Začal summit EU, řeší hlavně Ukrajinu a personální otázky

ČTK ČTK
16. 7. 2014 21:00
Šéfové zemí a vlád EU budou jednat o zablokování investic na Krymu, který v březnu anektovalo Rusko, a o rozšíření sankcí proti společnostem a organizacím podkopávajícím ukrajinskou svrchovanost.
Britský premiér: Téma Ukrajiny bude patrně nejdůležitější částí středečního summitu. Tamní situace je nepřijatelná.
Britský premiér: Téma Ukrajiny bude patrně nejdůležitější částí středečního summitu. Tamní situace je nepřijatelná. | Foto: Reuters

Brusel - V Bruselu začal summit Evropské unie. Premiéři a prezidenti osmadvacítky diskutují především o zpřísnění protiruských sankcí, které unie uvalila na Rusko kvůli situaci na Ukrajině.

Večerní jednání se mělo týkat i obsazení funkcí stálého předsedy summitů a vysokého představitele EU pro zahraniční politiku. Německá kancléřka Angela Merkelová ale upozornila, že v této otázce nemusí ve středu padnout rozhodnutí.

Britský premiér David Cameron po příjezdu do Bruselu řekl, že téma Ukrajiny bude patrně nejdůležitější částí středečního summitu. Situace na Ukrajině je podle něj nepřijatelná. Rovněž německá kancléřka Merkelová řekla, že je třeba mluvit o dalších sankcích, protože příspěvek Ruska k uklidnění situace na Ukrajině podle ní není dostatečný.

Z návrhů závěru summitu vyplývá, že by se šéfové zemí a vlád EU mohli dohodnout na zablokování investic na poloostrově Krym, který v březnu anektovalo Rusko, a na rozšíření sankcí proti společnostem a organizacím podkopávajícím ukrajinskou svrchovanost.

Pokud jde o personální otázky, v médiích se spekuluje, že by se šéfkou evropské diplomacie měla stát italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. Proti její nominaci se ale ve středu postavila litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, podle níž je Mogheriniová příliš vstřícná vůči Rusku.

Český premiér Bohuslav Sobotka před summitem řekl, že by považoval za vhodné, aby funkci získal zástupce střední a východní Evropy. Jako vhodného kandidáta zmínil polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského.

Představitelé osmadvacítky také budou jednat o tom, kdo vystřídá v úřadu "evropského prezidenta", tedy stálého předsedu summitů, Hermana Van Rompuye. Nejčastěji v této souvislosti padalo jméno dánské premiérky Helle Thorningové-Schmidtové. Ta se po příjezdu na summit k dotazům novinářů na toto téma nevyjádřila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy