Zacházíme se zvířaty krutě? ptá se Čína

Martin Novák Martin Novák
7. 3. 2006 12:30
Peking - Čína je už dlouho terčem kritiky všech, kterým vadí kruté a necitlivé zacházení se zvířaty. Teď se možná rýsuje změna.
Kočky určené k prodeji na jídlo jsou vtěsnané v malých klecích na tržišti v Kantonu.
Kočky určené k prodeji na jídlo jsou vtěsnané v malých klecích na tržišti v Kantonu. | Foto: Aktuálně.cz

O právech zvířat začal jednat čínský parlament.

Ochránci zvířecích práv dlouhodobě upozorňují na to, že psi, kočky, medvědi a další zvířata jsou chováni v hrozných podmínkách, často v malých klecích. Zvířata určená k produkci kožešin jsou stahována z kůže zaživa.

Loni obletěly svět videozáběry z farmy v provincii Chu-pej. Na nich bylo vidět psa pověšeného za zadní běhy, kterému zaměstnanec farmy stahoval kůži při plném vědomí zvířete.

V parlamentu zazněl první návrh

V Číně se kritice ze zahraničí dosud nepřikládal velký význam. V čínském parlamentu nicméně zazněl návrh na přijetí zákona, který by krutému zacházení se zvířaty zamezil.

Návrh ale nevznesl žádný z poslanců. Přednesla ho hongkongská byznysmenka Tu Iová, podle níž současný stav poškozuje obraz Číny ve světě.

Foto: Aktuálně.cz

"Měli bychom konečně schválit zákon, který by řešil problém zneužívání zvířat, a to co nejdříve. Mnohé případy zraňují cítění milovníků zvířat a poškozují obraz Číny jako civilizované země," uvedla ve Všečínském lidovém shromáždění byznysmenka, která je členkou poradního sboru parlamentu.

Podle Iové, kterou citovala čínská tisková agentura Sin-chua, by měla vláda zasáhnout proti rozšířenému pašování a krádežím zvířat a také zajistit lepší podmínky pro drůbež a dobytek, určené k porážce na jatkách.

Doma chová psy málo Číňanů

V Číně se chování domácích psů pro zábavu a potěchu obnovilo teprve nedávno - po zákazu, který vyhlásil bývalý komunistický vůdce Mao Ce-tung. V době kulturní revoluce dokonce oficiálně propagoval vybíjení psů, stejně jako o něco později i much.

Chovat psy nebo kočky doma bylo zakázáno jako buržoazní přežitek.

Obhájci práv zvířat napadají především obchodování s kožešinou exportovanou z Číny. Vyzývají k jejímu bojkotu, dokud Peking nezlepší podmínky, v nichž jsou zvířata držena.

Například za rok 2003 vyvezla Čína kožešiny v hodnotě 997 miliónů dolarů. Čtyři pětiny veškerého zboží se do světa dostává přes přístav v Hongkongu.

Kritika se nezaměřuje jen na Čínu. Pod tlakem jsou kvůli špatnému zacházení se zvířaty i některé další země, například Thajsko nebo Filipíny.

 

Právě se děje

Další zprávy