Za zabitého generála truchlí miliony Íránců. Nejvyšší duchovní vzlykal nad jeho rakví

ČTK ČTK
6. 1. 2020 14:34
V Teheránu se uskutečnil smuteční obřad za zabitého velitele jednotek Kuds Kásema Solejmáního a další, které v pátek usmrtily rakety Spojených států u letiště v Bagdádu.

Nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí, který měl k Solejmánímu blízko, pronesl nad rakvemi modlitby a propukl v pláč. Přítomni byli také prezident Hasan Rúhání, Solejmáního nástupce Esmáíl Káaní a další vysocí představitelé. Obřadu se účastnil i lídr palestinského islamistického hnutí Hamás, Ismáíl Haníja. Ulice Teheránu mezitím zaplnily davy truchlících, podle íránské policie byly na místě miliony lidí.

Spojené státy na příkaz prezidenta Donalda Trumpa v pátek Solejmáního usmrtily raketou z dálkově ovládaného dronu u letiště v Bagdádu. Pozůstatky zesnulého generála pak na cestě po iráckých a íránských městech doprovázely statisíce truchlících. Solejmáního tělo by mělo být později přepraveno do šíitského posvátného města Kom. Pohřeb je plánován na úterý v jeho rodném městě Kermán.

Už ráno desetitisícové davy zaplnily ulice íránské metropole. Truchlící nesli plakáty se Solejmáního portrétem a rudé šíitské vlajky, které tradičně symbolizují krev někoho, kdo byl zabit neprávem a volají po odplatě.

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson vyzvali ve společném prohlášení ke zmírnění napjaté situace v Iráku. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell mezitím vyjádřil politování nad nedělním oznámením Íránu, že bude dál vypovídat jadernou dohodu z roku 2015.

Nový velitel elitních jednotek Káaní ráno ve státní televizi řekl, že jeho cílem je vytlačit Spojené státy z regionu. Před davem truchlících pronesla řeč Solejmáního dcera Zeinab. Pohrozila v ní americkým vojákům na Blízkém východě smrtí a prohlásila, že Spojené státy a Izrael čeká temný den. Později modlitby nad rakvemi Solejmáního a dalších zabitých pronesl íránský nejvyšší duchovní Chameneí.

Írán v neděli oznámil, že se nadále necítí být vázán jadernou dohodou z roku 2015 a bude neomezeně pokračovat ve svém jaderném programu. Irácký parlament mezitím schválil usnesení, v němž vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi. V Iráku působí asi 5000 amerických vojáků v rámci mezinárodní koalice proti teroristické organizaci Islámský stát. Trump pohrozil, že uvalí na Írák sankce, pokud americké vojáky vyžene.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy