Za zdržování Lisabonu přijde trest, varoval Sarkozy ČR

Naďa Straková
18. 9. 2009 12:50
Zdržování ratifikace v Česku dělá Bruselu hlavu
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | Foto: Reuters

Brusel - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyslal směrem k Pražskému Hradu varovný signál. V případě, že Irové v nadcházejícím referendu schválí Lisabonskou smlouvu a Česko bude nadále otálet s ratifikací, ponese za to „vážné důsledky".

Na včerejším bruselském jednání evropských lídrů Sarkozy označil premiéra Jana Fischera za „muže vynikajících kvalit" a záhy se pustil do kritiky prezidenta Václava Klause.

„Řekl jsem jasně, že pokud Irové řeknou ´Ano´, nepřichází v úvahu, abychom zůstávali v zemi nikoho, ve které Evropa nemá nastaveny instituce pro boj s krizí," řekl na tiskové konferenci prezident Sarkozy. „Bude potřeba z toho vyvodit důsledky, ale ty budou tématem až dalšího jednání," dodal.

Zpravodajský server Euobserver podotýká, že se přitom Sarkozyho na ratifikaci unijního reformního paktu nikdo z přítomných novinářů neptal. Své varování, kterým tiskovku uzavřel, chtěl prý prostě ventilovat stůj co stůj.

Brusel si dělá starosti

Jeho kritická slova na účet Prahy přichází v době, kdy Brusel přemítá, co se bude dít dál po irském referendu. Souhlas s unijním paktem už v Česku vyslovily obě komory parlamentu, čeká se jen na prezidenta Václava Klause. A ten právě dělá Evropanům těžkou hlavu.

Václav Klaus nechce být poslední v Evropě, ale na podpis Lisabonu nespěchá
Václav Klaus nechce být poslední v Evropě, ale na podpis Lisabonu nespěchá | Foto: Jan Langer

Bude totiž jediným, který na podpis Lisabonu spěchat nebude i v případě, že Irové dokumentu dají zelenou.

Horní komora německého parlamentu dnes navíc schválila pozměňující zákony, které mají posílit pravomoci německých zákonodárců v rámci EU a umožnit tak ratifikaci Lisabonské smlouvy. Kromě Česka a Německa je pak smlouva zablokována ještě v Polsku.

Polský prezident Lech Kaczyński, který se do ratifikace rovněž nehrnul, dokument podle svých slov v případě přijetí v Irsku ihned podepíše. Všechny ostatní státy Lisabonskou smlouvu, která má nahradit smlouvu z Nice z roku 2001 a zefektivnit rozhodovací procesy evropské sedmadvacítky, již ratifikaci provedly.

Prezident Klaus sice prohlásil, že nechce být jedinou překážkou v ratifikačním procesu, ale s podpisem může otálet až do začátku příštího roku. A to je pro EU velký problém.

Komise v limbu?

V říjnu totiž vyprší mandát Evropské komisi a pokud do té doby neprojde dokument ratifikací ve všech členských zemích EU, bude se muset nová komise utvořit podle starých pravidel ukotvených ve smlouvě z Nice.

„Pokud Lisabon v Irsku projde a Česko bude nadále otálet s ratifikací, budeme muset zjistit, zda existuje nějaké konkrétní datum či jiné řešení," komentovala současnou komplikovanou situaci švédská ministryně pro Evropu Cecilia Malmströmová.

Polský prezident Lech Kaczyński smlouvu prý podepíše, schválí-li ji Irsko
Polský prezident Lech Kaczyński smlouvu prý podepíše, schválí-li ji Irsko | Foto: Reuters

"Pokud se to potáhne donekonečna, budeme muset utvořit komisi podle smlouvy z Nice."

Unijní lídři se dále obávají, že takováto prozatímní komise nebude moci jednat tak aktivně, jak by měla, zejména v době globální krize.

Jak uvádí server Euroaktiv, evropští lídři, kteří až do 20. září rokují v Bruselu, se nejspíše budou snažit najít možnost, jak mandát komisi dočasně prodloužit.

Obraz České republiky tak bude v rámci sedmadvacítky dále poškozen, míní Brusel.

 

Právě se děje

Další zprávy