Zabil Che Guevaru, teď mu Kubánci vrátili zrak

gaz
3. 10. 2007 11:00
Od zabití revolucionáře uplyne 40 let

Havana - Muži, který roku 1967 zastřelil revolucionáře Ernesta "Che" Guevaru, minulý rok kubánští doktoři vrátili zrak. Informoval o tom kubánský list Granma.

Mario Terán se stal slavným díky náhodě. Bolivijští vojáci, kteří roku 1967 dopadli Che Guevaru, se nemohli rozhodnout, kdo má vykonat rozkaz a Guevaru zabít. Los určil, že ho popraví seržant Terán.

Stejný Mario Terán byl pak roku 2006 operován kubánskými očními lékaři, kteří pracují v rámci společného kubánsko-venezuelského programu "Operace zázrak".

Na Terána poprvé upozornil bolivijský list El Deber. Jeho syn poslal do redakce dopis, v němž děkoval kubánským lékařům.

V bolívijských horách se Guevarova revoluce neuchytila
V bolívijských horách se Guevarova revoluce neuchytila | Foto: Aktuálně.cz

O víkendu se pak informace chopila oficiální kubánská média, která se připravují na oslavu 40. výročí Guevarovy smrti 9. října.

Kdo byl Che Guevara?

Ernesto Guevara, rodák z Argentiny, se po neúspěšné misi v africkém Kongu rozhodl šířit revoluci v Latinské Americe.

Do Bolívie přijel roku 1966 a sestavil guerillovou jednotku o padesáti mužích. Neschopnost získat podporu venkovských Bolivijců však způsobila, že byl v říjnu roku 1967 chycen, popraven a jeho ostatky pohřbeny pod přistávací plochou letiště Vallegrande.

Roku 1997 byly pozůstatky převezeny do kubánské Santa Clary, kde se pro tyto účely vybudovalo velkolepé mauzoleum.

Operace zázrak je kubánsko-venezuelský projekt, v rámci kterého jsou latinskoameričtí pacienti trpící očními problémy dopraveni na Kubu, kde jsou zdarma operováni.

Náklady na přepravu a pobyt jsou hrazeny z peněz venezuelské vlády, která také Kubě za preferenční ceny dodává 90 tisíc barelů ropy denně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy