Začal platit Lisabon. Podívejte se, co je v EU jinak

Naďa Straková
1. 12. 2009 8:58
1. prosince vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, která zásadně mění fungování EU
Foto: Ondřej Besperát

Brusel - S dnešní půlnocí vstoupil v platnost jeden z nejdůležitějších reformních dokumentů, který evropské společenství zcela zásadně přeskupí.

Začíná platit Lisabonská smlouva, o které se hojně a horlivě diskutovalo posledních šest let.

Jednou z klíčových změn je skutečnost, že Evropská unie získá statut právní subjektivity. Do pondělí byla Unie jen pouhým jakýmsi abstraktním uskupením států, které nebylo definováno v mezinárodním právu, natož pak ve vnitrostátním.

Reformní dokument zavádí vrcholný post prezidenta a ministra zahraničí EU, mění rozhodovací pravomoci i systém rozhodování, který má přinést efektivnější rozhodování, jak tvrdí jeho příznivci.

Lisabonská smlouva pamatuje ale i na občany členských států - kromě Velké Británie a Polska, bude pro všechny členské státy závazná Listina základních práv EU.

Podívejte se na základní změny, které nastaly vstupem Lisabonské smlouvy v platnost.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy