Do údolí ve francouzských Pyrenejích se bude platit vstupné. Protizákonné, namítají kritici

mdan
17. 2. 2018 17:25
Návštěvníci známého údolí Marcadau ve francouzských Pyrenejích zaplatí od poloviny února 6,5 eur. Poplatek čeká od dubna také na turisty mířící do přírodní rezervace Néouvielle. Proti vstupnému se již zvedla vlna protestu, petici podepsaly tisíce lidí.
Vstupné by se podle starosty nedaleké obce mělo vztahovat zejména na turisty v pohorkách a běžkaře.
Vstupné by se podle starosty nedaleké obce mělo vztahovat zejména na turisty v pohorkách a běžkaře. | Foto: Shutterstock

Cauterets - Návštěvníci známého údolí Marcadau ve francouzských Pyrenejích od tohoto víkendu musí za vstup zaplatit. Populární destinace pro rodiny a milovníky turistiky se nachází zhruba 7,5 kilometrů od španělských hranic v departmentu Hautes-Pyrénées. Nyní dají dospělí za návštěvu 6,5 eura, v přepočtu zhruba 166 korun.

Podle místní městské rady je zavedení poplatků nutné kvůli financování ochrany a udržování národního parku, jehož součástí je údolí, stejně jako nedaleké přírodní rezervace Néouvielle. I zde bude v dubnu zavedeno vstupné. Informoval o tom britský deník The Telegraph.

Starosta města Cauterets, kam údolí spadá, uvedl, že poplatky vychází z nových požadavků vlády na to, aby byly "naše veřejné prostory řízeny stejně jako firmy".

Podle něj jsou namístě zvláště poté, co prezident Emmanuel Macron začal s omezováním financí pro obce. Dalším důvodem je podle něj fungování horské služby na území národního parku.

Vstupné by se podle starosty Aubryho mělo vztahovat zejména na turisty v pohorkách a běžkaře. Členové opozice městské rady Cauterets však se zavedením vstupného nesouhlasí. Tvrdí, že porušuje francouzské zákony, jež zaručují bezplatný přístup do přírody.

Před deseti dny byla spuštěna petice proti poplatkům a její iniciátor, místní fotograf Éric Castaings, posbíral již více než 20 tisíc podpisů. "Platíme daně, takže není jediný důvod, proč by běžní občané nebo turisté měli platit vstupné," citoval The Telegraph Castaingse.

Obliba Pyrenejí mezi Francouzi v posledních letech roste, mnozí pohoří na francouzsko-španělské hranici považují za výhodnější alternativu Alp.

 

Právě se děje

Další zprávy