reklama
 
 

Katalánští exministři možná brzy opustí vazbu. Soud v pondělí rozhodne o kauci

Aktualizováno 1. 12. 2017 15:36
Španělský soudce v pondělí rozhodne, zda propustí na kauci katalánské exministry a dva separatistické lídry. Ti byli zatčeni kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Madrid - V Madridu se konaly výslechy bývalých katalánských ministrů a dvou separatistických lídrů, kteří žádají o propuštění z vazby. V ní jsou exministři měsíc a aktivisté od poloviny října kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Páteční řízení se konalo proto, že kauzu před týdnem převzal nový soudce.

O tom, zda bude moci deset obviněných Katalánců opustit vazbu, se rozhodne v pondělí. Soudce to podle španělských médií sdělil advokátům obviněných.

Nejprve předstoupil před soudce nejvyššího soudu Pabla Lllarenu bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras.

Po něm vypovídalo dalších sedm exministrů, včetně dvou žen, a jako poslední před soudce předstoupili lídři katalánských separatistických organizací Ómnium a Katalánské národní shromáždění (ANC) Jordi Cuixart a Jordi Sánchez.

Před soudní budovou čekaly na zprávy ze soudní síně desítky novinářů a příznivců a také příbuzní uvězněných.

Dorazila řada katalánských politiků, například i bývalý katalánský premiér Artur Mas, který byl letos odsouzen k dvouletému zákazu činnosti za nezávazné hlasování o nezávislosti Katalánska z roku 2014.

Uvězněné politiky a aktivisty podpořil i katalánský expremiér Carles Puigdemont. "Chceme vás doma. Musíte opustit věznici, protože jste do ní nikdy neměli vstoupit. Udělejte vše, co je potřeba, abyste se dostali ven. Máme hodně práce a potřebujeme vás," napsal na Twitter Puigdemont, který je se čtyřmi exministry v Bruselu, kde čeká na rozhodnutí belgické justice o vydání do Španělska. Soudní jednání v Bruselu je plánováno na pondělí.

Soudce Llarena požádal o přidělení kauzy proto, že má na starost případ členů bývalého vedení katalánského parlamentu. Ti jsou také obviněni ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska a ve vazbě nejsou, protože jim Llarena před třemi týdny stanovil možnost kauce.

Pokud Llarena v pondělí rozhodne o propuštění na kauci, hodlá ji zaplatit organizace ANC, která tak učinila už v případě bývalého vedení katalánského parlamentu.

Místopředseda ANC Agustí Alcoberro tisku řekl, že doufá, že kauce pro jednotlivé politiky nebude tak vysoká, jako byla v případě bývalé předsedkyně parlamentu Carme Forcadellové. Za ni musela ANC složit 150 000 eur (3,8 milionu korun).

autor: ČTK | 1. 12. 2017 11:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama