíců.

Aswani Aggarwal založil firmu s výmluvným názvem BasicShit a snaží se své toalety šířit. Tu první postavil přes ulici od důležitého zdravotnického centra v Dillí. Příbuzní pacientů, kteří se tam léčí, nemají přístup k nemocničním toaletám, a tak stejně jako pouliční prodejci vykonávali svou potřebu jednoduše na ulici.

Vládní plán na výstavbu toalet

Pro výrobu jednoho pisoáru potřebuje Aggarwal asi devět tisíc plastových lahví a celkové náklady dosahují 12 tisíc rupií (asi čtyři tisíce korun). Vynálezce zatím vybírá příspěvky hlavně od obchodníků na ulici, kde toalety staví. Svůj pisoár nehodlá patentovat. "Naopak bych chtěl, aby vznikalo co nejvíce těchto záchodů. Mým jediným cílem je vyřešit problém veřejného vyměšování," vysvětluje absolvent umělecké průmyslovky.

Jeho iniciativa zapadá do vládních snah vybavit všechny indické domácnosti toaletou. "Plán úřady vyhlásily před pěti lety a od té doby byly postaveny miliony toalet. Podle vládních údajů by do dvou let každý Ind měl mít možnost vykonávat tělesnou potřebu na latríně nebo záchodě," řekl deníku Aktuálně.cz Kanchan Gupta, analytik think-tanku Observer Research Foundation, který pracuje především pro indickou vládu.

Kabinet podle něj problém dlouho přehlížel, nakonec jej ale přesvědčili hygienikové, kteří argumentovali dopady na zdravotní stav obyvatelstva. Nyní úřady poskytují dotace všem, kteří si latrínu doma postaví. V přepočtu jde zhruba o pět tisíc korun. "Jako s každou dotací jsou trochu problémy při kontrole. Na vesnicích třeba v jednom domě žijí tři bratři se svými rodinami. A každý z nich žádá dotaci, protože tvrdí, že nemá záchod," dodává Gupta.

V Indii v současnosti žije 1,21 miliardy lidí a počet obyvatel bude dál narůstat. Podle sčítání lidu z roku 2011 měla přístup k toaletě jen necelá polovina Indů. V hlavním městě Dillí to bylo téměř 90 procent obyvatel. Nejhorší situace panovala na východě země ve státech Odisha a Jharkand, kde toaletu mělo jen 22 procent domácností. 

Indické toalety z recyklovaných plastových lahví
Indické toalety z recyklovaných plastových lahví | Foto: Aswani Aggarwal
 

Právě se děje

před 16 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
Další zprávy