reklama
 
 

Zabil Che Guevaru, teď mu Kubánci vrátili zrak

3. 10. 2007 11:00
Od zabití revolucionáře uplyne 40 let

Havana - Muži, který roku 1967 zastřelil revolucionáře Ernesta "Che" Guevaru, minulý rok kubánští doktoři vrátili zrak. Informoval o tom kubánský list Granma.

Mario Terán se stal slavným díky náhodě. Bolivijští vojáci, kteří roku 1967 dopadli Che Guevaru, se nemohli rozhodnout, kdo má vykonat rozkaz a Guevaru zabít. Los určil, že ho popraví seržant Terán.

Stejný Mario Terán byl pak roku 2006 operován kubánskými očními lékaři, kteří pracují v rámci společného kubánsko-venezuelského programu "Operace zázrak".

Na Terána poprvé upozornil bolivijský list El Deber. Jeho syn poslal do redakce dopis, v němž děkoval kubánským lékařům.

O víkendu se pak informace chopila oficiální kubánská média, která se připravují na oslavu 40. výročí Guevarovy smrti 9. října.

Kdo byl Che Guevara?

Ernesto Guevara, rodák z Argentiny, se po neúspěšné misi v africkém Kongu rozhodl šířit revoluci v Latinské Americe.

Do Bolívie přijel roku 1966 a sestavil guerillovou jednotku o padesáti mužích. Neschopnost získat podporu venkovských Bolivijců však způsobila, že byl v říjnu roku 1967 chycen, popraven a jeho ostatky pohřbeny pod přistávací plochou letiště Vallegrande.

Roku 1997 byly pozůstatky převezeny do kubánské Santa Clary, kde se pro tyto účely vybudovalo velkolepé mauzoleum.

Operace zázrak je kubánsko-venezuelský projekt, v rámci kterého jsou latinskoameričtí pacienti trpící očními problémy dopraveni na Kubu, kde jsou zdarma operováni.

Náklady na přepravu a pobyt jsou hrazeny z peněz venezuelské vlády, která také Kubě za preferenční ceny dodává 90 tisíc barelů ropy denně.

autor: gaz | 3. 10. 2007 11:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama