Za výbuchy na ukrajinské železnici stojí "Démon" z Krymu

Martin Novák Martin Novák
2. 7. 2014 13:10
Igor Bezler se snaží vydělávat na výpalném za průjezdy vlaků a nákladních automobilů. Jde i proti separatistům.
Nákladní vlak, který vykolejil kvůli výbuchu na trati u města Ilovajsk.
Nákladní vlak, který vykolejil kvůli výbuchu na trati u města Ilovajsk. | Foto: Reuters

Kyjev/Praha – Boje na východě Ukrajiny doprovázejí exploze na železnici. Doněcká i Luhanská oblast, kde operují separatisté, mají hustou železniční síť jak pro nákladní, tak osobní dopravu.

Od poloviny června exploze výbušnin ničí jednu trasu za druhou. 23. června vykolejil nákladní vlak u Ilovajsku nedaleko Doněcku a od té doby se útoky opakují téměř každý den.

Vykolejený vlak.
Vykolejený vlak. | Foto: Reuters

V noci na dnešek série výbuchů poničila trať u stanice Kondraševskaja, přerušena je také trať Bukino – Svjatogorsk. Útoky se rozšiřují i do míst, kde se neválčí.

Pokus neznámých ozbrojenců zaútočit na armádní vlak s municí na trase Kyjev – Charkov podle serveru Ukrajinska pravda nevyšel, ale 29. června exploze zničila koleje na vedlejší trati nedaleko Charkova. Výbuchy jsou hlášeny také z okolí Luhansku.

Provoz na důležité hlavní trati z Kyjeva na východ do Luhansku je nyní přerušen, protože koleje vedou přes Kramatorsk a Slavjansk.

Ukrajinské ministerstvo vnitra viní ze sabotáží Igora Bezlera, který je známý pod přezdívkou "Démon". Snaží se údajně o to, aby nákladní vlaky jezdily jen přes jeden až dva koridory, které chce kontrolovat. A vybírat tam jakési výpalné za průjezd přes Doněckou oblast.

Veterán ze sovětské války z Afghánistánu Bezler je podezřelý z toho, že právě kvůli sporu o výpalné zavraždil ministra dopravy separatisty vyhlášené Doněcké lidové republiky Alexandra Sidělnikova.

Foto: Aktuálně.cz

Devětačtyřicetiletý Bezler se narodil v Simferopolu na Krymu, ale několik let pracoval a žil na východě Ukrajiny ve městě Horlivka. Má ruské občanství a vedl skupinu ozbrojenců, která v dubnu obsadila sídlo ukrajinské kontrarozvědky SBU v Doněcku.

22. května vedl útok na kolonu ukrajinské armády, při kterém přišlo o život šestnáct vojáků, a velmi pravděpodobně měl prsty v dubnovém únosu pozorovatelů OBSE ve Slavjansku. Mezi zajatci se tehdy ocitl i český člen mise Josef Přerovský.

Podle některých ukrajinských médií právě Bezler hraje důležitou roli v rozporech mezi separatisty. Odmítl slib věrnosti vedení Doněcké lidové republiky a v úterý se jeho muži dostali v Doněcku do přestřelky s jiným oddílem separatistů.

"Útoky na železnici nemají mnoho společného s válkou. Bezler chce tímto způsobem vydělávat peníze," řekl ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. "Démon" chce podle Ukrajinců dostat se svými lidmi pod kontrolu všechny hlavní dopravní tepny v regionu.

Podle reportéra agentury Reuters mají představitelé samozvaných republik v Doněcku a Luhansku problém udržet kriminalitu na uzdě. Lidé si stěžují, že přibývá přepadení bank, obchodů nebo krádeží aut.

Šéf doněckých separatistů Alexandr Borodaj řekl minulý týden novinářům, že v regionu řádí zločinecké bandy, které se vydávají za příslušníky ozbrojených sil Doněcké lidové republiky, ale nemají s nimi ve skutečnosti nic společného.

"Démona" Borodaj obvinil z toho, že usiluje o převrat v Doněcké lidové republice a pokusil se v úterý zmocnit budovy jejího ministerstva vnitra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy