"Operace hněv" začala. Útok na hlavní město Islámského státu Rakku potrvá kvůli tunelům a dronům

Marek Hudema Marek Hudema
8. 6. 2017 19:30
Mezinárodní koalice, která v Sýrii a Iráku bojuje proti tzv. Islámskému státu, spustila útok na hlavní město této teroristické organizace: Rakku. Bojovníci už zahájili Operaci hněv, která má město vymanit z kontroly radikálních islamistů. Boje ale budou náročné a dlouhé. Islámský stát se v Rakce opevnil a k útokům používá malé bezpilotní drony. "Bude to podobné jako v Mosulu," říká mluvčí protiteroristické organizace Ryan Dillon.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rakka - V ruinách na předměstí syrské Rakky, která bývá označovaná za hlavní město teroristické organizace Islámský stát, už táboří bojovníci Syrských demokratických sil (SDF).

Tento týden milice SDF zahájily Operaci hněv, tedy osvobození Rakky z rukou islamistů. Jednotky vedou syrští Kurdové a podporují je Spojené státy a jimi vytvořená protiteroristická koalice.

Ve středu a v úterý bojovníci hlásili, že postupují nečekaně rychle a jsou jen pár kilometrů od centra města. Ozbrojení džihádisté se stáhli.

Nikdo ale zatím nejásá a na rychlé dobytí Rakky nesází. I když je v ní údajně jen okolo jednoho až dvou tisíc islamistů a jednotky SDF mají zřejmě více než desetinásobnou převahu.

Podle Talala Sila, mluvčího jednotek SDF, bude bitva o Rakku urputná. "Islamisté totiž hodlají zemřít a i zemřou při obraně svého hlavního města," uvedl pro agenturu Reuters.

Americká armáda zase mluví o dlouhé bitvě.

Podobné jako v Mosulu

Vojáci i experti poukazují na podobnou situaci v iráckém Mosulu. Bitva o toto město, které taky ještě zčásti ovládá Islámský stát, trvá už devět měsíců.

Přitom jak píše britský deník The Independent s odkazem na dobře informovaný zdroj, v Mosulu bylo 2500 až 4000 džihádistů - z toho jen 450 až 800 reálně bojovalo na frontě. A protiteroristická koalice měla zhruba čtyřicetinásobně víc vojáků.

"Bude to podobné jako to, co vidíme v Mosulu," říká plukovník Ryan Dillon, mluvčí koalice.

Zdůrazňuje, že v Rakce měli džihádisté navíc tři roky na to, aby připravili svoji obranu.

Už dříve se objevily zprávy, že teroristé vykopali ve městě spoustu tunelů, kterými se mohou nepozorovaně přesunovat. Postavili taky barikády a nachystali pasti s výbušninami.

Dalším nebezpečím jsou malá bezpilotní letadla naplněná výbušninami, která Islámský stát taky používal v Mosulu. Do Rakky se kromě dronů ve velkém pašovaly i modely letadel všeho druhu, vyplývá ze zadržených nákladů.

Sebevražední atentátníci i lidské štíty

Předpokládá se, že džihádisté ve velkém použijí i sebevražedné atentátníky. Těch mají zřejmě dostatek.

Podle některých zpráv byla Rakka základnou pro podněcování nebo rovnou plánování útoků v zahraničí - mimo jiné v Evropě.

Měl tu být vycvičen a údajně odtud i řízen belgický džihádista Oussama Atar, který stál za loňskými a předloňskými útoky v Paříži a Bruselu, napsal britský server BBC.

Postup vojáků bojujících proti teroristům bude komplikovat i ohled na civilisty. Podle OSN jich je ve městě 50 až 100 tisíc. Část z nich mohou teroristé využít jako živé štíty.

Turci se obávají vzestupu Kurdů

Další komplikací může být Turecko. To se chtělo na dobytí Rakky podílet, ale nakonec se na tom neshodlo s USA.

Ankara se obává, že dobytí Rakky posílí syrské Kurdy, které považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK). Ta je označovaná i v Evropě a USA za teroristickou organizaci. Turecká armáda vede proti ní válku v Turecku i Sýrii.

Syrští Kurdové povzbuzeni svým případným vítězstvím by mohli podle Turecka vyhlásit vlastní nezávislý stát.

"Pokud situace okolo Rakky ohrozí naši bezpečnost, okamžitě odpovíme," řekl tento týden turecký premiér Binali Yildirim. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už dříve několikrát prohlásil, že vytvoření kurdského státu v Sýrii nedovolí za žádnou cenu. Zřejmě i za cenu rozsáhlé vojenské intervence v Sýrii, která by byla výrazně větší než tamní dosavadní turecké operace.

Poprvé od začátku války v Sýrii vystavilo muzeum v Damašku starověké artefakty, které se podařilo zachránit před bombami, Islámským státem a pašeráky. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden ve středu za diplomatické roztržky vyvolané novým bezpečnostním paktem s Austrálií telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostního partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy