Začalo nové funkční období amerického Kongresu. Chce rušit některé Obamovy zákony

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2017 20:29
V úterý začalo nové funkční období amerického Kongresu, který vzešel z listopadových voleb. Ten zůstává i v novém složení pod kontrolou republikánů, kteří toho chtějí využít a odvolat některé zákony prosazené administrativou dosluhujícího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Prioritou je pro republikány zrušení Obamovy zdravotní reformy, což ale podle komentátorů bude běh na dlouhou trať. Hned v pátek Senát a Sněmovna reprezentantů na společném zasedání oficiálně potvrdí Trumpa jako příštího prezidenta Spojených států.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Ve Spojených státech v úterý začalo nové funkční období Kongresu, který vzešel z loňských listopadových voleb. Stanice CNBC poznamenala, že hned první den se nesl ve znamení úskoků a podivností ze strany republikánů, ačkoli budoucí republikánský prezident Donald Trump přislíbil pročistit politické ovzduší ve Washingtonu a s intrikařením skoncovat.

Ještě v pondělí se republikánští členové Sněmovny reprezentantů na uzavřeném zasedání k nelibosti demokratů i Trumpa dohodli, že dosud nezávislý úřad pro etiku podřídí kontrole poslaneckého výboru pro etiku. Nezávislý orgán byl přitom zřízen poté, co několik kongresmanů skončilo po korupčních skandálech ve vězení. Kongresmani se nakonec pod tlakem kritiky rozhodli od tohoto návrhu ustoupit.

"Lidi si tohle na úvod nepřejí," citovala agentura AP poslance Toma Cola. O tom, že republikáni se nakonec myšlenky oslabit úřad pro etiku vzdali, informoval i úřad předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Sám Ryan požadoval, aby připravovaná kontrola úřadu nijak nezasahovala do případů a do vyšetřování.

Ryan byl v úterý opět zvolen předsedou Sněmovny reprezentantů, v čele této komory Kongresu ho podle agentury Reuters pohodlnou většinou podpořilo 239 zákonodárců, proti jich hlasovalo 189. Ryan je předsedou od října 2015, kdy vystřídal Johna Boehnera.

Kongres v novém složení nadále zůstává pod kontrolou republikánů, kteří toho chtějí využít a odvolat některé zákony prosazené administrativou dosluhujícího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Prioritou je pro republikány zrušení Obamovy zdravotní reformy.

K jejímu odvolání udělali republikáni první krok. Senátor Mike Enzi hned v úterý představil rezoluci, která zrušení reformy známé jako Obamacare předpokládá. Sami republikáni si jsou ale vědomi, že celý proces může trvat měsíce a příprava náhrady zdravotního pojištění pak roky.

Úplné zrušení reformy je všeobecně považováno za běh na dlouhou trať, protože republikáni i přes nadvládu v Senátu nemají dostatek hlasů na to, aby obešli případné obstrukce demokratických senátorů. Očekává se tedy, že republikáni nejdříve omezí peníze pro Obamacare z federálního rozpočtu, na což jim stačí prostá většina, uvedla agentura Reuters.

V pátek pak Senát a Sněmovna reprezentantů na společném zasedání oficiálně potvrdí Trumpa jako příštího prezidenta Spojených států. Po Trumpově prezidentské přísaze 20. ledna začnou senátoři posuzovat jeho ministerské nominace. Protože republikáni mají v Senátu většinu, problémy se neočekávají, ačkoli demokraté chtějí schvalovací proces protáhnout.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy