Je čas, aby "noční můra skončila". Donald Trump začíná demontáž Obamovy reformy zdravotnictví

Daniel Anýž Daniel Anýž
7. 3. 2017 14:57
Republikáni v americkém Kongresu předložili plán na "odvolání a nahrazení" velké reformy zdravotnictví v USA. Tu složitě prosadil jako jednu ze svých klíčových reforem předchozí prezident Barack Obama. Jeho nástupci Donaldu Trumpovi pomohl do Bílého domu předvolební slib, že reformu zvanou "Obamacare" zruší. Podle Trumpa přišel čas, aby tato "noční můra skončila". V rámci reformy se nově pojistilo 20 milionů Američanů. Velká část veřejnosti ale reformu odmítala. Republikáni chtějí některé její části ponechat. Základní pilíř, tedy přímé federální dotace do pojištění pro chudší Američany, ale zruší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Sedm let snili republikáni o tom, že ji zruší. Od března 2010, kdy demokratický Kongres reformu amerického zdravotnictví tehdejšího prezidenta Baracka Obamy zvanou "Obamacare" schválil.

Teď se pustili do díla. V Kapitolu předložili konkrétní plán, jak chtějí Obamovu reformu rozebrat a nahradit ji vlastním systémem zdravotního zabezpečení.

"Sněmovna reprezentantů právě představila svůj návrh zákona k odvolání a nahrazení Obamacare. Čas ukončit tuhle noční můru," přivítal krok republikánských zákonodárců prezident Donald Trump ve vzkazu na Twitteru.

Jeho předchůdce Barack Obama reformu zdravotnictví považuje za vůbec nejdůležitější zisk celého svého prezidentství. Krok republikánů pro něj tedy může znamenat, že jeho "otisk v americké historii" - jak reformu nazvali lidé z jeho týmu - může být vymazán. Nebo přinejmenším nebude tak ostrý a hluboký, jak Obama doufal.

V rámci "Obamacare" se nově pojistilo 20 milionů Američanů. Počet lidí bez pojištění se snížil z 50 na 30 milionů a poprvé v americké historii klesl pod 10 procent populace USA.

Reforma však byla zároveň velkou částí veřejnosti od počátku odmítána. Průzkumy setrvale ukazovaly, že Američané jsou rozlomeni na zhruba stejně velké tábory jejích příznivců a odpůrců.

Dělicí čára voleb 2016

Názor na reformu vesměs kopíroval politickou linii mezi republikány a demokraty. Pohled na "Obamacare" se tak stal jedním z dělicích témat loňských prezidentských voleb.

Zrušení reformy bylo jedním z ústředních slibů Donalda Trumpa. Přestože i někteří z jeho voličů z ekonomicky strádajících regionů Ameriky na reformě  konečném důsledku vydělali.

Vůbec první prezidentský výnos, který prezident Donald Trump podepsal jen pár hodin po inauguraci, bylo nařízení, které federální úřady instruovalo, ať přestanou podporovat opatření související s reformou.

Trumpův výnos měl ale jen symbolický význam, neboť většinu práce na rozebrání stávajícího systému a jeho nahrazení systémem novým musejí vykonat právě republikáni v Kongresu.

Tento proces nyní začíná.

"Obamacare" nebude zrušena jako celek. Části stávajícího systému republikáni převezmou. Pro mladé lidi do 26 let věku bude stále možné, aby byli zabezpečeni v rámci pojišťovacích plánů svých rodičů.

Uchovat chtějí republikáni i další důležitý prvek Obamacare, kdy pojišťovny nesmějí odmítat nové klienty kvůli tomu, že už mají nějaké zdravotní problémy.

Na troskách Obamacare

Základní pilíře reformy však padnou. Například přímé federální dotace, které rozšířily dostupnost pojištění chudším Američanům. Nově budou nahrazeny daňovými zvýhodněními. Zároveň bude zrušena stávající pokuta pro ty, kdo nejsou pojištěni.

V době svého schválení byla Obamova reforma přirovnána k zásadním přelomovým legislativám, kterými byl například vznik systému sociálního zabezpečení ve 30. letech minulého století za prezidenta F. D. Roosevelta.

Nebo programy zdravotního pojištění pro seniory (Medicare) a finanční pomoci, například na léky, pro chudé Američany (Medicaid).

Oba tyto programy byly založeny v polovině 60. let za prezidenta Lyndona Johnsona a "Obamacare" na ně přímo navázala.

V americké historii přitom neexistuje precedent, kdy by Kongres zrušil tak masivní program sociálních výhod, které už vstoupily v platnost a dosáhly na něj miliony Američanů.

Milujeme Obamacare.
Milujeme Obamacare. | Foto: Reuters

Republikáni tak budou muset postupovat opatrně. Některé první analýzy ukazují, že jejich plán bude pro chudší lidi méně výhodný, než je "Obamacare".

Pokud by to vedlo k tomu, že by znovu dramaticky narostl počet nepojištěných Američanů, mohla by se celá věc politicky obrátit proti nim.

Zároveň si musejí poradit s tím, že sice mají většinu v obou komorách Kongresu, ale ne dostatečnou k tomu, aby automaticky překonali zablokování změn ze strany demokratů.

K prosazení legislativy se tak budou muset uchýlit k nestandardním postupům. Což je ale politicky velmi citlivé, jak se před sedmi lety přesvědčili Obama a jeho demokraté.

V opačném gardu se totiž může v Kongresu opakovat situace ze začátku roku 2010. Ani demokraté tehdy neměli většinu na hladké schválení reformy, Obamacare tak protlačili Kongresem zvláštní legislativní procedurou. A bez jediného republikánského hlasu.

Loď se potápí

Právě tento "silový" způsob prosazení reformy byl od počátku jedním z hlavních zdrojů nesouhlasu velké části voličů. A už na podzim 2010 za to demokraté zaplatili v kongresových volbách, když ztratili Sněmovnu reprezentantů.

"Dostal jsem výprask," komentoval to tehdejší prezident Barack Obama. Nicméně ze svého pohledu měl splněno, jeho "Obamacare" právě vstupovala v platnost.

Nyní začal konec v její současné podobě.

"Obamacare je potápějící se loď a legislativa, kterou dnes představuje, zachrání lidi od chyb minulosti," oznámil včera vedoucí republikánů ve sněmovně Kevin McCarthy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy