Začal platit Lisabon. Podívejte se, co je v EU jinak

Naďa Straková
1. 12. 2009 8:58
1. prosince vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, která zásadně mění fungování EU
Foto: Ondřej Besperát

Brusel - S dnešní půlnocí vstoupil v platnost jeden z nejdůležitějších reformních dokumentů, který evropské společenství zcela zásadně přeskupí.

Začíná platit Lisabonská smlouva, o které se hojně a horlivě diskutovalo posledních šest let.

Jednou z klíčových změn je skutečnost, že Evropská unie získá statut právní subjektivity. Do pondělí byla Unie jen pouhým jakýmsi abstraktním uskupením států, které nebylo definováno v mezinárodním právu, natož pak ve vnitrostátním.

Reformní dokument zavádí vrcholný post prezidenta a ministra zahraničí EU, mění rozhodovací pravomoci i systém rozhodování, který má přinést efektivnější rozhodování, jak tvrdí jeho příznivci.

Lisabonská smlouva pamatuje ale i na občany členských států - kromě Velké Británie a Polska, bude pro všechny členské státy závazná Listina základních práv EU.

Podívejte se na základní změny, které nastaly vstupem Lisabonské smlouvy v platnost.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy