Zabijeme Íránce cigaretami, vtipkoval McCain

Reuters, mih
9. 7. 2008 22:55
Prezidentský kandidát si neodpustil jízlivou poznámku
John McCain
John McCain | Foto: Reuters

Pittsburgh - Americký republikánský kandidát na prezidenta John McCain už několikrát vyvolal rozruch svými jízlivými poznámkami.

Nyní v reakci na zprávu o stoupajícím vývozu amerických tabákových firem do Íránu prohlásil, že "je to možná způsob, jak je zabít".

Navzdory napětí, které mezi oběma zeměmi panuje - zejména kvůli íránskému jadernému programu, se obchodu daří stále lépe - v posledních letech americký export do Íránu několikanásobně vzrostl. Právě cigarety se na tom podílejí výrazným dílem.

"Možná je to způsob, jak je (Íránce) zabít," řekl doslova McCain novinářům během své návštěvy Pittsburghu, kde pokračoval ve své prezidentské kampani.

Ihned však dodal: "Myslel jsem to jako vtip. Sám jsem cigaretu neměl možná 28 nebo 29 let," usmíval se prezidentský kandidát. Dál už celou záležitost nekomentoval.

Není to poprvé, co McCain vyvolal rozruch kvůli Íránu. Loni v dubnu na předvolebním shromáždění odpověděl na otázku, jak se staví k Íránu, pobrukováním slavného hitu Barbara Ann od skupiny Beach Boys. Text si však upravil po svém - místo dívčího jména z názvu písně zpíval Bomb bomb bomb bomb bomb Iran.

Také v tomto případě prý šlo o vtip.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte speciální rubriku Aktuálně.cz o amerických prezidentských volbách
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Kontroly na hranicích zřejmě zpozdí vlaky ze Slovenska do Česka

Kontroly na hranicích se Slovenskem, které od čtvrtka zahájí policie kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů, zpozdí mezistátní vlaky jedoucí ze Slovenska do Česka. Spoje mohou podle odhadů nabírat zpoždění okolo 15 minut. V úterý to sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Kontroly ve vlacích by se měly konat v pohraničních přechodových stanicích. Spoje budou podle drah moci odjíždět do Česka po souhlasu policie po provedení její kontroly.

Projeví se to na provozu vlaků. "V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů," uvedl Šťáhlavský. Aktuální informace o jízdě vlaků a opatřeních podle něj cestující najdou například na webu nebo v aplikaci dopravce Můj vlak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy