Zabij všechny. Německý deník zveřejnil komunikaci teroristů s Islámským státem

ČTK ČTK
15. 9. 2016 10:59
Německý deník Süddeutsche Zeitung zveřejnil komunikaci dvojice teroristů, kteří v červenci zaútočili v bavorských městech Ansbach a Würzburg. Je z ní patrné, jak se oba muže, kteří útočili ve jménu teroristické organizace Islámský stát (IS), kdosi snažil na dálku ovlivnit. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že členové IS přes internet vyhledávají lidi ochotné spáchat teroristický útok. Zdroj svých informací deník neupřesnil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín – Sedmnáctiletý Riaz Khan A. přišel do spolkové republiky loni a po nějaké době dostal ubytování u německé rodiny nedaleko Würzburgu. Nikoho přitom nenapadlo, že mladík je fanatik, který komunikuje s Islámským státem a který je schopen zaútočit sekerou a nožem na cestující regionálního vlaku.

Takto vypadala podle Süddeutsche Zeitung část jeho komunikace s člověkem, který byl podle všeho "instruktorem" IS:

Zástupce IS: "S jakou zbraní plánuješ zabíjet?"

Riaz A.: "Nůž a sekera jsou nachystané."

Zástupce IS: "Bratře, nebylo by lepší to udělat autem?"

Riaz A.: "Neumím řídit auto."

Zástupce IS: "Měl by ses to naučit."

Riaz A.: "To trvá."

Zástupce IS: "Škody by pak byly výrazně větší."

Riaz A.: "Dnes v noci chci přijít do nebe."

Dvojice byla opakovaně v kontaktu i v den útoku 18. července. Riaz A. dokonce odeslal zprávu i z vlaku směřujícího do Würzburgu, v němž posléze vážně zranil několik lidí. "Začínám," napsal. "Teď se dostaneš do nebe," zněla odpověď.

Věř Bohu

Podobně komunikoval také atentátník z Ansbachu Muhammad D., který do Německa přišel v roce 2014 ze Sýrie. Sedmadvacetiletý muž, který se dvakrát pokusil o sebevraždu, chtěl původně zaútočit na místní hudební festival. Také on dostával rady přes internet.

Muhammad D.: "Ta plocha bude plná lidí."

Zástupce IS: "Zabij všechny ve velkém prostoru, tak aby leželi na zemi."

Také Muhammad D. se svým kontaktem komunikoval i v den útoku – 24. července.

Muhammad D.: "Festival brzo skončí a u vchodu je kontrola."

Zástupce IS: "Najdi si nějaké místo a ztrať se v davu. Dostaň se přes policii, běž a udělej to."

Muhammad D.: "Modli se za mě. Nevíš, co se se mnou právě děje."

Zástupce IS: "Zapomeň na festival a běž k restauraci. Člověče, co je s tebou? Já bych to udělal i jen kvůli dvěma lidem. Věř Bohu a běž k restauraci."

Výbuch bomby v batohu, kterou podle vyšetřovatelů Muhammad D. odpálil zřejmě omylem, zranil 15 lidí. Atentátník při něm přišel o život.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy