Zabíjet členy Al-Káidy měli CIA pomáhat soukromníci

Roman Gazdík
20. 8. 2009 12:34
Pro supertajný program si agentura najala kontroverzní ochranku Blackwater
Druhý muž Al-Káidy Ajmán Zavahrí
Druhý muž Al-Káidy Ajmán Zavahrí | Foto: Reuters

Washington - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) při honu na členy organizace Al-Káida spolupracovala s kontroverzní soukromou ochrankou Blackwater. Ta se měla podle deníku The New York Times (NYT) podílet na plánování, sledování podezřelých i tréninku operativců.

Vše se točí okolo tajného programu, o jehož existenci neměl donedávna tušení ani Kongres. Prezident George W. Bush ho sice schválil krátce po jedenáctém září, ale zabíjení členů Al-Káidy agenty CIA po celém světě se nikdy zcela nerozjelo.

Existovaly zde například obavy, jak by se na „povolení zabíjet" tvářili spojenci USA, pokud by k těmto likvidačním operacím docházelo na jejich území. CIA nicméně do programu investovala několik milionů dolarů.

Podle NYT není zcela jasné, zda neměl být Blackwater využit i k samotné špinavé práci, tedy zabíjení členů Al-Káidy.

Ochranka Blackwateru v Bagdádu, ilustrační foto.
Ochranka Blackwateru v Bagdádu, ilustrační foto. | Foto: jamesdale10

Agresivní ochranka

Spoluúčast soukromé firmy na takto tajné operaci byla údajně jedním z důvodů, proč o ní nový šéf CIA Leon Panetta v červnu informoval Kongres. Už před jeho nástupem ale sama CIA prý Blackwater z programu vyloučila.

Někdejší ochranka Blackwater (nyní Xe) se stala známou zejména kvůli agresivnímu stylu, kterým chránila americké diplomaty při jejich pobytu v Iráku. Padlo mu za oběť mnoho Iráčanů.

Nejznámějším incidentem je střelba na náměstí Nisúr v září 2007 v Bagdádu, kterou nepřežilo 17 civilistů.

Blackwater získával od americké vlády miliardové kontrakty a teprve po uzavření smlouvy SOFA o pobytu amerických vojsk v Iráku, která předala řadu pravomocí irácké vládě, letos firma v zemi skončila.

Nejen ochranka: Letadlo Blackwateru shazuje zásoby americkým jednotkám v Afghánistánu
Nejen ochranka: Letadlo Blackwateru shazuje zásoby americkým jednotkám v Afghánistánu | Foto: John P. Ledington

Věděla CIA, co dělá?

Podle Jeremyho Scahilla, autora knihy "Blackwater: Vzestup světově nejmocnější žoldácké armády", se nynější Xe nezabývá pouze ochranou diplomatů, ale má například také vlastní výzvědnou službu, jejíž informace lze koupit.

CIA si už dříve vysloužila kritiku kvůli tomu, že soukromým firmám svěřila výslýchání lidí podezřelých z napojení na mezinárodní teroristické sítě.

Podle NYT však informace, že soukromníci byli zapojeni i do likvidačních operací, posilují obavy, že CIA za vlády George W. Bushe ztrácela kontrolu nad tím, co dělá.

 

Právě se děje

Další zprávy