Za žádnou zeď platit nebudeme, řekl rozhodně mexický prezident. Zvažuje, že zruší cestu za Trumpem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 1. 2017 7:22
Mexický prezident zvažuje, že zruší svou plánovanou cestu do Spojených států. Reaguje tak na rozhodnutí Donalda Trumpa postavit na mexicko-americké hranici zeď. V proslovu k národu zopakoval, že Mexiko za zeď v žádném případě nezaplatí. Trump dříve uvedl, že stavba sice začne za americké peníze, ty ale budou později stoprocentně refundovány ze strany Mexika.
Mexický prezident Enrique Peña Nieto.
Mexický prezident Enrique Peña Nieto. | Foto: Reuters

Mexiko – Mexický prezident Enrique Peňa Nieto ve večerním projevu k národu prohlásil, že odsuzuje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa postavit na hranici zeď. Důrazně přitom Mexičany ujistil, že jeho vláda za žádnou zeď nezaplatí.

Reagoval tak na krok Donalda Trumpa, který krátce před tím podepsal nařízení stavby zdi na americko-mexické hranici. Ta by měla zabránit nelegální imigraci do Spojených států. Trump v rozhovoru pro televizi ABC uvedl, že stavba započne z financí americké vlády, následně však bude stoprocentně proplacena Mexikem.

"Mexiko nevěří v jakékoli zdi. Řekl jsem to už mnohokrát v minulosti a znovu to opakuji: Mexiko nebude platit za žádnou zeď," uvedl mexický prezident v provolání, které bylo zveřejněno na Twitteru.

Oznámil zároveň, že počká na to, s čím se ze své cesty do Washingtonu vrátí jeho poradci, kteří se tam setkali s činovníky Trumpovy administrativy.

Prezident tak zatím nerozhodl, zda uskuteční, či zruší svou plánovanou návštěvu USA.

Dřívější zprávy hovořily o tom, že odvolání chystané návštěvy Washingtonu zvažuje. Agentuře AP to sdělili úředníci mexické vlády.

Trump v úterý v televizi řekl, že zahájení stavby zdi lze očekávat během několika měsíců. Její financování budou podle prezidenta hradit nejprve Američané, nakonec ale "stoprocentně" Mexiko. Proces to prý může být složitý. Mexická vláda opakovaně podobné scénáře odmítla.

Peňa Nieto má do USA zamířit příští úterý. Podle AP zatím není jasné, kdy konečné rozhodnutí o osudu návštěvy padne. Opozice prezidenta vyzývá, aby do Washingtonu nejel.

Mexický prezident je domácími politiky a médii obviňován ze slabosti a v zemi panují obavy, zda dokáže záměrům velkého severního souseda čelit. Popularita hlavy státu se pohybuje kolem 12 procent, což je nejnižší hodnota od počátku průzkumů v Mexiku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy