Soud přijal obžalobu pro čtyři podezřelé z vraždy Kuciaka

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 19. 12. 2019 12:24
Nejsledovanější soudní proces v moderní slovenské historii začal v Pezinku na západě země. Kočnerova volavka poprvé ukázala tvář
Za doprovodu ozbrojených policistů v kuklách přijeli k soudu lidé obvinění z vraždy J. Kuciaka. | Video: Asociated Press, Reuters, SME.sk

Za doprovodu ozbrojených policistů v kuklách přijeli do budovy Specializovaného trestního soudu čtyři lidé obvinění z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Soud přijal obžalobu na všechny obviněné, obhajoba neuspěla s námitkami. Hlavní proces začne v 13. ledna a bude pokračovat na začátku února. Po poledni jednání skončilo.

V soudní síni byl i Marian Kočner, podezřelý z toho, že si vraždu novináře objednal. Když jej policisté eskortovali z auta, měl na hlavě neprůstřelnou přilbu, uvedl zpravodaj deníku SME.

K soudu přijeli také další obvinění. Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Zsuzsová podle obžaloby působila jako prostředník mezi Kočnerem a nájemnými vrahy. Tím, kdo 21. února 2018 zastřelil Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou, byl bývalý profesionální voják Marček. Při výslechu se k tomu přiznal.

Kočner je obžalovaný z úkladné vraždy a nedovoleného ozbrojování, Zsuzsová z úkladné vraždy a Marček se Szabóem navíc z vraždy podnikatele Petera Molnára v roce 2016.

Dohoda o vině a trestu

Ke skupině, která zosnovala a provedla vraždu Kuciaka a Kušnírové, patřil ještě Zoltán Andruskó. Ten při vyšetřování případu již v říjnu uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu. Pokud tuto dohodu soud schválí, může dostat nižší trest výměnou za spolupráci s policisty. Andruskó pověřil vraždou Marčeka a Szabóa na základě instrukcí, které dostal od Zsuzsové.

Předsedkyně senátu Růžena Sabová se v síni zeptala všech obviněných a také prokurátora, jestli také nechtějí uzavřít dohodu o vině a trestu. Žádný z nich o to zájem neprojevil.

Marian Kočner u soudu.
Marian Kočner u soudu. | Foto: Jozef Jakubčo, deník SME

Deník SME poznamenal, že veřejnost měla poprvé možnost spatřit tvář Aleny Zsuzsové od chvíle, kdy byla s vraždou spojována. Dosud ji při převozech vždy úspěšně zakrývala. Podle médií pracovala pro Kočnera jako volavka a lákala na sex vlivné muže.

Obrovský zájem médií

Vzhledem k obrovskému mediálnímu zájmu vyčlenil mimořádně soud jednu místnost v budově pro novináře, stalo se z ní improvizované tiskové centrum. Předsedkyně senátu však nepovolila pořizování zvukového záznamu z jednání. Do soudní síně přišli také rodiče Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Novinář Kuciak ze serveru Aktuality.sk Kočnerovi vadil, protože v minulosti psal o několika jeho obchodních aktivitách. V únoru 2017 mu podnikatel telefonicky vyhrožoval. Zatímco Andruskó či Marček se k činu doznali, Kočner tak zatím neučinil.

Podle obžaloby si vlivný byznysmen, který měl mnoho přátel v policii a justici, objednal vraždu u Aleny Zsuzsové. Ta pak najala pachatele. Součástí plánu ale podle výpovědi Andruskóa nebyla vražda Martiny Kušnírové, zemřít měl jen Kuciak.

Vyšetřovatelé se k některým informacím dostali díky přístupu do mobilní aplikace Threema, která Kočnerovi a Zsuzsové umožnila posílání šifrovaných zpráv. Deník SME napsal, že soud odmítl záznamy z Kočnerova mobilu jako důkazní materiál.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy