Začal platit Lisabon. Podívejte se, co je v EU jinak

Naďa Straková
1. 12. 2009 8:58
1. prosince vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, která zásadně mění fungování EU
Foto: Ondřej Besperát

Brusel - S dnešní půlnocí vstoupil v platnost jeden z nejdůležitějších reformních dokumentů, který evropské společenství zcela zásadně přeskupí.

Začíná platit Lisabonská smlouva, o které se hojně a horlivě diskutovalo posledních šest let.

Jednou z klíčových změn je skutečnost, že Evropská unie získá statut právní subjektivity. Do pondělí byla Unie jen pouhým jakýmsi abstraktním uskupením států, které nebylo definováno v mezinárodním právu, natož pak ve vnitrostátním.

Reformní dokument zavádí vrcholný post prezidenta a ministra zahraničí EU, mění rozhodovací pravomoci i systém rozhodování, který má přinést efektivnější rozhodování, jak tvrdí jeho příznivci.

Lisabonská smlouva pamatuje ale i na občany členských států - kromě Velké Británie a Polska, bude pro všechny členské státy závazná Listina základních práv EU.

Podívejte se na základní změny, které nastaly vstupem Lisabonské smlouvy v platnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy