Zabiják s tváří milého souseda. Šílený střelec z Las Vegas chystal masovou vraždu roky v utajení

Josef Pazderka Josef Pazderka
5. 10. 2017 15:00
Američan Stephen Paddock, který v pondělí zavraždil v Las Vegas 58 lidí a dalších zhruba 500 zranil, vedl podle tamní policie roky "tajný život, který nikdy úplně nepochopíme". Vyšetřovatelé uvedli, že jeho přítelkyně Marilou Danleyová nic o připravovaném útoku nevěděla. Paddock byl podle ní "milý, starostlivý a tichý" muž. Jenže policie ho hodnotí jako "vyšinutého a nebezpečného" člověka, který si roky shromažďoval munici i zbraně. A připravoval se na velký útok.
Stephen Paddock na archivním snímku.
Stephen Paddock na archivním snímku. | Foto: ČTK

Las Vegas - Ani tři dny po tragické střelběLas Vegas vyšetřovatelé netuší, proč masový vrah Stephen Paddock spáchal svůj nedělní čin a zabil 58 lidí.

"Zatím jsme nepochopili, proč tento člověk stiskl spoušť, aby způsobil tolik bolesti," prohlásil ve středu před novináři šerif z Las Vegas Joseph Lombardo.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyslechl ve středu Paddockovu přítelkyni Marilou Danleyovou. Ta mezitím sama skrze právníka uvedla, že o vražedných plánech svého přítele nic nevěděla.

Vyšetřování ale postupně nabízí vhled do vnitřního světa střelce z Las Vegas, který nejhorší masovou vraždu střelnou zbraní v historii USA dlouhé roky "pečlivě připravoval".

Podle vyšetřovatelů Paddock v minulých letech nakoupil velké množství zbraní v samotné Nevadě, kde leží Las Vegas, i v okolních amerických státech Utah, Kalifornie a Texas.

Jeho přítelkyně přesto vypověděla, že by ji "nikdy v životě nenapadlo", že tento "milý, starostlivý a tichý" muž chystá masovou vraždu.

Milý, starostlivý a tichý

Dvaašedesátiletá Marilou Danleyová pracovala v minulosti jako hosteska v barech v Nevadě. V roce 2015 se rozvedla se svým manželem.

Marilou Danleyová.
Marilou Danleyová. | Foto: ČTK

Se Stephenem Paddockem se podle zjištění policie znala zhruba rok.

Podle veřejného prohlášení, které poskytla médiím, se Danleyová tento týden dobrovolně vrátila do USA z pobytu u příbuzných na Filipínách a spolupracuje s vyšetřovateli.

Paddock jí podle jejích slov před zhruba dvěma týdny koupil letenku na Filipíny. Převedl jí tam i peníze (podle televize NBC to bylo 100 000 amerických dolarů), aby si údajně "koupila dům pro sebe a svoji rodinu".

"Byla jsem za to vděčná. Ale upřímně, v první chvíli jsem si myslela, že výlet a posléze peníze jsou snahou se se mnou rozloučit," uvedla Danleyová.

Vražedná jízda do Las Vegas

Brzy poté, co odletěla na Filipíny, naložil Paddock do svého auta velký arzenál zbraní a vyrazil do Las Vegas.

Jeho první zastávkou byl byt v příměstské čtvrti Ogaden, který si pronajal přes ubytovací službu Airbnb.

V Ogadenu probíhal od 22. do 25. září hudební festival Life Is Beautiful s tisíci návštěvníky. Policisté se teď snaží zjistit, zda vrah nechtěl nejdříve zaútočit tam a proč případně změnil plány.

Ve čtvrtek 28. října se Stephen Paddock každopádně přesunul do centra Las Vegas a ubytoval se v luxusním apartmánu hotelu Mandalay Bay přímo u hlavní třídy Strip.

Z okna svého pokoje měl výborný výhled.

Pokoj, ze kterého Stephen Paddock zastřelil 59 lidí a stovky zranil, si natočil loni Jeff Bridges. Video uložil na sociální sítě až po útoku. | Video: Asociated Press

Během několika dní vynesl do hotelového pokoje v 32. patře hotelu více než desítku kufrů s přibližně 23 střelnými zbraněmi a tisíci náboji do nich.

"Je znepokojující, že tento člověk pronesl tolik zbraní do svého pokoje, aniž by si toho kdokoliv všiml," prohlásil lasvegaský šerif Lombardo a dodal, že je jen "těžko uvěřitelné", že by to útočník zvládl sám.  

Na dveře pokoje si Paddock pověsil cedulku "Nerušit" a začal uvnitř i kolem něj nenápadně rozmisťovat amatérský kamerový systém.  

Dvě kamery pověsil do hotelové chodby k pokoji, jednu přímo na dveře. Uvnitř pokoje pak měl podle nevadských vyšetřovatelů vysílačku na hlídání dětí.

Policisté tvrdí, že mají důkazy o tom, že chtěl Paddock po střelbě do lidí z hotelu uniknout. Neupřesnili ale, o jaké konkrétně jde.

Jídlo, kasino, pak masová vražda

Pod okny hotelu Mandalay Bay se mezitím začaly scházet dvě desítky tisíc lidí na countryový hudební festival Route 91 Harvest.

Ten se konal na otevřené pláni přímo naproti místu, kde se budoucí vrah ubytoval.

V průběhu příprav si Paddock podle policie několikrát objednal jídlo na pokoj nebo si zašel zahrát do kasina. Vyšetřovatelé ale nemají informace o tom, že by v jeho apartmánu byl kdokoliv jiný.

Střelbu do lidí spustil Stephen Paddock podle vyšetřovatelů v neděli 1. října ve 22:05 hodin večer místního času, což dokazují i záběry z průmyslové kamery v hotelu.

Bylo to v momentě, kdy nedaleký hudební festival uzavíral svým vystoupením populární countryový zpěvák Jason Aldean. 

Útočník střílel dvěma rozbitými okny svého pokoje. Některé dávky trvaly až devět sekund, což umožnil tzv. bump stock, tedy jakýsi "urychlovač" poloautomatických pušek, snadno dostupný v nevadských obchodech se zbraněmi.

Paddockova smrtící střelba trvala zhruba deset minut.   

Nevadští policisté ji ihned zaznamenali, protože dostali podle vyšetřovatelů rychlý tip od jednoho z hotelových hostů, který sloužil v armádě.

Muž zavolal na tísňovou linku s tím, že střelba pravděpodobně přichází z pokoje z patra nad ním.

Odvážná ochranka

Nejprve se k pokoji přiblížil člen ochranky hotelu Mandalay Bay. Útočník ho zaznamenal a vypálil do dveří zhruba 20 střel. Muže zasáhl do nohy, a ten tak musel být evakuován.

Už po dvanácti minutách od počátku Paddockovy střelby ale byli na hotelovém patře i policisté. Člen hotelové ochranky jim stihl potvrdit, že jsou u místa, kde se ukrývá šílený střelec.

"Jeho odvaha byla mimořádná," uvedl šerif Joseph Lombardo.

Díky ní se podle šerifa dostalo do pokoje zásahové komando SWAT. Odpálilo dveře pokoje a nalezlo v něm útočníka, který pravděpodobně krátce předtím spáchal sebevraždu.

Kolem mrtvého Stephena Paddocka byly desítky zbraní a tisíce nábojnic.

O pár stovek metrů níže ležely na veřejné koncertní ploše desítky těl a stovky zraněných mířily s pomocí záchranářů do nedalekých lasvegaských nemocnic.

Stephen Paddock zastřelil z okna lasvegaského hotelu 59 lidí a stovky jich zranil. Jeho bratr tvrdí, že nedává smysl, proč by to dělal. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 31 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy