Za žádnou zeď platit nebudeme, řekl rozhodně mexický prezident. Zvažuje, že zruší cestu za Trumpem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 1. 2017 7:22
Mexický prezident zvažuje, že zruší svou plánovanou cestu do Spojených států. Reaguje tak na rozhodnutí Donalda Trumpa postavit na mexicko-americké hranici zeď. V proslovu k národu zopakoval, že Mexiko za zeď v žádném případě nezaplatí. Trump dříve uvedl, že stavba sice začne za americké peníze, ty ale budou později stoprocentně refundovány ze strany Mexika.
Mexický prezident Enrique Peña Nieto.
Mexický prezident Enrique Peña Nieto. | Foto: Reuters

Mexiko – Mexický prezident Enrique Peňa Nieto ve večerním projevu k národu prohlásil, že odsuzuje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa postavit na hranici zeď. Důrazně přitom Mexičany ujistil, že jeho vláda za žádnou zeď nezaplatí.

Reagoval tak na krok Donalda Trumpa, který krátce před tím podepsal nařízení stavby zdi na americko-mexické hranici. Ta by měla zabránit nelegální imigraci do Spojených států. Trump v rozhovoru pro televizi ABC uvedl, že stavba započne z financí americké vlády, následně však bude stoprocentně proplacena Mexikem.

"Mexiko nevěří v jakékoli zdi. Řekl jsem to už mnohokrát v minulosti a znovu to opakuji: Mexiko nebude platit za žádnou zeď," uvedl mexický prezident v provolání, které bylo zveřejněno na Twitteru.

Oznámil zároveň, že počká na to, s čím se ze své cesty do Washingtonu vrátí jeho poradci, kteří se tam setkali s činovníky Trumpovy administrativy.

Prezident tak zatím nerozhodl, zda uskuteční, či zruší svou plánovanou návštěvu USA.

Dřívější zprávy hovořily o tom, že odvolání chystané návštěvy Washingtonu zvažuje. Agentuře AP to sdělili úředníci mexické vlády.

Trump v úterý v televizi řekl, že zahájení stavby zdi lze očekávat během několika měsíců. Její financování budou podle prezidenta hradit nejprve Američané, nakonec ale "stoprocentně" Mexiko. Proces to prý může být složitý. Mexická vláda opakovaně podobné scénáře odmítla.

Peňa Nieto má do USA zamířit příští úterý. Podle AP zatím není jasné, kdy konečné rozhodnutí o osudu návštěvy padne. Opozice prezidenta vyzývá, aby do Washingtonu nejel.

Mexický prezident je domácími politiky a médii obviňován ze slabosti a v zemi panují obavy, zda dokáže záměrům velkého severního souseda čelit. Popularita hlavy státu se pohybuje kolem 12 procent, což je nejnižší hodnota od počátku průzkumů v Mexiku.

 

Právě se děje

Další zprávy