Bosse má usvědčit jeho synovec. Obří soud s italskou mafií začíná, jedná v podzemí

Jana Václavíková Jana Václavíková
13. 1. 2021 20:31
Ve středu v Itálii začal největší soud se členy mafie za posledních 30 let. Proti více než 400 obžalovaným, mezi které patří i politici, budou svědčit i členové jejich rodin. Líčení s krycím názvem Znovuzrození se odehrává ve speciální podzemní síni v průmyslové zóně města ​​Lamezia Terme.
Zasedací místnost soudu v italském městě ​​Lamezia Terme.
Zasedací místnost soudu v italském městě ​​Lamezia Terme. | Foto: Reuters

Na část kalábrijské mafiánské organizace 'Ndrangheta kolem klanu rodiny Mancusových zaměřili vyšetřovatelé svou pozornost v roce 2016. Výsledky jejich rozsáhlého vyšetřování, které vyvrcholilo v prosinci 2019 zatčením stovek lidí, bude nyní posuzovat soud. Trvat může více než dva roky.

Čtyři stovky právníků v čele se známým protimafiánským žalobcem Nicolou Gratterim, který už tři desetiletí žije pod policejní ochranou, bude usilovat o prokázání viny 335 lidí, mezi kterými jsou nejen gangsteři, ale také lidé, kteří klanu pomáhali nebo jej kryli. Patří mezi ně i politici - například Giancarlo Pittelli, bývalý člen strany expremiéra Silvia Berlusconiho - nebo státní úředníci, policisté i podnikatelé.

"Tento soud ukazuje, jak hluboko ve společnosti je 'Ndrangheta zakořeněná. Je šokující, že máte kriminální skupinu natolik srostlou s oblastí, že musíte před soud postavit stovky lidí," cituje britská stanice BBC profesora kriminalistiky na Oxfordské univerzitě Federica Vareseho. 

Italský server The Local dodává, že mafie se v oblasti dostala do téměř všech složek veřejného života - od radnice přes nemocnice až po hřbitovy a soudy. "Pokud si chcete otevřít obchod nebo cokoliv si postavit, musíte jít přes ně. Oni jsou úřady," popisuje server situaci v Kalábrii.

Mafii se postaví i jejich příbuzní

Mezi obviněnými figurují gangsteři s přezdívkami jako Vlk, Tlusťoch nebo Blonďák. Nejvýše postaveným mafiánem u soudu je šestašedesátiletý boss Luigi Mancuso, přezdívaný Strýc, který už dříve strávil 19 let ve vězení.

Naději na jeho opětovné odsouzení dává i fakt, že proti němu bude podle britského listu The Guardian svědčit i jeho synovec Emanuele Mancuso. Obžaloba mu výměnou za informace nabídla policejní ochranu. 

Mezi více než 900 dalšími svědky jsou i další rodinní příslušníci obžalovaných, nechybí ani děti gangsterů. Italský server The Local doplňuje, že před soudem promluví také 58 státních zaměstnanců, kteří odhalí i některá z tajemství klanu.

"Toto je soud všech upřímných obchodníků a občanů, kteří roky trpěli útoky a obtěžováním od bossů, kteří je zastrašovali, aby platili za jejich ochranu. Doufám, že proces bude znamenat skutečné znovuzrození pro lidi v Kalábrii, kteří jsou unavení z života s 'Ndranghetou," řekl podle britského deníku žalobce Nicola Gratteri. Žalobci k prokázání viny použijí také 24 tisíc odposlechů. 

Mocná mafiánská organizace

Desítky italských gangsterů se u soudu budou zodpovídat ze zločinů, jako je obchod z drogami, vraždy, vydírání, praní špinavých peněz, vyzrazení úředního tajemství nebo zneužití úřadu. 

Profesor Varese však dodává, že i pokud se podaří všechny obžalované odsoudit, nebude to znamenat konec kriminality v Kalábrii, nejchudším italském regionu. "Můžete je zavřít do vězení, ale pokud neodstraníte důvody, které mohou za to, že zde mafie existuje, tak se znovu objeví," popisuje pro BBC. 

Klan rodiny Mancusových je součástí mafiánské organizace 'Ndrangheta, která stojí za dodávkami kokainu do Evropy z Jižní Ameriky a dalších oblastí. S ročním výdělkem převyšujícím 50 miliard eur (1,3 bilionu korun) je jednou z nejbohatších skupin vydělávajících na organizovaném zločinu.

Poslední takto velký soud s mafií v Itálii začal v roce 1986 proti Cosa nostře a trval šest let. Soudy nakonec odsoudily 338 lidí. Dva tehdejší vyšetřující soudci, Giovanni Falcone a Paolo Borsellino, se stali oběťmi atentátů. 

 

Právě se děje

před 57 minutami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy