Židle pod americkým ministrem zahraničí Tillersonem se povážlivě houpe. Trumpa nazval "zabedněncem"

Daniel Anýž Daniel Anýž
6. 10. 2017 15:49
Ministr zahraničí USA Rex Tillerson vyvrací zprávy, že mezi ním a prezidentem Donaldem Trumpem to neklape. Podle americké televize NBC měl ministr Trumpa dokonce nazvat "zabedněncem" a uvažuje o rezignaci. Je to jen "fake news", tvrdí prezident. Jeho a Tillersonovy názory se ale čím dál zásadněji rozcházejí jak osobně, tak v otázkách zahraniční politiky. Podle amerických médií je proto jen otázkou času, kdy přijde tzv. rexit, čili Tillersonův odchod z administrativy prezidenta Trumpa.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v objektivu kamery.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v objektivu kamery. | Foto: Reuters

Washington - Pondělní masakr v Las Vegas v amerických médiích logicky překrývá všechna ostatní témata. Jedna politická aktualita však tímto štítem v minulých dnech proskočila.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson. | Foto: Reuters

Blíží se "rexit"? Neboli odchod Rexe Tillersona z funkce ministra zahraničí USA? Čím dál silněji o tom spekulují americká média.

"Mám v Rexe naprostou důvěru," odpověděl prezident Donald Trump na dotaz novinářů během středeční návštěvy v Las Vegas.

Ministr zahraničí Tillerson několik hodin předtím na tiskovce ve Washingtonu novináře ubezpečoval, že on sám "o rezignaci nikdy neuvažoval".

A rozhodně vyvracel předchozí zprávu televize NBC, že během červencové schůzky bezpečnostního týmu v Pentagonu měl prezidenta před ostatními lidmi nazvat "zabedněncem".

Tak zní jeden z mírnějších překladů anglického výrazu "moron", přičemž "blbec" je další z možných variant.

"Takovými malichernostmi se nebudu zabývat," odmítl ministr Tillerson ve středu, že by nadávku kdy použil, a celou zprávu NBC o své údajné frustraci z prezidenta označil za vymyšlenou.

Diplomacie? Jen ztráta času

Jenže vztah Tillersona s Trumpem, jak se už vícekráte zcela otevřeně ukázalo, je opravdu problematický.

Minulou sobotu Tillerson prohlásil, že USA stále jednají se Severní Koreou.

Prezident Trump reagoval vzkazem na Twitteru, že "ministr zahraničí jen zbytečně ztrácí čas, když se snaží jednat s malým rakeťákem". Tak Trump nazývá severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Tento rozpor je navíc zatím jen posledním z řady předchozích nesrovnalostí a odlišných pohledů, které mezi sebou Trump a Tillerson měli.

Hned po nástupu Rexe Tillersona na ministerstvo zahraničí psala americká média o tom, že mu prezidentův tým vetuje jmenování nejbližších spolupracovníků.

Tillersonovi například neprošel jím vybraný náměstek, zkušený bezpečnostní expert a diplomat Elliott Abrams. Kvůli tomu, že v loňské prezidentské kampani tvrdě kritizoval zahraničněpolitické názory Donalda Trumpa.

Tillerson musel také skousnout, že v návrhu rozpočtu na příští rok Bílý dům zkrátil kapitolu jeho ministerstva o třetinu.

Pak následovaly další střety. Jak o americkou zahraniční politiku, tak o některé Trumpovy výroky na domácí scéně.

Jak naštvat skauta

"Prezident mluví sám za sebe," komentoval Tillerson veřejná prohlášení Donalda Trumpa k srpnovému incidentu v Charlottesville ve Virginii.

Podle šéfa Bílého domu byli na obou stranách tamního střetu mezi krajní levicí a ultrapravicí s rasisty a neonacisty "velmi slušní lidé".

Tillersona pak podle amerických médií rozhořčil i Trumpův vyhroceně politický projev na červencovém jamboree skautské organizace Boy Scouts of America, jejímž byl Tillerson v minulosti předsedou.

Podle deníku New York Times ministra Trumpova řeč tak urazila, že zvažoval, zda se má ze svého Texasu, kde právě pobýval, ještě vůbec vracet do Washingtonu.

V zahraniční agendě, která by měla přímo spadat pod jeho vedení, pak Tillerson v řadě klíčových témat uhýbá Trumpovi a jeho týmu.

Ministr měl podle amerických médií například jiný názor na další postup USA v Afghánistánu.

Dohodu s Íránem o kontrole jaderného programu považuje "přes všechny její problémy" za potřebnou pro bezpečnostní zájmy USA.

Prezident Trump přitom úmluvu opakovaně kritizuje jako "nejhorší smlouvu", kterou kdy Amerika udělala.

A z jeho projevu v OSN by mohlo vyplývat, že od ní Bílý dům chce ustoupit.

Podvedený ministr

Nejvíce se ale měla Tillersona podle amerických médií dotknout situace ze začátku června.

Tehdy se snažil zprostředkovat dialog v krizi mezi Katarem a sousedními arabskými zeměmi.

Tillerson má mezi v těchto zemích exkluzivní kontakty ze svého předchozího působení v čele americké ropné společnosti ExxonMobil.

Ve stejný den, kdy ministr mluvil o potřebě "klidného a smysluplného dialogu", ale prezident Trump ostře zkritizoval Katar a označil ho za "finančníka terorismu".

Podle listu Washington Post se Tillerson cítil podveden prezidentem a jeho zetěm Jaredem Kushnerem, který na Blízkém východě vede svá separátní jednání.

Ve středu jak Trump v Las Vegas, tak Tillerson ve Washingtonu jednoznačně odmítli jakékoliv možné rozpory.

"Jsou to fake news. Naprosto vymyšlené," uvedl prezident.

Podle deníku New York Times by se ale Tillersona nejspíš rád zbavil. Jedním z důvodů, proč to zatím neudělal, byla už tak bezprecedentní rychlá rotace lidí v jeho týmu.

Rezignace na dohled

Donalda Trumpa podle listu Washington Post rozčiluje, jak okatě dává Tillerson během schůzek kabinetu znát, když s nějakým prezidentovým rozhodnutím nesouhlasí.

"Je to váš deal," komentuje údajně ministr situace, kdy se proti svému názoru podřídí prezidentovi.

A ačkoliv Tillerson ve středu popřel, že by kdy uvažoval o rezignaci, ministr podle Washington Post "pravidelně vyjadřuje ohromení, jak málo Trump chápe základy zahraniční politiky".

Podle médií, která citují "lidi z ministrovy blízkosti", měl Tillerson rezignační dopis několikrát připraven, ale po intervenci ministra obrany Jima Mattise a šéfa kanceláře Bílého domu Johna Kellyho ho prezidentovi nakonec nedoručil.

Podle Washington Post je ale jen otázkou času, kdy se tak stane.

"Mnozí v Bílém domě a v Kongresu usuzují, že 'rexit' přijde do několika málo měsíců, píše deník.

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu | Video: The White House
 

Právě se děje

Další zprávy