Zabiják ebola se vrací. V Guineji znovu přibývá nakažených

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
21. 3. 2015 18:58
Optimistická prohlášení o konci epidemie na západě Afriky byla možná předčasná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Conakry – Nebezpečí eboly rok od propuknutí epidemie není ještě zažehnáno. Optimistické zprávy o ústupu nemoci v západní Africe střídá varování z Guineje.

Počet nakažených znovu začal stoupat. V březnu tam zdravotníci registrují jedenadevadesát pacientů, v únoru to bylo jen jedenatřicet.

Guinea "vystřídala" Sierru Leone jako hlavní ohnisko eboly. Nemoci, která na západě kontinentu zabila přes deset tisíc lidí.

"V západních částech země počet nakažených opět stoupá," potvrdil guinejský ministr zdravotnictví Rafiou Diallo.

Úřady v Conakry hovoří o čtvrté fázi epidemie. Guinejský prezident Alpha Conde přitom nedávno označil polovinu dubna za termín, do kterého by chtěl epidemii v zemi úplně zastavit.

V úterý vláda přiznala, že mezi nově nakaženými jsou i tři lékaři.

Sousední Sierra Leone je optimističtější. Podle ministerstva zdravotnictví tam počet nakažených setrvale klesá a zbývající případy se daří držet v izolaci.

"Na konci března podnikneme mimořádná opatření na západě a severu země. Komise bude prohlížet všechny domy, aby identifikovala nemocné a zabránila novému propuknutí eboly v oblastech, kde se šířila nejrychleji," řekl agentuře Reuters Sídí Jahjá Túnis ze sierraleonského ministerstva zdravotnictví.

Další představitel ministerstva řekl, že pokud se nepodaří identifikovat všechny nakažené do května, kdy začíná období dešťů, nebezpečí dalšího propuknutí epidemie nelze vyloučit.

Ebola je krvácivá horečka, úmrtnost na ni se blíží devadesáti procentům. Vypukla v Guineji v prosinci a rozšířila se do Sierry Leone, Libérie, Nigérie, Mali a Senegalu. Nemoc způsobuje virus ebola, nazvaný podle řeky Ebola v Konžské demokratické republice, kde byl  v roce 1976 poprvé identifikován.

Příznaky eboly jsou průjem, zvracení, krvácení. Později postiženému selhávají játra, ledviny a další orgány.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy